Laukos
Politika

Drīzumā parakstīs līgumu par Latvijas augu sēklu izvietošanu Globālajā sēklu glabātuvē Arktikā0

Foto: LETA

Latvijas Valsts mežzinātnes institūts “Silava” parakstīs līgumu ar Svalbāras sēklu glabātuvi par Latvijas sēklu paraugu izvietošanu Globālajā sēklu glabātuvē Arktikā, informēja Zemkopības ministrijā (ZM).

ZM atgādināja, ka ministrijā otrdien, 29.maijā, notika Ģenētisko resursu padomes sēde, kuras laikā apsprieda iespējamo līguma parakstīšanu ar Svalbāras sēklu glabātuvi. “Padomes locekļi vienbalsīgi akceptēja, ka līgums [ar Svalbāras sēklu glabātuvi] tiek parakstīts,” norādīja ZM.

ZM Meža departamenta direktors Arvīds Ozols teica, ka līgumu ar Svalbāras sēklu glabātuvi tuvāko mēnešu laikā parakstīs Latvijas Valsts mežzinātnes institūta (LVMI) “Silava” direktors Jurģis Jansons, jo tieši LVMI “Silava” atrodas Latvijas kultūraugu gēnu banka.

Pēc viņa teiktā, LVMI “Silava” nolems, kuras Latvijas sēklas izvietot Svalbāras sēklu glabātuvē. Latvijas sēklu paraugus Globālajā sēklu glabātuvē Arktikā nepieciešams izvietot, lai Latvija būtu absolūti droša par to, ka valsts vērtīgākie sēklu paraugi neizzudīs. “Latvijā ir kultūraugu gēnu banka, kuras audzētavās Salaspilī Latvijas glabājas sēklas. Taču starptautiski pieņemtu praksi vienmēr būtiskākajiem sēklu paraugiem jābūt dublējošajām glabātuvēm. Šī ir dublējošā drošības glabātuve,” teica Ozols.

Saskaņā ar LVMI “Silava” norādīto, daļa Latvijas sēklu paraugu ir vecāki par desmit gadiem, tāpēc tie pirms nosūtīšanas uz Svalbāras sēklu glabātuvi būtu jāatjauno. ZM izvērtēs iespēju atjaunot sēklu paraugus, lemjot par to, kurš no ZM pārziņā esošajiem institūtiem to labāk var izdarīt un kādā veidā sēklu paraugu atjaunošanu finansēt. Līdz rudenim plānots apzināt institūtus, kā arī aktualizēt izmaksas, kas nepieciešamas, lai to varētu izdarīt. Konkrēts finansējuma apmērs vēl neesot zināms.

Tāpat sēdē tika pārrunāta iespēja papildināt Latvijas kultūraugu gēnu banku ar apmēram 160 jauniem paraugiem.

Kā ziņots, Igaunija jau ir noslēgusi vienošanos ar Ziemeļvalstu ģenētisko resursu centru (NordGen) par sēklu paraugu dublikātu uzglabāšanu Globālajā sēklu glabātuvē Arktikā. Kaimiņvalsts sēklu paraugi šajā bankā nonākuši šogad.

Igaunijas Labības izpētes institūta pārstāvis iepriekš skaidroja, ka sēklu paraugu dublikātu uzglabāšana Globālajā sēklu glabātuvē Norvēģijai piederošajā Svalbāras arhipelāgā Arktikā ļaus atgūt sēklas un tās atkal izmantot gadījumos, ja pamata krājumi tiek iznīcināti vai pakļauti citiem ārkārtējiem apstākļiem.

Lai arī katrai valstij ir tās lokālā sēklu banka, uz Norvēģijas īpašumā esošās salas Svalbāras sēklu bankā glabājas sasaldētu sēklu paraugi no reģiona, kas paredzēti augu atjaunošanai pēc globālām katastrofām.

LA.lv