×
Mobilā versija
+4°C
Jurģis, Juris, Georgs
Svētdiena, 22. aprīlis, 2018
12. aprīlis, 2012
Drukāt

Dziesma kā saruna ar klausītāju

brigitamadelane_6

Pirms sešiem gadiem klajā nāca Daugavpils dziesminieces Brigitas Madelānes pirmais kompaktdisks “Tavā vējā”. Tolaik pēc Ata Auzāna ierosinājuma “Latvijas šlāgeraptaujai” pirmoreiz pieteikta arī viņas dziesma “Sapnis”. Brigita netiecas pēc popularitātes par katru cenu – viņas vērtība ir ģimene, kurā tomēr liela vieta arī mūzikai.

 

Pēdējos gados Brigita Madelāne, nu jau diplomēta kultūras darba organizētāja Kalkūnes pagasta pārvaldē un trīs bērnu – dēlu Riharda (11), Jāņa (7) un pusotru gadu vecās meitiņas Lindas – māmiņa, ar savu ģitāru rokās sastopama dziesminieku jeb bardu saietos, dziedošo ģimeņu saietos no Ventspils līdz Daugavpilij, arī jaunās Latgales mūzikas festivālā “Muzykys skrituļs” Daugavpils novada Līksnā. Lai arī pašas sacerētās un dziedātās dziesmas līdz šim iemūžinātas tikai vienā albumā (2006), Brigita teic, ka pamazām pa vienai vien dziesmas krājoties nākamajam, taču starplaikā tapušās laiku pa laikam izpilda arī pazīstami šlāgerdziedoņi, tostarp gan Ēriks Gruzniņš, gan duets Inga un Normunds, tāpat sarakstītas dziesmas un aranžējumi bērnu ansambļiem.

“Dziedāšana un muzicēšana laikam mūsu ģimenei gēnos,” pasmaida Brigita. Mamma Aurēlija Baltace jaunībā spēlējusi ģitāru un dziedājusi, arī tētis Jānis Baltacis kopā ar brāli tajā pusē pazīstami kā lieli dziedātāji un muzikanti. Brigitas brālis Andris Balt-acis, pazīstamās šlāgerapvienības “Baltie lāči” solists, stāsta – māsa pirmo plati izdevusi pat ātrāk nekā viņš. “Mūsu radu saime, kā jau Latgalē, ir ļoti plaša. Ja gadās lielāki radu saieti, tad akordeons rokā un dziesmas skan kalniem pāri. Brigitai ir ļoti patīkams balss tembrs, man pašam visvairāk patīk viņas kā dziesminieces dziedātais, vienkārši ģitāra un balss. Viņai ir ļoti interesanta pieeja mūzikai.”

Mūzikas karjeras vietā Brigita apzināti izvēlējusies ģimeni, taču pati dziesminiece teic – mūzika arvien būšot tāda īpašā “rozīnīte” viņas dzīvē. Nule šlāgeraptaujas klausītājiem aptaujas ziemas posmā skanēja viņas un dēla Riharda dziedātā “Tava sirds”.

 

Tomēr Brigita pasmaida: “Ja izvēle starp mūziku un ģimeni būtu jāizdara otrreiz, es rīkotos tāpat. To prieku un piepildījumu, ko dod ģimene, nevar salīdzināt ne ar ko citu. Man veicies, ka dzīvesbiedrs atbalsta, un priecājos, ka arī bērniem ir interese par mūziku.”

 

Brigitas vecākais dēls Rihards ar prieku iesaistoties mammas muzikālajās aktivitātēs, kopā uzstājušies uz dažādām skatuvēm – gan Bīriņu šlāgermūzikas festivālā, gan Daugavpils ģimeņu saietā. Dēls iesaistījies džeza studijā un apguvis vokālās zinības, bet pašlaik interesējas par bungu spēli. Bet dziesmiņu “Tava sirds”, kas “atnākusi” mēnesi pirms meitiņas piedzimšanas, iemīļojusi mazā Linda – mammas sacerētās šūpuļdziesmas esot pašas iecienītākās. “Visas nemaz negribu publikai rādīt,” pasmaida Brigita.

Pašlaik lielāko ikdienas daļu aizņem gan ģimene, gan decembrī aizsāktais darbs Kalkūnē. “Interesanti iznācis – esmu mācījusies mākslu koledžā, Daugavpils Universitātē studēju kultūras vēsturi, bet maģistra grādu ieguvu kultūras vadības zinībās. Īstajā brīdī kā Dieva pirksts nāca draugu ziņa, ka Kalkūnes pagastā meklē kultūras dzīves atdzīvinātāju. Nodomāju, kādēļ ne – un te nu es esmu! Darba vieta piecu minūšu braucienā ar riteni,” priecājas Brigita. Darāmā esot daudz, jo pagastā kultūras dzīvē ilgāku laiku valdījis klusums, tādēļ plāni tālejoši – tikko veiksmīgi izdevies “pirmais eksperiments” – Meteņu pasākums, top Lieldienu izstāde, iecerēts attīstīt dziesmu ansambļus, deju un zīmēšanas studijas, jāsakārto vide, pirmoreiz iecerēts veidot arī īpašu pagasta dienu.

Tikmēr dziesmas pašas neļaujot atstāt sevi novārtā, ierodoties, tā sacīt, uz savu galvu. “Pašlaik atkal pilns mobilais telefons ar melodijām. Kad tur radies pamatīgs krājums, tās gaida vārdus. Parasti visiem patīk dziesmas, ko izpildu viena, ar ģitāru, jo tās ir intīmākas. Tagad tuvojas pavasaris un mūza kļūst aktīvāka – pārsvarā izlieku sevi, pārdzīvojumus, piedzīvojumus, nāk klāt iedomu tēli – dziesma man ir kā saruna ar klausītāju.” Brigita priecājas, fani nereti atzīstot, ka viņas dziesmās ieliktās emocijas uzrunājušas un ļaujot justies uz viena viļņa.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+