×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.5°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
5. jūnijs, 2017
Drukāt

Spoža karjera bez augstskolas diploma (13)

Dāvids ZālītisDāvids Zālītis

Teju katrs vidusskolas absolvents savā izlaiduma dienā dzirdējis baiso jautājumu: “Kur tad tālāk studēsi?” Daudziem tas ir brīdis, kad lūpu kaktiņi bēdīgi nošļūk un svētku diena pārvēršas par nākotnes šķetināšanu – ne jau visi vēlas mesties atpakaļ mācībās un ne visi zina, ko grib. Šoreiz sarunas ar apņēmīgiem cilvēkiem, kuri veiksmīgi iet uz savu mērķi arī bez maģiskā augstskolas diploma palīdzības – vai tas maz ir iespējams?

Uzņēmējdarbībā augstākā izglītība nav obligāta

Lai kļūtu par labāko pārdošanas speciālistu vienā no lielākajiem uzņēmumiem Latvijā, nav gadiem ilgi jādeldē universitātes sols – par to ir pārliecināts Dāvids Zālītis (25), kurš šobrīd darbojas uzņēmumā “Lattelecom” kā tiešās pārdošanas klientu apkalpošanas speciālistu grupas vadītājs: “Strādāt “Lattelecom” sāku, kad man bija 21 gads – telefoniski un arī tieši pārdevu pakalpojumus un jau pēc pieciem mēnešiem tiku paaugstināts amatā. Mēneša laikā savai pārdošanas grupai piesaistīju jaunus cilvēkus, kuriem nebija iepriekšējas pieredzes pārdošanā. Jaunos pārdevējus apmācīju, un manā vadībā kopīgi sasniedzām rekordaugstus rezultātus. Bija noteikti mērķi, par kuriem izmaksāja prēmijas, un pirms manis neviens nebija sasniedzis tādus rezultātus. Kad tikko sāku strādāt, mani konkurenti ar pārdošanu jau bija nodarbojušies vismaz piecus gadus, taču es viņus apsteidzu. Kopā esmu apmācījis vismaz 100 darbiniekus.” Dāvidam šobrīd nav augstākās izglītības, un viņš uzskata, ka galvenais ir gribasspēks un mērķtiecība. Pēc uzņēmīgā jaunieša domām, augstākā izglītība nepieciešama, lai apgūtu teorētiskas zināšanas kādā noteiktā jomā, piemēram, lai kļūtu par juristu, ir jāzina teorija, kuru apgūst augstskolā, taču uzņēmējdarbībā tas neesot galvenais: “Daudzi pasniedzēji ir teorētiķi, kuri paši nav sasnieguši augstas virsotnes. Mana vienīgā barjera tālākai sadarbībai ar starptautiskiem uzņēmumiem ir bijušas nepilnīgās valodas prasmes. Noteikti vēlos paplašināt savu redzesloku, stiprināt zināšanas kādā noteiktā jomā, piemēram, ekonomikā, bet vismaz šobrīd nebaidos, ka diploma neesamība varētu mani kaut kā ierobežot – skaitļi runā paši par sevi.”

Agnija GriguleAgnija Grigule

Latvija nav bedre

Modes blogere Agnija Grigule (22) nenostājas pret augstākās izglītības nepieciešamību, taču vidusskolas gados viņa ne reizi neapsvēra domu stāties universitātē: “Vēl tagad mani bijušie klasesbiedri mēdz pasmieties, ka man nav augstākās izglītības… Es gribēju būt modele, bet mani nekur nepieņēma, man sākās depresija, nezināju, ko darīt ar savu dzīvi. Kopš 2015. gada visu savu laiku ziedoju “Instagram” platformai – veidoju vizuālo dienasgrāmatu, domāju par fotogrāfiju krāsām, izkārtojumu, cenšos saviem sekotājiem pasniegt ko vairāk par vienkārši skaistu fotogrāfiju. Daudzas blogeres fotografējas fotografēšanās pēc, bet es ļoti piedomāju. Lielās firmas parasti ir šokā, cik ļoti nopietni uztveru šo darbu.” Agnijai ir 65 tūkstoši sekotāju, viņu uzrunā pasaulē labi pazīstamas firmas, kuras sūta savu produkciju, kā arī maksā naudu, lai firma tiktu reklamēta. Viņas klienti ir, piemēram, apģērbu firma “River Island”, “Parfois” – Agnijai mēnesī tiek atsūtīti vismaz 150 dažādi apģērbu gabali. Viņa jau ir apmeklējusi vairākus pasaules mēroga modes notikumus, tik tikko kopā ar mākslas un kultūras portālu “Arterritory” viesojusies Venēcijā, un tomēr viņa atzīst, ka vēlētos studēt: “Es nenoliedzu iespēju, ka kādreiz iestāšos augstskolā. Es nenoraidu augstskolu, bet neuzskatu, ka tas ir primārais un ka augstākā izglītība atvērs visas durvis. Liels pluss studijām ir iegūtie kontakti, taču man tādi rodas, strādājot ar dažādiem māksliniekiem, par mani daudz vecākiem cilvēkiem, no kuriem varu mācīties. Augstskola būtu labs papildinājums manām zināšanām, kaut kas manas pasaules bagātināšanai, bet diploms kā fakts man nenozīmē neko.” Agnija vēlas sakārtot savu dzīvi tā, lai līdz 25 gadu vecumam varētu nonākt līdz slēdzienam – kur studēt, taču līdz šim neviens viņas sapnis nav izplēnējis tikai tādēļ, ka CV nav rakstīts – augstākā izglītība.

Vai Tev ir augstākā izglītība?

Pievienot komentāru

Komentāri (13)

 1. Reāli skatoties uz LV t.s. augstāko izglītību, 3.daļa to iegūst ar copu paste palīdzību!
  Vesela “industrija” apkalpo studentus…
  Mācībspēki reti kurš iet līdzi laikam …turpina vervelēt no jau sadzeltējušiem(!) sen rakstītiem saviem konspektiem …Vēl trakāk ir tas, lekcijas auditorijās notiek tik reti…ar lieliem “logiem”, ka studentam gandrīz vai aizmirstas kāds izskatās viņa priekšmeta pasniedzējs … Mācībspēki bizo no vienas augstskolas uz otru, lai tā teikt mācītu studentus – visās vietās derīgi viņa jau sadzeltējušies konspekti …Manu studiju laikā pirms 27 gadiem augstskolā studējošam produktam tas šķiet kaut kas NEPIEŅEMAMS…Toreiz stundām diskutējām ar saviem mācībspēkiem – profesoriem, docentiem… par būtiskām tēmām, arī saistībā ar pasaules novitātēm… Šodien satiekoties joprojām sasveicināmies un pat …turpinām(!) diskutēt par atsevišķām tēmām…Lūk, to es saprotu, ka TĀDAI augstskolai, kur iespējams satikt IZCILAS personības, un tur gūtajām zināšanām ir VĒRTĪBA …
  Iespējams šodien ar medicīnu saistītā augstskolā RSU vai fakultātē LU pasniedzējiem ir daudz nopietnāka pieeja …
  Šodien pēc studijām AUGSTSKOLĀ katrs 3. uzreiz dodas uz Nodarbinātības dienestu stāties …BEZDARBNIEKOS … Nodarbinātības dienestas kautrējas(?) teikt, ka bezdarbniekos AR AUGSTĀKO izglītību ir vismaz +/- 10% …
  Vēl dīvaināk, ka šie apraksta varoņi un citi, kas ir BEZ augstākās izglītības atraduši SAVU vietu darba tirgū un pieņem vēl darbā vai pat APMĀCA cilvēkus ar …AUGSTĀKO izglītību …
  MAZAJĀ Latvijā ir par DAUDZ augstskolu – to atzinuši arī ārvalstu eksperti – jo KOPĒJAIS Latvijā augstskolā studējošo skaits ir tik pat liels, cik VIENĀ (1) augstskolā Eiropā un ASV …

  • daži argumenti diez vai būs īsti korekti.
   Sadzeltējuši konspekti nez vai ir rādītājs, ka satur apgalvojumu “2 x 2 = 5”.
   Bakalaura programma allaž ir garlaicīgāka ne kā maģistra, bet bez tās neiztikt…
   Pie lekciju organizācijas vienkārši jāpierod.
   Augstskolu ir tik, cikas spēj izdzīvot – bizness.
   Ja būs zemas kvalitātes – nomirs dabīgā nāvē.
   Ja nenomirs, tad turpinās dāvināt diplomveidīgus izstrādājumus inženierveidīgiem subjektiem, kuri vadīs(pieder) “uzņēmumus”, kuros Oma vai sviras likumi nedarbojas, bet algas ir par 20 – 30 % augstākas.
   Ja, nabadzības spiests, gribi strādāt tādā uzņēmumā, tad tevi labprāt, ar pārākuma smīniņu uz lūpām un tautiskiem izteicieniem katrā teikumā, pārskolos “uz vietējiem apstākļiem” 3 – 4 klases(tālākajās, plāna pildīšanai, tika vienkārši “pārcelts”) beidzis brigadieris.
   Ir “brīva izvēle”: sprāgt badā ar savām formulām,
   vai aizmiegt acis un ražot MAXIMas angārus.
   Gan jau šoreiz sabruka tādēļ, ka nejēgas, celtņa mašīnists ar stropētāju, sakrāva pārāk lielu svaru vienā punktā. Kas būtu noticis, kad būtu uzbūvēti visi ieplānotie brīnumi uz tā jumta, var tikai minēt. Sekas tādai klāt lipināšanai.

 2. Pašreiz izbaudu spožo nākotni. Bezdarbs,bezcerība.

 3. Kas izveidojis šo antireklamu izglītībai?

  • Tā NAV …”antireklāma”, tā …IR šodienas … REALITĀTE … ka UZŅĒMĪGI un TALANTĪGI cilvēki ar vidējo vai koledžas izglītību var būt DAUDZ gudrāki kā ar augstskolas diplomu!
   Mums darbā ir dažs labs …ĀMURS ar augstāko izglītību, bet, šos redz nevar atlaist, jo ir priekšnieka un viņa vietnieka dēli … Tā nu šīs …BREMZES ar augstāko izglītību veģetē uz pārējo rēķina …

 4. Es gan negribētu doties pie advokāta, ārsta, kurš apguvis zinības dzīves pieredzes ceļa 🙁

 5. te vairāki nav sapratuši Atbildēt

  ka ar sistemātiskām zināšanām sasniedz mērķus daudz ātrāk, nekā gadiem krājot punus un zilumus…
  Lai gan – daudziem tas ir hobijs…

 6. Laikam tāpēc Lattelekom pakalpojumi ir zem kuras katras kritikas:(

  • viņš gan ir “pakalpojumu” iesmērēšanas patērētājiem meistars…

   • Puisis vismaz dara! Nevis pukst, kā te – lielākā daļa un neko nesasniedz! Ar savu diplomu! Lai pārdotu nevajag ārsta diplomu!

    Un viņš tiešām ir ļoti labs speciālists, pats pie viņa iegādājos Lattelecom un iesaku saviem draugiem pie viņa konsultēties!

 7. izglītības noniecināšana !!! Atbildēt

  Kupi – prodaj var pilnīgs analfabēts(kā Indijā ielu puišeļi),bet kvalitatīvi ražošanu vadīt var tikai nozarē protošs.
  Kurš rauš bagātību, nekaunīgi neizmaksājot strādājošajiem pienākošos, vai ekspluatējot par grašiem, ātrāk vai vēlāk nonāk Sibīrijā vai ar visu glauno autiņu dažus metrus zem nodeguša šķūnīša, vai citā drošā vietā – palasiet netā !
  Tas, ka mums pie varas ir šoferu dēli, vai ar knapām ieskaitēm augstskolas diplomus dabūjušie izcilie lēcēji, lēkātāji vai pasniedzējiem sīkus pakalpojumus sniegušie,
  nav arguments !
  Ar caru despotiskajām, analfabētiskajām ambīcijām sirgstošie tautu saulītē neieceļ.

  • Tāda ir mūsdienu tendence – nepiepūloties(bet mācīšanās jau ir pamatīga piepūle!) saņemt lielu algu par mazvērtīgu darbu. Tāpēc tāda nekvalitatīva darbošanās ļoti daudzās jomās. Trūkst tā saucamās inteliģences.

   • šaudīšana pa tukšo Atbildēt

    Radio un televīzijā ir tā saucamās erudīcijas spēles.
    Bet inteliģences līmenis kā nepaaugstinās, tā nepaaugstinās…
    Taisnība senajam teicienam: kas zina visu, tas nezina neko.

Draugiem Facebook Twitter Google+