Foto – LETA

Eiropas Savienībai būs jāpalīdz apkarot “biopirātismu” 0

Eiropas Savienībai (ES) ir jāapkaro “biopirātisms” jeb bioloģiskais pirātisms, kas ir daudznacionālo uzņēmumu paradums patentēt un komercializēt jaunattīstības valstīs iegūtus ārstnieciskos augus un tradicionālos dziedniecības līdzekļus, nedaloties ieguvumos ar šo valstu sabiedrību, vakar pieņemtajā rezolūcijā uzsvēruši Eiropas Parlamenta (EP) deputāti.

Reklāma
Reklāma
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 1
Neizmet, turpini izmantot – 10 praktiski pielietojumi ikdienā tavam vecajam viedtālrunim 7
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 178
Lasīt citas ziņas

Rezolūcijā teikts, ka bioloģiskais pirātisms ir prakse, kas ietver pirmiedzīvotāju tradicionālo zināšanu vai ģenētisko resursu patentēšanu un tirgošanu, nesaņemot atļauju no valstīm, kurās šie resursi tiek iegūti un nedaloties peļņā ar šo valstu sabiedrību, un var kavēt šo valstu ekonomisko attīstību, kas ir pretrunā ar ES attīstības politikas mērķiem. 70% pasaules nabadzīgo iedzīvotāju izdzīvošana un labklājība ir tieši atkarīga no bioloģiskās daudzveidības.

Tāpat rezolūcijā uzsvērts, ka 90% no pasaules bioloģiskā mantojuma atrodas jaunattīstības valstīs. Tomēr liels vairums patentu ir attīstīto valstu rokās. Spēkā esošie noteikumi, kas attiecas uz dabas resursu un tradicionālo zināšanu izmantošanu, ir ļoti neskaidri definēti, un virkne uzņēmumu izmanto šo tiesisko nenoteiktību. ES ir jāpalīdz nodrošināt godīgu ieguvumu sadali atbilstīgi tām saistībām, ko tā ir uzņēmusies, lai apkarotu nabadzību.

CITI ŠOBRĪD LASA

Lai arī spēkā ir nolīgumi par starptautiski aizsargātām pirmiedzīvotāju tiesībām uz ģenētiskajiem resursiem un tradicionālajām zināšanām, nav noteikti nekādi pasākumi, kas tos ieviestu. Spēkā esošajām intelektuālā īpašuma tiesībām var būt pat nelabvēlīga ietekme, jo tās paredz tradicionālo zināšanu novērtēšanu tikai pēc to tirdzniecības vērtības, piebilda EP deputāti.

Lai novērstu bioloģisko pirātismu, EP deputāti mudina pieņemt noteikumus, kas ļautu patentu reģistrēt tikai tad, ja patenta pieteicējs var sniegt informāciju par izgudrojuma radīšanā lietoto ģenētisko resursu un tradicionālo zināšanu izcelsmi un apliecināt, ka atbildīgās valsts iestādes ir sniegušas atļauju un pierādījumus par godīgu ieguvumu sadali.

Jautājumā par to, kā ES var palīdzēt apkarot bioloģisko pirātismu, EP deputāti teica, ka ES nevajadzētu prasīt jaunattīstības valstīm noslēgt tirdzniecības nolīgumus, kas ir saistīti ar tālejošiem intelektuālā īpašuma standartiem, jo tie nenodrošina tradicionālo zināšanu turētāju vajadzības. Deputāti piebilst, ka ES vajadzētu palīdzēt jaunattīstības valstīm radīt tiesiskus un institucionālus mehānismus, kā arī veidot izpratni par patentu piemērošanas sistēmu.

EP deputāti atzinīgi novērtēja Eiropas Komisijas nesen ierosināto regulas projektu, kuras mērķis ir īstenot Nagojas protokolu par to valstu un vietējo kopienu tiesībām, kuras ļauj izmantot savus ģenētiskos resursus un ar tiem saistītās tradicionālās zināšanas.

Kā ziņots, pērn oktobra sākumā ES nāca klajā ar priekšlikumiem ģenētisko resursu un tradicionālās medicīnas nelegālās izmantošanas apkarošanai, proti, cīņai pret nelikumīgo praksi, kas pazīstama arī kā biopirātisms.

Īstenojot šos priekšlikumus, Eiropas mērogā tiktu radītas “vienādas iespējas visiem ģenētisko resursu izmantotājiem”, paziņojusi EK. EK paziņojums izskanējis vienlaikus ar Haidarābādā, Indijā, notiekošo ANO konferenci, kas veltīta bioloģiskajai daudzveidībai.

Reklāma
Reklāma

Jaunattīstības valstis, tostarp Indija, ir neapmierinātas, ka farmaceitiskās un kosmētikas firmas izmanto savos pētījumos vietējās augu un dzīvnieku sugas un ekspluatē tradicionālo medicīnu sava labuma gūšanai.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.