×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.2°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
26. augusts, 2013
Drukāt

Eiro monētas uz Latviju vedīs ar 15 kuģiem (papildināts ar foto)

LETALETA

Latvijas eiro monētas, kas tiek kaltas Vācijā, uz Latviju tiks nogādātas ar 15 kuģiem, šodien žurnālistiem sacīja Latvijas Bankas Monētu daļas vadītāja Maruta Brūkle.

 

Pārejai no latiem uz eiro un pirmajam apgrozības gadam tiks izkalti 400 miljoni dažāda nomināla eiro monētu. To kopējais svars ir 1600 tonnas, bet kopējā nominālvērtība 98 miljoni eiro. Šāds monētu apjoms ietilpst 15 kuģos un 70 konteineros, informēja Brūkle.

Latvija eiro monētas sāks saņemt oktobrī.

Kā ziņots, Latvijas Banka eiro monētas sāka kalt 31.jūlijā pēc 9.jūlija lēmuma par Latvijas pilntiesīgu dalību eirozonā. Monētas tiek kaltas Vācijā, Bādenes-Virtembergas Valsts kaltuvē.

Centrālā banka eiro rudenī savlaicīgi piegādās bankām, bet tās – uzņēmumiem, lai eiro aprite notiktu raiti. Eiro priekšpiegāde no centrālās bankas kredītiestādēm notiks no 1.novembra, bet priekšpiegāde no kredītiestādēm uzņēmumiem notiks no 10.decembra. No 10.decembra iedzīvotāji arī varēs iegādāties Latvijas eiro monētu sākumkomplektus desmit latu jeb 14,23 eiro vērtā.

Latvijas Bankas naudas glabātavas izmēri ir ierobežoti, tāpēc paralēli eiro monētu izvietošanai Latvijas Bankas glabātuvē būs jāsāk arī latu monētu deformēšana, atzina centrālās bankas preses sekretārs Mārtiņš Grāvītis. Lata monētas tiks pārkausētas, bet ienākumus par latu monētās esošo metālu centrālā banka izmantos, maksājot par Latvijas eiro monētām.

Jau ziņots, ka uz eiro monētām būs attēloti Latviju raksturojoši simboli. Uz Latvijas viena un divu eiro monētu reversa būs attēlots tautumeitas portrets, uz 10, 20 un 50 centu monētām – Latvijas lielā ģerboņa attēls, bet uz viena, divu un piecu centu monētām – Latvijas mazā ģerboņa attēls.

Dažādās eirozonas valstīs izdotu eiro monētu dizains atšķiras – monētām ir vienāds aversa jeb monētas priekšpuses dizains, bet atšķirīgs reversa jeb monētas aizmugures dizains. Neraugoties uz šīm atšķirībām, visas monētas ir likumīgs maksāšanas līdzeklis ikvienā eirozonas valstī.

Savukārt eiro banknotes visā eirozonā ir vienādas. Banknotes Latvijas vajadzībām atsevišķi nedrukās, bet aizņemsies no kādas centrālās bankas Eirosistēmā un turpmākajos gados atdos, kad banknotes plānotā kārtībā tiks drukātas saskaņā ar Eiropas Centrālās bankas plāniem.

Latvija nākamgad kļūs par 18.eirozonas valsti. Pāreja no latiem uz eiro notiks saskaņā ar līdz šim Latvijas Bankas apstiprināto oficiālo kursu – viens eiro ir 0,702804 lati jeb 1,42 eiro par vienu latu.

{gallery id=”2071″}

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+