Laukos
Gaļa un zivis

Dzīvnieku aizstāvju saceltā ” vistu ažiotāža” varētu būt importa olu lobijs0

Foto “Tušti narvai”

Latvijas un Lietuvas dzīvnieku aizsardzības organizāciju pagājušajā nedēļā izplatītā informācija par it kā notikušiem dzīvnieku labturības pārkāpumiem Baltijas olu ražotnēs nav apstiprinājusies un gan Latvijas, gan Lietuvas Pārtikas veterinārie dienesti uzsver, ka vietējie olu ražotāji ievēro visas Eiropas normatīvajos aktos paredzētās prasības. Gan olu ražotāji, tirgotāji, gan arī Pārtikas un veterinārais dienests akcentē, ka patērētāju interesēs ir nodrošināt drošu, kvalitatīvu, izsekojamu produkciju

Tas šodien tika secināts Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) sanāksmē, kurā piedalījās arī lauksaimnieku, pārtikas ražotāju un tirgotāju organizācijas.

Tāpat sanāksmē izskanēja viedoklis, ka izplatītā informācija varētu būt saistīta ar importa olu tirdzniecības lobiju.

Tikšanās laikā tika arī izvērtēts atsevišķu organizāciju aicinājums pilnībā atteikties no sprostos dētu olu ražošanas un tirdzniecības Latvijā.

Latvijas Olu ražotāju asociācijas vadītāja Solvita Gulbe informēja, ka patlaban pircēju interese par šādi ražotām olām ir zema. Tās izvēlas vien aptuveni 2% pircēju, kas skaidrojams ar būtisko cenu starpību. Pieņemot šādu organizāciju prasību, vidējā olu cena Latvijā varētu teju dubultoties.

“Šāda iniciatīva ir importa olu lobijs, kas ietekmēs pārtikas produktu inflāciju,” sanāksmē uzsvēra Latvijas Pārtikas uzņēmumu federācijas padomes priekšsēdētāja Ināra Šure.

Viņa arī norādīja, ka šāda atteikšanās no sprostos turētu vistu olu lietošanas, tādējādi arī potenciālais cenu kāpums, attiecas arī uz ļoti daudziem citiem pārtikas produktiem, kur olas nepieciešamas kā izejviela, piemēram, majonēzi, tādiem konditorejas izstrādājumiem kā cepumi, kūkas, maize u.c.

Latvijas Pārtikas tirgotāju asociācijas izpilddirektors Noris Krūzītis apliecināja, ka noteiktu produktu grupu, tai skaitā, brīvībā augušu vistu olu izplatību nosaka ražotāju piedāvājums un pircēju vēlmes.”Tirgotāju uzdevums ir nodrošināt pircējiem izvēles iespējas, kas tiek un tiks darīts arī turpmāk,’ viņš teica.

Savukārt, lai vairotu pircēju izpratni par izvēles iespējam, Olu ražotāju asociācija pauda apņemšanos turpmāk vēl vairāk skaidrot dažādu olu kategoriju atšķirības.

Tāpat sanāksmē tika akcentēts, ka vienīgā iestāde, kas drīkst sniegt oficiālu un pamatotu atzinumu par pārtikas atbilstību nekaitīguma kritērijiem un pārkāpumu gadījumā uzdot to izņemt no tirdzniecības, ir Pārtikas un veterināraias dienests.

Konstatējot apdraudējumu patērētāju veselībai, dienests nekavējoties rīkosies un par to informēs sabiedrību, sanāksmē atgādināja PVD ģenerāldirektors Māris Balodis.

Tāpat ražotāju, tirgotāju un valsts organizācijas vienojās turpināt visu pušu aktīvu iesaisti jebkura pārtikas drošības apdraudējuma gadījumā, nodrošinot operativitāti pircēju informēšanā.

Jau vēstīts, ka 1.augustā dzīvnieku aizstāvības organizācija “Tušti narvai” publicēja video materiālus no dējējvistu fermām Lietuvā, kurās ražotās olas tiek pārdotas arī Latvijā ar “Rimi” privāto preču zīmi. Dokumentālajos materiālos, kas iegūti fermās Ausienišķu un Kaušēnu ciematos, redzamas dējējvistas ar apspalvojuma trūkumu, ievainojumiem un parazītiem utml. Pēc notikušā tika izsludināta petīcijas parakstīšana par aizliegumu tirgot sprostos turētu vistu olas.

Tāpat ziņots, ka pērn rudenī pēc “Dzīvnieku brīvības” izteiktajiem pārmetumiem PVD veica ārkārtas pārbaudes uzņēmumā “Balticovo” un atzina, ka putnu blīvums visās uzņēmuma dējējvistu novietnēs atbilst labturības prasībām, izņemot gadījumus atsevišķās mītnēs, kur vistām nav nodrošināti pakaiši jeb speciāli paklājiņi, uz kuriem putnam ir iespēja kašņāties. Pārbaudēs arī konstatēts, ka putnu apspalvojums ir atbilstošs fizioloģijai. Intensīva apspalvojuma nomešana ir dabīgs process, kas pastiprinās, vistai novecojot.

LA.lv