Foto-Karīna Miezāja

Ekspedīcija latviešu strēlnieku zīmē 0

Trīs latviešu alpīnisti un četri riteņbraucēji trešdien, 22.jūlijā, izlidoja uz Tadžikistānas galvaspilsētu Dušanbi, no kuras sāks vairāku dienu piedzīvojumu ar mērķi 1. augustā – latviešu strēlnieku simtgadē – nokļūt 5520 metru augstajā Latviešu strēlnieku kalnu pārejā.

Reklāma
Reklāma
Veselam
Ēdieni, no kuriem labāk izvairīties pirms publiskiem pasākumiem… Tie pastiprināti veido gāzes vēderā
Skabejeva ārdās: Krievijas propagandisti sašutuši par Trampa rīcību saistībā ar Ukrainu 85
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 31
Lasīt citas ziņas

Šogad 1. augustā aprit simt gadi, kopš tika izdota pavēle formēt latviešu strēlnieku bataljonus. Savukārt 1983. gadā Latvijas alpīnisti Ulda Alkšņa vadībā uzkāpa kādā Pamira kalnu pārejā un nosauca to latviešu strēlnieku vārdā. Tagad te zīmīgo dienu plāno sagaidīt mūsu alpīnisti Oļegs Siļins, Eduards Skuķis, Vilnis Barons, kā arī četri riteņbraucēji – Viesturs Silenieks, Armands Mednieks, Mārtiņš Štrauss un Andris Čuda. Komanda mājās atgriezīsies 8. augustā.

Ekspedīcijas vadītājs V. Silenieks pirms izbraukšanas uz kalnaino Āzijas valsti atzina, ka gatavošanās process neaizņēma daudz laika. “Gatavoties sākām apmēram jūnija sākumā. Visiem, izņemot A. Čudu, jau ir pieredze šādos piedzīvojumos. Inventārs arī bija iegādāts. Nebija jāiet nekādos kursos vai tamlīdzīgi. Protams, tur ir augstkalne, retināts gaiss, bet tam var trenēties, cik gribi, tāpat nevar zināt, kā reaģēs organisms,” teic V. Silenieks. Mazpieredzējušākais brauciena dalībnieks A. Čuda piebilst, ka viņš dodas nezināmajā, bet visam vajadzētu būt kārtībā. “Pa pasauli ir braukāts, kaut kas ir redzēts. Un šī bija reize, kad nevarēju atteikt. Ne vienmēr sanāk atrast cilvēkus, kuri ir līdzīgi domājoši,” teic Andris, piebilstot, ka viņu interesē tālas kultūras, kurās dzīvo citādi. Tas ļaujot labāk izvērtēt paša dzīvi un saprast, kas ir un kas nav svarīgi.

CITI ŠOBRĪD LASA

V. Silenieks teic, ka kopā ar riteņbraucēju A. Mednieku par ekspedīcijas nepieciešamību domāts jau janvārī. “Vienkārši aizbraukt jau var vienmēr, bet gribējās kaut kādu mērķi. Runāju ar Raimondu Vējoni, kurš tolaik vēl bija aizsardzības ministrs. Viņš ieminējās, ka 1. augustā strēlniekiem aprit simt gadi. Turklāt, ja cilvēkiem prasītu, vai ir tāda latviešu strēlnieku vārdā nosaukta kalnu pāreja, neviens to nezinātu,” stāsta Viesturs, kurš atceras, ka alpīnistu grupas vadītājs Oļegs atsūtījis nosaukumus ar kalnu pārejām un nosaukumiem, kuri attiecas uz Latviju. “Pētīju un ieraudzīju Latviešu strēlnieku kalnu pāreju. Esmu runājis ar cilvēkiem par strēlniekiem, ļoti daudzi prasa – kā 1915. gadā? Vai tad strēlnieki nebija jau 1905. gadā? Tātad nezinām arī vēsturi. Radās jautājums, kādās skolās esam gājuši…” spriež piedzīvojuma vadītājs.

Visiem septiņiem ekspedīcijas dalībniekiem arī sagādāti vienādi krekli ar uzrakstu “Latviešu strēlniekiem 100”. Šādi suvenīri, starp citu, uzdāvināti arī Valsts prezidentam R. Vējonim un aizsardzības ministram Raimondam Bergmanim. “Bergmanis aizvakar man atsūtīja ziņu, lai mēs turamies. Tā ka viņi mūs atceras,” piebilst V. Silenieks.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.