×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.4°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
5. decembris, 2012
Drukāt

Eiropā gaidāms ilgstošs aukstums

Foto - LETAFoto - LETA

Lielbritānijas meteoroloģijas dienesta “Met Office” novērojumu sistēma pēdējās dienās uztvērusi izmaiņas vēju virzībā stratosfērā, kas varētu nozīmēt, ka esošais aukstums Eiropā saglabāsies ilgstoši un sals pieņemsies spēkā.

“Met Office” pārstāvji skaidro, ka viens no aukstuma viļņu iemesliem, visticamāk, ir izmaiņas stratosfērā – dominējošo rietumu vēju vājināšanās, izzušana vai pat pagriešanās pretējā virzienā atmosfēras slānī augstumā no 10 līdz 50 kilometriem.

Dažas dienas vai nedēļas pēc tam, kad notikušas izmaiņas stratosfērā, tās var atkārtoties zemākajā atmosfēras slānī. Jo lielākas izmaiņas stratosfēras vējos, jo lielāka varbūtība, ka tās ietekmēs laikapstākļus uz zemes. Tā kā laikapstākļus ietekmē dažādi faktori, izmaiņas vējos 10-50 kilometru augstumā ne vienmēr nozīmē attiecīgas izmaiņas zemākā gaisa slānī.

Pašreiz novērotās izmaiņas stratosfērā ir nelielas un to ietekme uz laikapstākļiem var būt minimāla vai parādīties tikai pēc pāris nedēļām, tomēr tās saskan ar “Met Office” prognozi, ka tuvāko 30 dienu periods Lielbritānijā un daudzviet citviet Eiropā būs aukstāks par normu.

ASV Nacionālās okeānu un atmosfēras pārvaldes datormodeļa “Global Forecast System” pašreizējā prognoze liecina par aukstu laiku teju visā Eiropā tuvākajās divās nedēļās. Saskaņā ar to Latvijā tuvākajās dienās gaidāms neliels sals, palaikam snigs, it īpaši piektdien un sestdien. Nākamnedēļ iespējama anticiklona pastiprināšanās un gaisa temperatūras pazemināšanās, tostarp Latvijas austrumos līdz -15 vai pat -20 grādiem.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+