×
Mobilā versija
+8.5°C
Līksma, Bārbala
Trešdiena, 25. aprīlis, 2018
31. marts, 2015
Drukāt

Džezs. Mazliet skandināviski

CD_sentiments_6

"More Latvian Sentiments". Hans Antehed Quartet, Jolanta Gulbe-Paškeviča un Deniss Paškevičs. Izdevējs: "Antehed Music", 2014.

Latvijas džezs ir bezgala daudzveidīgs, mūziķu skaita ziņā bagāts un arvien vairāk kuplojošs. Arī tāpēc, ka džezisti ir mobili un starptautiski orientēti, muzicē un veic ierakstus visdažādākajos eksperimentālajos sastāvos. Nav pat svarīgi, kur viņiem mājas. Viņiem ir savējās – džezs. Bet katrā no džezā iesvaidītajiem snauž arī kaut kas īpatnējs un atšķirīgs. Katram no viņiem ir sava piederības sajūta, kas droši vien sakņojas tautas mūzikā un tradīcijās. Savs horizonts, uz kuru atskatīties. Un tad reizēm tiek ļauta vaļa sentimentam, bet labi zināmās melodijas tiek izrautas no iepriekšzināmā un ērtā konteksta, iesviežot tās džeza stilistikā. Un, ja vēl blakus ir kolēģis no kādas citas zemes, tad iznākums var būt pavisam negaidīts.

“More Latvian Sentiments” ir tieši tādas sadarbības iznākums, mākslinieku sastāvam – Hansam Antehedam, Jolantai Gulbei-Paškevičai un Denisam Paškevičam – jau ir otrais pēc kārtas. Zviedru mūziķis, pianists, akordeonists un arī dažādu neparastu in­strumentu virtuozs (šajā ierakstā arī kokļu (!) spēlmanis) – aranžējis latviešu tautasdziesmas, kā arī Zigmara Liepiņa, Raimonda Paula un Imanta Kalniņa populāras melodijas (“Ķiršu lietus”, “Es redzēju sapnī”, “Nepiesauc, nepasauc mani vēl”, “Ir tikai tveice”), kuras ieved Latvijas sajūtās. Tās zviedra acīm ieraudzītas (sadzirdētas) un kopspēlē ar Latvijas mūziķiem interpretētas. Latviešu melodiju skaistumu jau vairākkārt ir interpretējuši izcili ārzemju džeza māk­slinieki (lai atceramies kaut austrālieša Džeimsa Morisona brīnumainās versijas).

Albumā “More Latvian Sentiments” valda liela mākslinieciska brīvība, kas ved no sambas līdz pat “cool jazz” versijām. Gluži neparastā gaismā tās liek paraudzīties uz mūsu apziņā nesatricināmiem tautasdziesmu risinājumiem. “Tek ­saulīte” latvieša prātam un ausīm varbūt aiztek pavisam šķērsu ceļu, iegūdama gluži negaidītus vaibstus, neparastu ritmisko un tembrālo krāsu atspulgu, tāpat kā daža laba cita izvēlēta melodija. Taču kopnoskaņa ir pārliecinoša, lai arī tradicionālās melodijas sajaukumā ar oriģināldziesmām mazliet disonē. Bet gan jau tikai mūsu apziņā, šaipus Baltijas jūrai. Īpašs projekts, kas aizrauj latviešu tautasdziesmas starptautiskā izplatījumā.

"Close". Deniss Paškevičs, Kristians Franks. Izdevējs: "Gateway Music", 2014."Close". Deniss Paškevičs, Kristians Franks. Izdevējs: "Gateway Music", 2014.

Arī cits Denisa Paškeviča kopdarbs, tikai šoreiz ar ģitāristu Kristianu Franku, ir izdots ārpus Latvijas, dāņu mūzikas izdevniecībā “Gateway Music” (arī šim sastāvam tas jau ir otrais pēc kārtas). Albuma “Close” noskaņas ir meditācijas un domu brīvā lidojumā vērstas. Baltas (tāds arī izdevuma vāciņš), visā albumā konsekventi izturētas un stilistiski tīras. Cilvēciski intīmas, bet reizē atturīgas. Savā ziņā ideālas – kā abu mūziķu saspēle. Bet varētu teikt arī – skandināviskas. Vai brīnums, ka ar ziemeļvalstu mūziķiem Latvijas džeza māk­slinieki kopīgu valodu atrod viegli. Droši vien tajos horizontos, uz kuriem atskatīties, mums daudz kā ­
kopīga…

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+