Kultūra
Mūzika

Dziesmu svētku laikā vairākos koncertos varēs dzirdēt pasaules latviešu mūziķus0

Publicitātes attēls

XXVI Vispārējos latviešu dziesmu un XXVI Deju svētku nedēļas sākumā notiks Pasaules latviešu dienu koru un folkloras kopu koncerts “Cilvēks. Mūžs. Skan!”, portālā “Latviesi.com” raksta komponiste Dace Aperāne.

Koncerts skanēs otrdien, 3. jūlijā plkst. 19 Esplanādē, tā vadmotīvs – cilvēka mūža ritējums paralēli Latvijas valsts vēsturiskajiem līkločiem. Koncerta laikā būs brīnišķīga iespēja redzēt un sumināt visus ārvalstu koristus, folkloras kopu mūziķus un diriģentus kuri ir neatlaidīgi gatavojušies uz XXVI dziesmu un deju svētkiem.

Koncertā dziedās un muzicēs 1,115 latviešu ārvalstu dalībnieki – 1004 koristi un 111 folkloristi, kuri pārstāvēs 34 jauktos, sieviešu, vīru un ģimenes korus un folkloras kopas no 20 valstīm. Koncerta programmu diriģēs deviņi latviešu ārvalstu diriģenti no septiņām valstīm.

Programmā tiks atskaņotas tautas dziesmu apdares un oriģinālas dziesmas no pēdējos gados ārzemēs notikušajiem latviešu Dziesmu un deju svētkiem, kora un folkloras ansambļa kopu iemīļotākie skaņdarbi un dziesmas, kuras sacerējuši Anita Kuprisa, Helmers Pavasars, Rihards Skulte, Tālivaldis Ķeniņš, Ella Mačēna, Alberts Jērums, Guntars Gedulis, Jānis Kalniņš un citi latviešu ārvalstu komponisti. Skanēs arī pārs dziesmas un skaņdarbi no XXVI Vispārējo latviešu dziesmu un XXVI deju svētku repertuārā.

Ieceri par šo vērienīgo latviešu ārvalstu koru koncertu, jau ilgus gadus auklējusi diriģente Inguna Grietiņa-Dārziņa, Eiropas Latviešu apvienības prezidija biedre, kultūras referente, un Kultūras svētku Eiropā organizatore 2011- 2018. Atbildot uz jautājumu par to kā radās šī iecere, Inguna raksta: “Ideja man dzima jau 2008.gadā XXIV Dziesmu un deju svētkos Rīgā, kad pati pirmo reizi piedaloties svētkos kā ārpus Latvijas dzīvojošs diriģents ar savu latviešu biedrības Īrijā kori “eLVē”, redzēju un izjutu īpašo kopā būšanas prieku un patriotismu, ko sniedza tieši latviešu kopas no ārvalstīm. Drauga pleca sajūta, īpašais patriotisms un prieks, ka esam satikušies, radīja manī ideju, ka kādu dienu arī šīm kopām ir jārada īpaša vieta dziesmu un deju svētkos, lai pasaules latviešu darbi mūzikā un dejā savītos kopā ar milzīgo redzēšanās prieku un sen satiktā drauga emociju asaru tieši Pasaules latviešu dienās.”

Ieeja uz koncertu būs bezmaksas, ar iepriekš uzņemtām ieejas kartēm, kuras varēs izņemt 29.06. no plkst. 10 līdz 18 un 02.07. no plkst. 10 līdz 16 Rīgas latviešu biedrības namā.

Koncerts noslēgs “Pasaules latviešu dienas”, kuras iesāksies pirmdien, 2. jūlijā Rīgas latviešu biedrības namā (Merķeļa ielā 13) ar konferenci “Latvieši pasaulē – piederīgi Latvijai. Dziesmu un deju svētku tradīcijas saglabāšana un attīstība”.

Pēc konferences (2. jūlijā) plkst. 19.30 RLB namā notiks Pasaules latviešu deju kopu un folkloras kopu koncerts “Cilvēks. Mūžs. Dimd!” Ieeja būs bezmaksas. Koncertā piedalīsies vairāk nekā 600 dalībnieku no 27 deju un folkloras kopām un 14 valstīm. Sekos Danči ar pasaules latviešu folkloras kopām plkst. 21.30 Vērmaņu dārzā un Saieta nams un danču vakars no plkst.. 23 līdz 4 rītā Rīgas latviešu biedrības namā.

Rīgas latviešu biedrības Foajē no 2. Līdz 7. jūlijam būs apskatāma pasaules latviešu foto un mākslas izstāde “Pasaules latvieši Dziesmu un Deju svētkos”.

Dziesmu svētku nedēļā arī notiks divas Andreja Jansona mūzikla “Lolitas brīnumputns” izrādes VEF Kultūras pilī: 3. jūlijā plkst. 14 un plkst. 19. Biļetes var iegādāties Biļešu paradīzē un VEF Kultūra pilī.

LA.lv