Praktiski
Mājas mīluļi

Džeka Rasela terjers – suns pret depresiju
0

Foto – Anda Krauze

Džeka Rasela terjeram paiet uz ielas garām bez smaida nav iespējams. Jo nelielā auguma suņuks, acīm dzīvelīgi mirdzot, saimniekam blakus soļo tik enerģiski. Tieši šo suni par savu mīluli izvēlējusies videooperatore un fotogrāfe Inese Tīkmane Inčukalnā. Viņas Džeka Rasela terjers lepojas ar skaistu vārdu – Jasmīns. 


 

Lai gan Latvijā šī šķirne zināma jau vismas trīsdesmit gadus, populāra kļuvusi tieši pēdējos gados. Liela loma Džeka Rasela terjeru atpazīstamības vairošanā ir režisora Čārlza Rasela filmai “Maska” un multiplikācijas filmai ar tādu pašu nosaukumu, kurā viens no varoņiem ir šīs piemīlīgās šķirnes suns.

Jasmīns uz Latviju atceļojis no suņu audzētavas “Magna” Polijā. Suņuka vecāki ir dižciltīgi, tāpēc arī Jasmīna raksturs pilnībā atbilst šķirnes prasībām.

Viņš ir ļoti draudzīgs, atvērts, jautrs un komunikabls. Tieši šādu raksturu 19. gadsimta sākumā, no foksterjeriem veidojot jaunu suņu šķirni, vēlējās redzēt mācītājs Džeks Rasels Anglijā, Devonšīrā.

Viņam radās doma radīt par foksterjeriem augumā mazāku un draudzīgāku suņu šķirni, un tas viņam veiksmīgi izdevās. Šķirne atzīta 1894. gadā.

Ļaudīm, kuri prāto, vai iegādāties Džeka Rasela terjeru, jāpatur prātā, ka šie suņi ir hiperaktīvi. Ar enerģiju vienmēr uzlādēti kā “Duracell” baterijas. Šā iemesla dēļ šis četrkājainais draugs neder katram. Tie ir piemēroti jauniem cilvēkiem vecumā no 15 līdz 35 gadiem. Jo ar Džeka Rasela terjeru ir ļoti daudz jāstaigā – vismaz trīs stundas dienā. Tas grib skriet, lēkt, peldēties un bez apstājas rotaļāties. Skumt tie neļauj ne brīdi un ar savu ekspresīvo, dzīvespriecīgo raksturu var pat palīdzēt atbrīvoties no depresijas. Veci cilvēki no šā suņa piekusīs, taču tie nav piemēroti arī bērniem, jo bērns uzmanību var noturēt maksimāli 45 minūtes.

Citu šķirņu suņi pa dienu guļ vismaz divas stundas, Džeka Rasela terjers nosnaudīsies labi ja pusstundu. Dienā tas prasa vismaz 16 stundu ilgu uzmanību.

Kopā ar to var doties pastaigā pa pilsētu, pastaigāties vai skrituļot uz parku, ņemt līdzi uz jāšanas nodarbībām. Tad suns varēs kārtīgi izskrieties. Ja saimniekam nav laika to vest pastaigā, šo pienākumu var droši uzticēt draugiem, paziņām vai profesionālam suņu staidzinātājam. Ja Džeka Rasela terjeru mājās atstāj vienu visu dienu, tas izdomās sev nodarbošanos. Apgrauzīs stūrus un mēbeles, dīvānā izveidos alu. Viņam būs ļoti interesanti, bet diez vai ar jauno kārtību spēs samierināties saimnieki. Ja darba vai mācību dēļ savam sunim nevarat veltīt pietiekami daudz laika, sarunājiet aukli.

Džeka Rasela terjeri ir izteikti draudzīgi, vienmēr optimistiskā noskaņojumā, nav greizsirdīgi, nekad nerūc un nekož. Tas nav viena saimnieka suns, pieķeras visai ģimenei un draugiem. Asti luncina katram pretimnācējam, – stāsta Jasmīna saimniece Inese.

Ar citiem suņiem Jasmīns nekad nestrīdas, bet šīs šķirnes suņu vidū var gadīties arī kašķīgāki eksemplāri, kuriem patīk savstarpēji sanaidot citus suņus. Pats Džeka Rasela terjers apmierināts stāvēs maliņā un vēros, kā tie strīdas.

Ēd šie nelielā auguma īpašnieki nedaudz, bet barībai jābūt kvalitatīvai. Vēlams dot profesionālo sauso barību, kā arī gaļu un biezpienu. Jasmīnam gaļa vislabāk garšo, viegli apvārīta, bet, ja suns ēd, to var piedāvāt arī jēlu. Dienā četrkājainajai radībiņai pietiek ar nepilniem simts gramiem gaļas. Jasmīnam dažkārt tiek piedāvāts arī kaut kas no cilvēku pārtikas, bet suņuks ir tik apzinīgs, ka no tā atsakās. Arī no galda Jasmīns nekad neko nav zadzis. Viņš ir pārāk inteliģents, lai kaut ko tādu darītu, stāsta Inese. Pateicoties labajiem gēniem, veselība Džeka Rasela terjeriem ir stipra.

Šīs sķirnes suņu mīnuss – tie met spalvu. Īsās, baltās spalviņas būs atrodamas gan uz dīvāna, gan pieķersies drēbēm. Šo problēmu var risināt, iegādājoties furminatoru – ķemmi, ar kuru dzīvnieku reizi nedēļā izķemmē un tā atbrīvojas no atmirušās spalvas.

 

 

Džeka Rasela terjeri:

raksturā ļoti labsirdīgi, draudzīgi un enerģiski

svars – 5 – 6 kilogrami

augums – proporcionāls, muskuļots, ar zemām, taisnām kājiņām

draudzējas ar visiem cilvēkiem, kas ar viņu rotaļājas

dzīvo 8 – 14 gadus

 

 

 

LA.lv