×
Mobilā versija
Brīdinājums +18°C
Vilis, Vilhelms
Pirmdiena, 28. maijs, 2018
29. aprīlis, 2015
Drukāt

EK sāk procedūru pret Latviju par ierobežojumiem ārzemniekiem zemes iegādē (18)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Eiropas Komisija (EK) sākusi pienākumu neizpildes procedūru pret Latviju saistībā ar pagājušajā gadā pieņemtajiem lauksaimniecības zemes iegādes ierobežojumiem ārzemniekiem, pavēstīja EK pārstāvniecības Latvijā Preses nodaļā.

Tajā informēja, ka EK trešdien nolēmusi oficiāli aicināt Latviju iesniegt savus apsvērumus par tās tiesību aktiem, kas reglamentē lauksaimniecības zemes iegādi ārzemniekiem,

Pēc EK paustā, Latvijas likumā ir iekļauti vairāki noteikumi, kurus atbilstoši Eiropas Savienības (ES) tiesību aktiem var uzskatīt par kapitāla brīvu apriti un brīvību veikt uzņēmējdarbību ierobežojošiem. “Saskaņā ar ES tiesību aktiem šo līgumā paredzēto pamatbrīvību ierobežojumi ir pieļaujami, ja to mērķis ir aizsargāt sabiedrības sevišķi svarīgas intereses, tomēr ir jāievēro nediskriminācijas un proporcionalitātes principi. Kaut arī dalībvalstīm ir atļauts pieņemt savus noteikumus, lai veicinātu lauku attīstību, saglabātu lauku kopienas, veicinātu lauksaimniecības zemes izmantošanas turpināšanu un novērstu spekulatīvas darbības ar zemes cenām, minētajiem noteikumiem jābūt saskaņā ar ES tiesību aktiem,” skaidroja EK pārstāvniecības Latvijā Preses nodaļā.

EK uzskata, ka minētie noteikumi ir stingrāki nekā vajadzīgs likuma leģitīmo mērķu sasniegšanai. Šie ierobežojumi ietver, piemēram, nosacījumu, ka iespējamajam lauksaimniecības zemes pircējam vajadzīga atbilstoša profesionālā kvalifikācija, kā arī nedrīkst būt nodokļu parādi. Komisija pauž, ka likumam būtu jātiecas labāk līdzsvarot dažādās pamatintereses

Vienlaikus trešdien sāktā pienākumu neizpildes procedūra attiecas tikai uz ES pilsoņu un ES reģistrētu uzņēmumu veiktiem pirkumiem. Dalībvalstis, ievērojot konkrētus nosacījumus, var saglabāt ierobežojumus attiecībā uz ieguldījumiem no valstīm ārpus ES, norādīja EK pārstāvniecībā Latvijā.

Komisija informāciju pieprasa, nosūtot brīdinājuma vēstuli, kas atbilst pirmajam pienākumu neizpildes procedūras posmam, un Latvijai atbilde jāsniedz divu mēnešu laikā.

Zemkopības ministrijas Meža departamenta direktors Arvīds Ozols norādīja, ka tad, kad ministrija saņems EK oficiālo vēstuli, kurā izklāstīti komisijas apsvērumi šāda lēmuma pieņemšanai, Zemkopības ministrija to rūpīgi izvērtēs un sagatavos Latvijas pozīciju un atbildi.

Jau vēstīts, ka Saeima pērn jūlija sākumā trešajā lasījumā atbalstīja grozījumus likumā par zemes privatizāciju lauku apvidos.

Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas deputāti iepriekš vienojās likuma grozījumu pašreizējo regulējumu papildināt ar jaunu pantu par Latvijas Zemes fondu, kas nacionālā līmenī veicinās lauksaimniecības zemes resursu aizsardzību, pieejamību, racionālu, efektīvu un ilgtspējīgu izmantošanu.

Grozījumi noteica, ka viena fiziska vai juridiska persona varēs iegādāties līdz diviem tūkstošiem hektāru lauksaimniecības zemes. Pašvaldības, pamatojoties uz ilgtermiņa attīstības redzējumu un attīstības prioritātēm, stratēģiskajiem mērķiem, kā arī telpiskās attīstības perspektīvu, varēs noteikt fiziskām vai juridiskām personām lauksaimniecības zemes iegādes ierobežojumus, kas var būt arī līdz diviem tūkstošiem hektāru.

Grozījumu prasības attiecas uz tādiem zemes gabaliem, kuri pirkšanas brīdī pārsniedz piecu hektāru platību. Tā kā lauksaimniecības zeme tās iegādes brīdī var būt sliktā stāvoklī un vajadzēs laiku, lai to sagatavotu apstrādei, zemes īpašniekam tās apsaimniekošana būs jāsāk triju gadu laikā kopš tās iegādes un rakstiski jāapliecina zemes izmantošana ražošanā. Turpretī, ja triju gadu laikā zemes īpašnieks nenodrošinās tās izmantošanu lauksaimnieciskajā ražošanā, grozījumi Administratīvo pārkāpumu kodeksā paredzēs soda sankcijas.

Tāpat grozījumi likumā paredz – lai fiziskā persona varētu iegādāties zemi , tai jābūt reģistrētai Valsts ieņēmumu dienestā un pēdējo triju gadu laikā jāsaņem ienākumus no lauksaimnieciskās ražošanas. Tāpat fiziskajai personai jābūt ar pieredzi lauksaimniecībā vai jāiegūst lauksaimnieciskā vai tai pielīdzināma izglītība.

Savukārt juridiskajai personai, kas pretendē uz zemes iegādi, būs jānodarbina cilvēkus, kas ir ieguvuši lauksaimniecisko vai tai pielīdzināmu izglītību. Tāpat juridiskajai personai būs jābūt reģistrētai Latvijā kā nodokļu maksātājam, tiesīgai saņemt tiešos maksājumus, kā arī vismaz pēdējo triju gadu laikā tai jābūt guvušai ieņēmumus no lauksaimnieciskās ražošanas vismaz trešdaļas apmērā no kopējiem saimnieciskās darbības ieņēmumiem.

Pievienot komentāru

Komentāri (18)

 1. šāda rīcība ir pilnīgi nepieņemama. tām saeimas PAĒDUŠAJĀM CĒRMĒM ir obligāti šis jānovērš, ja nē nost ar šiem simts SLINKAJIEM LIEKĒŽU BARIEM UN JAIET KĀRTĪGI PIKETĒT PIE TAS SAEIMAS BŪDAS.

 2. OKUPĀCIJA turpinās!

 3. ES rāda zobus LV Atbildēt

  Bet Grieķijai tā rāda pakaļu.

 4. Ir pienācis laiks apstāties izpostīt un izpārdot mūsu mazo Latviju !!!! Cik ilgi mēs visu pārdosim? Vai ta nevar vienreiz par visām reizēm pateikt EK nēēēē. Latvijas zeme ir un pieder mums un tas, ko diktrē EK nav pieņemams, Te – galu galā – ir darbs mūsu Deputātiem nevis kult tukšus salmus, atsēdēt stundas un saņemt pasakainas algas.
  Sākiet strādāt tautas labā nevis aplaupat to bez sirdsapziņas pārmetumiem!!! Kad beigsies šīs nejēdzības!!!

 5. Nemākulīgu juristu darbs- citas valstis prot šādus likumus sastādīt tā,ka nav kur piesieties…

 6. Kaut nu dāņiem būtu izdevīgi…

 7. EK varētu priecāties, ka tik maza valstiņa kā Latvija SARGĀ SAVU SVĒTUMU – ZEMI!?! VĀJPRĀTS!!? VIŅI TAGAD NOTEIKS, KO MUMS NENOTEICA PAT PADOMIJAS LAIKOS!!! Tad Latvijas zemi vēl ārzemniekiem neiztirgoja pa labi un pa kreisi kā tagad… VĀJPRĀTS!!! TRAKUMS!!! KĀDA NETAISNĪBA!! PILNĪGI KAUNU IZDZĪVOJUŠI NEKAUŅAS!!! LAI TIEŠĀM VELNS PARAUJ TO ES!!! RIEBJAS DZIRDĒT ŠO VĀRDU “ES” PĒC RAKSTA IZLASĪŠANAS!!! VĒL KAUT KĀDA PROCEDŪRA???????? ” PRET” UN PAR “KO”??? KUR IR VIENĀDI NOTEIKUMI LAUKSAIMNIEKIEM TAJĀ ES??? KUR??? TAGAD VIŅI TE KAUT KO PIRKT SADOMĀJUŠI, NELIEŠI!!! PROCEDŪRU JAU SEN SLAVENAJAI EK VAJADZĒJA IEROSINĀT NEVIENĀDO NOTEIKUMU SAKARĀ LAUKSAIMNIEKIEM ES , BET TUR MUTES CIET KĀ DIBENA ATVERE!?! MŪSU LAUKU ĻAUDĪM LĪDZ ŠIM VIENAS RAIZES!!! SAVU LAUKU ZEMI PIEDZĪVOJUŠI AR PESTICĪDIEM 20 CM DZIĻUMĀ, TAGAD METĪSIES PIESĀRŅOT MŪSU TĪRO UN AUGLĪGO LAUKU ZEMI, NELIEŠI!!! VALDĪBAI un SAEIMAI AR VISIEM SPĒKIEM JĀNOVĒRŠ LATVIJAS ZEMES PĀRDOŠANA ĀRZEMJU BARBARIEM!?? SKAIDRS, KA ARĪ MĒS NEVARAM UN NEDRĪKSTAM STĀVĒT MALĀ UN NORAUDZĪTIES VALSTS BOJĀ EJĀ – TĀ VAIRS NAV VALSTS, KURAI NAV SAVAS ZEMES…

 8. Eiropai laikam nav prātā ienācis tas, ka esam maza valsts un mūsējo tā jau ir gana maz! Nu jā, pašiem tie imigranti laikam sākuši besīt, tāpēc jāsasūta šeit, lai nebojā gaisu tur!

 9. īstais saimnieks LATVIJĀ briseles reptiļi

 10. Kur tad ir mūsu tā saucamā neatkarība-no malas mums diktēs ko darīt ar mūsu pašu zemi?

 11. Te nu viennozīmīgi EK jāiet uz ateju…

 12. Kur ir tie valsts vadītāji, kas zvērējuši aizstāvēt valsti un uzturēt Satversmi? Lai velns parauj šo ES. Zeme ir mūsu un nevienam to nedrīkstam pārdot. Zeme ir mūsu svētais mantojums.

  • Ilgvara teiktajam es piekriitu. Valdiibai ir ar visiem liidzekljiem jaakavee latvieshu zemes paardoshana aarzemniekiem!

 13. Kā tie mērgļi var kko pieprasīt,ja te ārzemnieki-zemnieki saņem dubultas subsīdijas ? Lai maksā vienādus platībmaksājumus un tad vārsta mutes ! :@

 14. Te tev nu bija neatkarība! Laba dāvana uz 4. maiju. Pat pār savu zemi neesam noteicēji.

Draugiem Facebook Twitter Google+