×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.8°C
Anšlavs, Junora
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
4. februāris, 2016
Drukāt

Dzintara dziesmas vēsturē: Inese – Paula grūtā dziesma Lapčenokam (1)

Foto - Valdis SemjonovsFoto - Valdis Semjonovs

Gunārs Jākobsons, «Mikrofona» aptaujas idejas autors un vadītājs, rubrikas «Dzintara dziesmas vēsturē» autors Latvijas Radio 2

1976.gadā pēc piecu gadu pauzes tika atsākti Mikrofona aptaujas koncerti, un visai ātri popularitāti izpelnījās dziesma “Inese”. Tā tika radīta Dailes teātra izrādei “Atjautīgā aukle”, kurai mūziku komponēja Raimonds Pauls, bet vārdus sarakstīja aktieris Pēteris Šiliņš. Aptaujā to dziedāja Viktors Lapčenoks.

Dziesmas video tika filmēts Doma dārzā un ar šo dziesmu Viktors apbraukāja Latviju, Krieviju, kā arī citas valstis. 1975.gadā notika Rostokas festivāls, kur Viktors Lapčenoks dziedāja «Inese», un kļuva par laureātu, izcīnot 2.vietu festivālā. Viktors reiz stāstīja, ka šī dziesma nav no vieglākajām. Pauls mēdza viņam laiku pa laikam sarakstīt grūtas dziesmas, un «Inese» esot viena no tām. Solistam esot kārtīgi jānomokās, lai šīs grūtās dziesmas izpildītu skaisti.

Togad aptaujā bija daudz skaistu dziesmu, un lielu daļu no tām izpildīja Viktors. Uzvarēja Paula un Jāņa Petera “Tava balss” jeb “Mēmā dziesma”, ko duetā nodziedāja Nora Bumbiere ar V.Lapčenoku. Otrā palika “Inese», trešajā vietā – Zigmāra Liepiņa «Pusnakts stundā», bet piektajā R.Paula “Latviešu jūrniekiem”. Tās visas iedziedāja Viktors Lapčenoks, aizņemot četras no pirmajām piecām vietām. Pa vidu izdevās iespraukties vien “Tāls Parīzes radio” Margaritas Vilcānes izpildījumā.

Maestro sieviešu vārdu un tēmu motīvs ir ļoti tuvs. 2003.gadā pēc Gada balvu pasniegšanas, kur Jānis Kurševs kopā ar Paulu un stīgu ansambli izpildīja Maestro dziesmu “Alise”, viņš izpelnījās daudz komplimentu. Jau pavisam drīz tika laists klajā Paula albums “Sievietes vārds”. Diskā ir desmit dziesmas ar ļoti zīmīgiem nosaukumiem. Pati populārākā no tām ir dziesma “Lana”. Pārējās – Inese, Indra, Laila, Gundega, Alise, Margarita, Laima, Ieva, Līga. Maestro gan taisnojas, ka tā neesot viņa vaina. Tā esot Jāņa Petera ideja.

Toreiz ierakstot albumu kopā ar Kurševu un Paulu muzicēja grupa «Time after time», trompetists Andris Ābelīte, stīgu orķestris Raimonda Ozola vadībā. Sastāvs bija ļoti skanīgs un šis albums guva lielu atzinību. Cerams, Maestro sacerēs dziesmas vēl daudziem citiem sieviešu vārdiem. Viņš teicis, ka šo dāmu vārdiem neesot prototipu. Droši vien izņēmums ir dziesmai “Lana”.

Šodien tautā iemīļotākās dziesmas turpina apkopot “Amigo Dzintara dziesmu” aptauja, kas ik mēnesi noskaidro populārākās melodijas. Par janvāra populārākajām melodijām kļuvušas Santas Zapackas “Aiznes Vējam” un “Vēja runas” dziesma “Kā Tev iet”. Tās abas iekļuvušas finālistu vidū, lai pavasarī cīnītos par 2016.gada tautā iemīļotākās dziesmas titulu.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Kā latvietim jālauza galva, lai saprastu: viņš dziedāja “Inese” un “Mežrozīte”? Un vēl pie tam tā rakstīts “Latvijas Avīze”

Draugiem Facebook Twitter Google+