Apbrīno

Dzintara dziesmas vēsturē: Dziesma, ko Pauls dziedājis arī pats – “Latviešu jūrniekiem” 16

Foto – Valsts Kinofonofoto arhīvs

Gunārs Jākobsons, “Mikrofona” aptaujas idejas autors un vadītājs, rubrikas “Dzintara dziesmas vēsturē” autors Latvijas Radio 2

Šonedēļ ir Jūras svētku diena, kas ir īpašs notikums daudzviet Latvijas piejūras pilsētās. Tāpēc šoreiz stāsts būs par Raimonda Paula dziesmu “Latviešu jūrniekiem”, kuru izpildīja Viktors Lapčenoks un kura ir kļuvusi par himnu latviešu jūrā gājējiem.

Šī dziesma saistās arī ar 1976. gadu, kad pēc vairāku gadu pārtraukuma atgriezās “Mikrofona” koncerti. Praktiski viss pjedestāls piederēja Raimondam Paulam, ja neskaita trešo vietu, kuru ieguva Zigmara Liepiņa dziesma “Pusnakts stundā”.

Dziesmas “Latviešu jūrniekiem” pirmais mēģinājums – Raimonds Pauls pie klavierēm, Viktors Lapčenoks ar notīm un tekstiem rokās. Pauls izteica savas vēlmes par šo dziesmu un mazliet pat piedziedāja pats. Viņš teica apmēram tā: “Nu, es mēģinās apmēram to raksturu, lai tu pirmo reiz dzirdi, kas te darās, ja! Bet tad valša ritmā dziesma, vajadzēs arī pavadījumā izmantot kaut ko no vecīgiem instrumentiem, kaut ko atdarināt, varbūt kādu lauku kapellu vai kaut ko tamlīdzīgu, vai vienkārši lielās bungas, vijole vai kaut kas tāds, vai ne?!” Tā šī dziesma radās un aizgāja tautā tālu un dziļi. Pats Viktors saka, ka “Latviešu jūrniekiem” ir ne tikai neordinārs ritmisks “zīmējums”, bet arī fantastisks teksts.

Brīnišķīgo vārdu autors ir Imants Ziedonis, un tie tapuši, autoram ciemojoties Ainažu jūrskolas muzejā. Ne velti vārdi tā arī skan:

“Ainažu vecajā skolā
Es skatos tai vecajā bildē,
Kādi jauni un skaisti vīri
Un brauca viņi uz kuģiem.

Paskaties, kā viņi skatās
It kā binoklī skatītos,
It kā ar miglas tauri, ar miglas tauri
Gribētu mums ko teikt.”

Tieši tāpēc muzeja vadītāja Iveta Erdmane dziesmu “Latviešu jūrniekiem” uzskata par Ainažu himnu, un tā skan ikvienā Ainažu sarīkojumā, ekskursijā, arī ikdienā, suminot jūru un jūrniekus. Tā, protams, skanēja arī Ainažos, Latvijas Profesionālās jūrskolas 150 gadu svinībās, un pats Raimonds Pauls bija pie klavierēm.

Saistītie raksti

Dziesmu “Latviešu jūrniekiem” joprojām spēlē daudzos koncertos un iekļauj koru repertuāros vīru izpildījumā. To aizrautīgi spēlē pūtēju orķestri. Dziesma nudien ir viena no visiemīļotākajām latviešu melodijām.

Visiemīļotākās dziesmas vislabākajās tradīcijās turpina apkopot arī “Amigo Dzintara dziesmu” aptauja, kuras trešā sezona augustā atkal pulcēs visus latviešu mūzikas mīļotājus pie TV ekrāniem un radio. Mūzikas mīļotāji katru mēnesi izvēlēsies populārākās dziesmas, bet noslēguma balsojumā noteiks melodijas, kuras kļūs par daļu no latviešu kultūras mantojuma, tāpat kā “Latviešu jūrniekiem”.

LA.lv