Pasaulē
Eiropa

Pēc Grieķijas referenduma itāļi aicina domāt par Eiropas nākotni0


Itālijas premjerministrs Mateo Renci
Itālijas premjerministrs Mateo Renci
Foto – AFP/LETA

Itālijas laikraksts “La Stampa” vēsta – ja Grieķijā notikušais referendums tiktu rīkots Itālijā, par vienošanos ar ES balsotu 51% iedzīvotāju. Itālijas ekonomiskā situācija ir uzlabojusies tiktāl, lai tā varētu noraudzīties uz Grieķijas krīzi bez īpašām bažām un Itālijas premjerministrs Mateo Renci varētu paziņot, ka viņa valsts vairs nav “bēdubrālis” parādu novārdzinātajai Grieķijai.

 

Itālieši vīlušies eirokrātos

Tomēr aizvadīto gadu ekonomiskās grūtības un Eiropas Savienības pieprasītie taupības pasākumi ir radījuši Itālijas iedzīvotājos vilšanos eiro un ES iestādēs. Pēc statistikas institūta “Demopolis” veikto pētījumu rezultātiem, itāliešu uzticēšanās ES ir nokritusies nepieredzēti zemā līmenī – tai uzticas tikai 28% iedzīvotāju. 2000. gadā ES uzticējās 53% itāliešu, bet piecpadsmit gadu laikā šis skaitlis ir turpinājis kristies. Arī Eiropas vienotā valūta savos trīspadsmit pastāvēšanas gados nav radījusi Itālijas iedzīvotājos pozitīvu attieksmi. Trim ceturtdaļām itāliešu eiro nepatīk, tomēr tikai 31% Itālijas iedzīvotāju vēlētos atgriezties pie liras, bet pārējie uzskata, ka ar izstāšanos no eirozonas valsts ekonomiskā situācija un konkurētspēja starptautiskajos tirgos pasliktinātos. Ja būtu nepieciešams izdarīt līdzīgu izvēli kā Grieķijas iedzīvotājiem, itālieši domātu par mazāko no diviem ļaunumiem un, visdrīzāk, uzvarētu “par”, kaut gan niecīgais pārsvars neļautu izslēgt līdzīgus pārsteigumus kā Grieķijā. Vienlaikus tikai desmitā daļa no “Demopolis” aptaujātajiem iedzīvotājiem atbalsta ES ekonomisko politiku, bet vairākums – 59% – ir par vienotu Eiropu, taču prasa atteikties no stingrajiem taupības pasākumiem, vairāk domājot par izaugsmes iespējām.

Tādējādi vairākums Itālijas iedzīvotāju piekrīt valsts premjeram Renci, kurš dienu pēc Grieķijas referenduma paziņoja: “Pastāv problēma, kas ir vēl lielāka par Grieķijas krīzi, – vienoties, kādu Eiropu vēlamies redzēt nākotnē.” Vēl pirms tam, komentējot Grieķijas referenduma rezultātus, Renci secināja: “Eiropai ir jāmainās vai arī tai ir beigas.”

 

Eiropai jābalstās uz vērtībām

Ierodoties Briselē uz eirozonas valstu vadītāju sanāksmi, Itālijas premjers teica: “Eiropai, kas mums šodien jāuzceļ, ir nepieciešama visa mūsu inteliģence, spēks, aizrautība, un tai jābūt ne tikai ekonomiskai, balstītai ne tikai uz taupību, parametriem un skaitļiem, bet arī uz vērtībām, brīvību, mieru, izaugsmi. Ja mums neizdosies beidzot novirzīt diskusijas fokusu no ekonomiskajām prasībām uz Eiropas nākotnes izvērtējumu, tad būs problēmas, Eiropa var kļūt par savu procedūru upuri.”

Opozīcijas partijas gan pieprasīja Renci paskaidrot parlamentam savu nostāju attiecībā uz Grieķijas krīzes risinājumu, jo tā neesot saprotama. Arī sabiedriskās domas aptaujās vērojamas zināmas pretrunas. Neskatoties uz to, ka Renci izteikumi atspoguļo vairākuma itāliešu domas un Itālijas iedzīvotāji nevēlas atgriezties pie liras, institūts “Coesis Research” secinājis – ja rīt Itālijā notiktu parlamenta vēlēšanas, tajās uzvarētu partijas, kuras vēlas atteikties no eiro. Komiķa Bepes Grillo vadītā “Pieczvaigžņu kustība” šobrīd var rēķināties ar 25% vēlētāju atbalstu, pret imigrantiem un ES noskaņotā “Ziemeļu līga” – 20%, bet kopā ar mazākajām eiroskeptiķu partijām tās savāktu 52% balsu. Premjera pārstāvētajai Demokrātiskajai partijai ir 33% atbalstītāju, bet paša Renci reitings ir nokrities uz 35%.

“Coesis Research” atzīmē, ka referendums Grieķijā nav ietekmējis Renci popularitāti, taču ir nostiprinājis eiroskeptisko partiju pozīcijas. Lielu daļu Itālijas iedzīvotāju neuztrauc Grieķijas krīze, ja vien tā neietekmē pašu ikdienas dzīvi. Itālieši visvairāk uztraucas par savu nākotni – darba vietām, sociālajām garantijām un pensijām.

LA.lv
RB
RŪDOLFS BRUSS
Pasaulē
Konferencē Vīnē mēģinās glābt kodolvienošanos ar Irānu
13 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Irāna netālu no Hormuza šauruma sagūstījusi kuģi
13 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Krievijā aktierim Ustinovam piespriež cietumsodu par vardarbību protestu gaitā
14 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

GS
Gundega Skagale
Dabā
Latvijā izstrādāts depozīta automāts, kas darbojas ar mākslīgā intelekta palīdzību 1
8 stundas
LE
LETA/LA.LV
Sports
VIDEO: Latvieši iemet divus pirmos vārtus sezonā, “Dinamo” ar raksturu izrauj uzvaru
7 stundas
LE
LETA/LA.LV
Latvijā
“Process reizēm ir emocionāls.” Koalīcijas partneri sola atbalstu pašvaldību reformas turpināšanā 1
10 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO. “Viņa aizmiga…” Džipa vadītāja pie Ķekavas apļa ietriecas kravas auto sānā
7 stundas
LE
LETA
Dabā
Otrdien Latviju sasniegs ciklons, atnesot stipru lietu un krusu
15 stundas