×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.6°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
25. augusts, 2014
Drukāt

Eiropas Komisija palīdzēs pārvarēt sankcijas


Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Aizvadītajā nedēļā Eiropas Komisijas (EK) Lauksaimniecības tirgus kopējās organizācijas ekspertu grupa vērtēja EK priekšlikumu piešķirt 125 miljonus eiro lielu atbalstu ārkārtas tirgus pasākumiem augļu un dārzeņu audzētājiem, kas cietuši zaudējumus pēc Krievijas īstenotajām sankcijām, kā arī apsprieda situāciju piena un gaļas ražošanas nozarēs.

Kā informē Zemkopības ministrija, iecerēts, ka dārzeņu un augļu audzētāji atbalstu varēs saņemt produktu izņemšanai no tirgus, ražas nenovākšanai un ražas priekšlaicīgai novākšanai. Atbalstu varēs izmantot visi augļu un dārzeņu ražotāji visās dalībvalstīs neatkarīgi no tā, bija vai nebija eksports uz Krieviju. Atbalsttiesīgie produkti būs tomāti, burkāni, kāposti, paprika, ziedkāposti, gurķi, sēnes, āboli, bumbieri, sarkanie augļi, vīnogas un kivi. Paredzams, ka šonedēļ EK turpinās šā jautājuma risināšanu.

No kopējās atbalsta summas 66% jeb 82 miljoni eiro paredzēti atbal­stam ābolu un bumbieru audzētājiem, bet pārējais – 43 miljoni eiro – citiem augļiem un dārzeņiem. Atbalsta likmes būs atšķirīgas atkarībā no produkta un no izvēlētās darbības. Atbalsta likmes atšķirsies atkarībā no tā, vai ražotājs ir ražotāju organizācijas biedrs vai ne. Piemēram, izņemšanai no tirgus ar mērķi izdalīt bez maksas tomātus maksimālā atbalsta likme būs 27,45 eiro par 100 kg, gurķiem – 24 eiro 100 kg, savukārt ražas nenovākšanas gadījumā par tomātiem maksimāli pienāksies atbalsts 16,47 eiro par 100 kg, bet gurķiem – 14,40 eiro par 100 kg.

Ekspertu sanāksmē Latvija EK informējusi par situāciju Latvijas piena nozarē un tālākiem iepirkuma cenu pazemināšanās gadījumiem un atkārtoti aicināja EK nekavējoties īstenot pasākumus Krievijas sankciju ietekmes izraisītās pārprodukcijas seku mazināšanai. Proti, finansiāli kompensēt zaudējumus ražotājiem, atvērt privāto uzglabāšanu sviestam, vājpiena pulverim un uzglabājamiem sieriem, paaugstināt intervences cenas, atjaunot uz laiku eksporta kompensācijas un palielināt ES atbalstu Skolas piena pro­grammā.

EK arī aizvadītajā nedēļā publicēja regulu, ar kuru no 125 miljonu lielās atbalsta paketes dārzeņu un augļu audzētājiem paredzēts atbalsts četru valstu – Francijas, Itālijas, Grieķijas un Spānijas – nek­tarīnu un persiku audzētājiem. Iepriekš nosauktajās valstīs ražo vairāk nekā 96% no ES nektarīnu un persiku ražas. Jaunu tirgu meklēšanai šo valstu saimniekiem piešķirti trīs miljoni eiro. Savukārt kompensācija par produktu izņemšanu no tirgus nedrīkst pārsniegt 10% kopējā pārdošanas daudzuma. Tiem ražotājiem, kas nav ražotāju organizācijās, atbalsts būs uz pusi mazāks nekā ražotāju organizāciju biedriem.

Latvijas pārstāve EK dārzeņu un augļu grupā Edī­te Strazdiņa teic, ka nākamais komisijas lēmums būs par atbalstu Polijai. “Līdz tam laikam Baltijas valstīm vajadzētu iesniegt komisijai un lauksaimniecības komisāram vēstījumu par vajadzīgo atbalstu,” tā E. Strazdiņa.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+