Ekonomika
Īpašums

Ēku kvalitātes standartu Latvijā joprojām nav 16


Pēteris Druķis
Pēteris Druķis
Foto – Ivars Bušmanis

Ēku kvalitātes standartu Latvijā joprojām nav, šorīt intervijā Latvijas Televīzijas raidījumā “Rīta Panorāma” teica Būvniecības valsts kontroles biroja (BVKB) vadītājs Pēteris Druķis.

“Kvalitātes standartu Latvijā joprojām nav. Mēs joprojām uz papīra apliecinām, ka strādājam pēc Eiropas standartiem, bet patiesībā to nedarām,” sacīja Druķis.

BVKB vadītājs piebilda, ka nevajag izdomāt jaunu divriteni, bet ir jāpārņem Ziemeļvalstu būvniecības tradīcijas. “Šobrīd mēs no savas puses radām spiedienu un šos standartus sākam uzspiest,” atzina Druķis.

Tāpat viņš minēja, ka Latvijā faktiski uz vienas rokas pirkstiem var saskaitīt tos būvniecības uzņēmumus, kuri veic paškontroli savās laboratorijās. “Nezin kāpēc iedomājušies, ka ir jānāk būvuzraugam ar savu laboratoriju, lai gan būvuzraugs nepārstāv uzņēmēju,” teica Druķis, piebilstot, ka paškontroli pamatā veic tie būvniecības uzņēmumi, kuri strādā arī ārpus Latvijas.

Druķis arī pastāstīja, ka BVKB dati par pēdējo divu gadu laikā apsekotajām ekspluatācijā esošajām publiskajām ēkām ir samērā negatīvi – visam 20% gadījumu no apsekotajām publiskajām ēkām ir nepieciešams uzlabot drošību. Savukārt veiktajās būvdarbu kontrolēs 40% gadījumu BVKB ir bijis spiests sastādīt administratīvios aktus.

Tāpat Druķis minēja, ka no šogad pārbaudītajām ēkām 6% gadījumos BVKB licis tās slēgt saistībām ar problēmām mehāniskajā stiprībā, ēku nestspējā.

“Mēs joprojām dzīvojam pēc principa: “Lūdzu netraucējiet mums kā nozarei strādāt – mēs esam ar sertifikātiem, mēs zinām kā darīt”. Bet līdzko pieiet klāt speciālists un pajautā – kā jūs dariet, vai jūs ievērojiet standartus, atbildes nav,” sacīja Druķis.

BVKB darbu sāka 2014.gada 1.oktobrī līdz ar jaunā Būvniecības likuma spēkā stāšanos.

LA.lv