×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.2°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
21. februāris, 2014
Drukāt

Salīdzinām elektrības piedāvājumus: tarifu plāni līdzīgi, neveiksmīgas izvēles cena – daži eiro mēnesī (30)

Foto - Fotolia.comFoto - Fotolia.com

Vien divi no četriem līdz vakardienai AS “Sadales tīkls” reģistrējušies elektroenerģijas pārdevēji mājsaimniecībām – AS “Latvenergo” un SIA “Baltcom” – bija nosaukuši savu cenu piedāvājumu. SIA “BCG Riga” un SIA “220 Enerģija” elektroenerģijas cenas sola nosaukt marta sākumā. Tas nozīmē, ka patērētājam izvēlei atliks, labākajā gadījumā, divas nedēļas – elektroenerģijas piegādātājs ir jāizvēlas līdz 15. martam.

Divu jau zināmo elektroenerģijas pārdevēju cenas piedāvājums ir ļoti līdzīgs, vienlaikus atšķirīga ir maksa par līguma laušanu. “Swedbank” Privātpersonu finanšu institūta direktore Adriana Kauliņa uzsver – abi publiskotie elektroenerģijas cenu piedāvājumi mājsaimniecībām vērtējami kā sarežģīti. Proti, vienlaikus jāvērtē patēriņa daudzums, kilovatstundas cena, abonēšanas maksa, kā arī līguma pārtraukšanas nosacījumi, kas no patērētāja prasa labas finanšu prasmes, lai saprastu piedāvājuma izdevīgumu.

Vienlaikus uztraukumam par nepareiza tarifu plāna izvēli nevajadzētu būt. Kaut arī elektroenerģijas tirgus atvēršana manāmi ietekmēs mājsaimniecību izdevumus par elektrību, sadārdzinot tos par vairāk nekā 40% mājsaimniecībām ar mazu patēriņu (80 kWh mēnesī) un par ceturto daļu mājsaimniecībām ar vidēju patēriņu (175 kWh mēnesī), konkrēta tarifa izvēlei nav kritiska nozīme, jo piegādātāju dažādie piedāvājumi atšķiras par eirocenta desmitdaļām. Tomēr jau patlaban piedāvātajos tarifos pamanāmas dažas sakarības, kam mājsaimniecībām ir vērts pievērst uzmanību, apsverot izdevīgākā tarifa izvēli,” tā A. Kauliņa.

Viņa arī atzīst, ka abu pārdevēju elektrības cenu piedāvājumos uzsvars likts uz e-pārvaldības priekšrocībām: izmantojot e-kanālus patēriņa un rēķina administrēšanā, mājsaimniecības var samazināt savus izdevumus. A. Kauliņa arī stāsta, ka “Baltcom” interneta, televīzijas vai telefonsakaru klientiem ir vērts apsvērt “Baltcom” elektroenerģijas piedāvājumu, jo šis tarifs ir līdz šim zemākā piedāvātā cena par patērēto kilovatstundu maza un vidēja elektrības patēriņa klientiem. Savukārt maza un vidēja patēriņa mājsaimniecībām nav izdevīgi apsvērt “Latvenergo” tarifus, kas paredzēti lielajiem patērētājiem – 200+ un 600+. Kaut arī šie tarifi ir zemāki, ikmēneša abonēšanas maksa padara tos maziem patērētājiem neizdevīgus.

Izvēloties starp “Baltcom” un “Latvenergo” piedāvājumu, būtu jāņem vērā arī soda naudas par līguma laušanu. Proti, “Baltcom” to ir noteicis 10 EUR lielu, ar 2,50 EUR lielu samazinājumu ik ceturksni. Savukārt “Latvenergo” piedāvātajam plānam “Ekonomiskais” soda nauda par līguma laušanu ir 15 EUR, ja izvēlēti tarifu plāni “Izdevīgais 200+” vai “Izdevīgais 600+”, tad 30 EUR. Visiem “Latvenergo” klientu izvēlētajiem tarifu plāniem soda naudu ik ceturksni samazina par 10%. Aizņemti cilvēki, iespējams, novērtēs, ka “Latvenergo” piedāvā izlīdzināto maksājumu, kas neliek nolasīt skaitītāja rādījumus, bet visu gadu par elektroenerģiju maksāt vienādu maksājumu. Tāpat jāņem vērā, ka, saņemot papīra formā “Latvenergo” rēķinu, jāmaksā 50 centi, bet no “Baltcom” 1,42 EUR.

Skaidru priekšstatu par šā brīža pārdevēju piedāvājumu dod ikmēneša maksājums, kas rēķināts vidējam mājsaimniecības patērētajam elektrības daudzumam – 150 kWh mēnesī (sk. tabulu).

Kā redzams, vislielāko ietaupījumu mājsaimniecība gūtu, izvēloties vidējai biržas cenai piesaistītu “Latvenergo” tarifa plānu. A. Kauliņa teic, ka šo cenu plānu “Dinamiskais” var vērtēt mājsaimniecības gan ar lielu, gan mazu elektrības patēriņu, tomēr, izvēloties “Dinamisko”, jāapzinās, ka patlaban pievilcīgā cena ik mēnesi var mainīties. “Dinamiskais” piedāvājums paredz mainīgu cenu, tāpēc būs piemērots lietotājiem, kas vajadzības gadījumā brīvi var apmaksāt arī lielāku ikmēneša rēķinu, tomēr cer uz finansiālu ieguvumu periodos, kad mainīgā cena būs zemāka nekā citos fiksētas cenas plānos,” tā A. Kauliņa. Iespējams arī atteikties no “Dinamiskā” plāna izmantošanas bez līguma laušanas soda naudas.

Vēl viena “Latvenergo” piedāvātā iespēja ir paredzēta “Izdevīgais 200+” un “Izdevīgais 600+” izmantotājiem. Tā ir iespēja dalīt patēriņu dienas un nakts laika zonās. Dienas zona ir darbdienās no pulksten 7 līdz pulksten 23, bet nakts zona – nedēļas nogale (visu dienu) un darbdienās no pulksten 23 līdz pulksten 7. Jāņem vērā, ka, dalot patēriņu laika zonās, soda nauda par līguma laušanu būs 30 EUR ar 10% samazinājumu ik pēc trīs mēnešiem. Dalīto tarifu vērts izvēlēties tad, ja brīvdienās un naktī patērē vairāk elektrības nekā citā laikā.

Patērētāju tiesību aizsardzības centrā (PTAC) “Latvenergo” un “Baltcom” piedāvāto līgumu atbilstība likumiem būšot izvērtēta marta sākumā. Noteiktā 0,15% lielā kavējuma maksa dienā par rēķina nesamaksāšanu pēc nākamā mēneša 20. datuma ir noteikta Ministru kabineta noteikumos, vakar norādīja PTAC pārstāve Sanita Gertnere.

“Swedbank” Privātpersonu finanšu institūta aprēķini rāda, ka vidējo darba algu 722 EUR pelnošs strādājošais, pateicoties neapliekamā minimuma paaugstināšanai un sociālā nodokļa mazināšanai, šogad mēnesī papildus saņem 5,37 EUR. Mājsaimniecība ar vidējo elektroenerģijas patēriņu (175 kWh mēnesī) pēc 1. aprīļa mēnesī maksās nedaudz lielāku naudas summu – 6,57 EUR.

elektrtabs

 

 

 

 

Saimnieciba_graf_12

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Viedoklis


Reinis Āboltiņš, “Providus” pētnieks: “Automātiska saistību turpināšana ar pašreizējo elektrības piegādātāju var šķist ērts risinājums, tomēr tas noteikti nebūs finansiāli visizdevīgākais – par kilovatstundu elektrības būs jāmaksā 16,9 centi. Jāatgādina, ka gala cenu par kilovatstundu veido divas izmaksu grupas: vienā ir elektrības cena, bet otrā elektroenerģijas pārvades un sadales pakalpojumi, tirdzniecības pakalpojumi un obligātā iepirkuma komponente. Mājsaimniecībām ieteicams veltīt laiku un rūpīgi izpētīt dažādus tirgotāju piedāvājumus, tostarp tos, kur elektrības cena piesaistīta “Nord Pool Spot” elektroenerģijas biržas Latvijas cenu zonas mēneša vidējai svērtajai cenai. Aprēķini rāda, ka, pat pastāvot vidēji aug­stai elektrības biržas cenai, ir vērts izskatīt iespēju izvēlēties tādu tirgotāju piedāvājumu, kas saistīts ar elektrības biržas cenu. No šāda viedokļa ikviens jauns piedāvājums mājsaimniecībām dos labākas izvēles iespējas.”

Lasītāja viedoklis


“Latvenergo” piedāvātajā līgumā par norēķinu kavēšanu elektrības pircējam ir paredzētas soda sankcijas, tomēr pašam piegādātājam par pārtraukumiem elektroenerģijas padevē vai strāvas stipruma svārstībām soda sankcijas nav paredzētas. Tie ir nevienlīdzīgi noteikumi, tiek pārkāptas patērētāju tiesības.

Linards Strelēvics, Rīgā

Pievienot komentāru

Komentāri (30)

 1. Nav taisnīgs līgums Atbildēt

  Nav skaidra lieta par pietekšanās termiņu: Latvenergo apgalvo,ka jāpiesakās līdz š,g.15.decembrim,bet citur parādās infa par 2015.gada 15 martu!
  Un vēl,ja runājam par Latvenergo,man interesē kādas būs soda sankcijas pret pašu Latvenergo vai Sadales tīklu, kuri par savu pakalpojumu noteiktos termiņos pieprasa apmakšāt rēķinus par kavējumu paredzot finansiālas soda sankcijas, ja viņu vainas dēļ būs kavēta strāvas padeve? Kāpēc Uzraugs nav piestrādājis pie šī patērētāju aizsardzības punkta???

 2. A ko iesākt?! Kur likties?! Neviens taču tautā neklausās! Kā ziņo mm, Latvenergo 9 mēn nopelnījis vairāk nekā 30 milj eiro. Vēl maz!?
  Tiešām, kad paskatījos, ko un kādu tarifu izvēlēties, nelabi kļuva par tām astronomiskajām simmām.
  Un vēl (kā nav kauna!) TV bazūnē, ka iespējams mainīt elektr. piegādātāju, a tas ir ar ar soda naudu par līguma lauzšanu.
  Laikam laukos visizdevīgākais “tarifs” būs benzīna ģenerators, jo mēnesī diez vai notērēsies 33-36 eiro par benzīnu…

 3. kas par sviestu??? cilvēki, attopieties!!! mazs sadārdzinājums? kurā vietā? Latvenergo piemeklējis man izdevīgo tarifu, kad sāku pētīt par ko jāmaksā, šausmas!!! līdz šim maksāju nepilnus 30eur, pēc jaunā tarifa 58eur. protams, izrādās, ka komponente uz mūsu pleciem un piegāde arī. pusi no summas sastāda pakalpojuma sniegšana.

 4. bet kapec ne viens nepiedava ar prieksapmaksu ka anglija piemeram

 5. Lai tos merglus velns parautu Ar saviem kapumiem,te tak tiesam kaukas jasak darit ar tiem zagliem algas tad ar tautai pielieciet,un ministriem nost…… zb jau!

 6. un jā! Līgums jau ir klāt! Vienpersoniski sastādīts. To palasot – gribās sākumā piezvanīt uz 80200400. Neceriet! Apnika man gaidīt. Mani NEAPMIERINA šāds līgums!!!
  Vajadzētu Tautai tomēr saņemties. Es esmu komandā.

 7. Kā viss, kas notiek pie mums valstī kopumā-smird! Sākot ar politiku, naudu, shēmām, nodokļiem, akcīzēm, ostām, bankām u.t.t.
  Nu elektrība… 🙂 Man pat nav izvēles. Kā lai saprot to murgu?

 8. Taisnība Arni R. tikai tiesā! Man elektrum 200+ piedāvā par 0,1653 bet visur bazūnē par 0,1635. Kāpēc melo?

 9. labāk nevis pētījuši bet sūdzējuši Latvenergo tiesā

 10. Daži eiro mēnesi tiem miljoniem cilvēku kuru acīs nav redzams 100 eiro banknošu spīdums arī ir liela nauda žurnalistu kungi

 11. Izpētot visus “brīvā elektrības tirgus” tirgotāju piedāvājumus pat cilvēkam ar vīdējām aritmētikas zināšanām ir skaidrs ka Baltcom jebkurā variantā piedāvā izdevīgāko GALA CENU PAR 1 kW.
  Te kaut nosacīti, bet ir redzamas brīvā tirgus pazīmes kad tirgotājs arī par kaut ko atbild.
  LATVENERGO ir piedāvājis tikai 6 palielinātus tarifus un neko negarantē, jo savu risku( precīzāk būtu teikt pakaļu) uz 12 mēnešiem piesedz ar papildpiemaksām tipa par “Patēriņa nodrošinājumu” , zvērīgām soda naudām, norēķinu servisa sarežģišanos un tml.

 12. Nu laikam jau būs jārīkojas kā Ukrainā.labs piemērs-tā tālāk vairs nevar dzīvot!

 13. Bez maz vai jāsāk uzstādīt privātie vēja ģeneratori,saules baterijas vai ūdens dzirnavas,ja kādam ir dzīvesvieta pie ūdeņiem! Tas jau viss sāk palikt smieklīgi! Valdība aizņemas no ārzemēm miljardiem latu (tagad jau euro), tautai jāmaksā, valdība kliedz: valstī bankrots, tauta maksājiet!, bankas iegulda naudu velns viņ zin kur- visu pazaudē- bļauj- mums bankrots,- un atkal- tauta maksājiet! Pensijām, bērnu pabalstiem, vecāku un kopšanas pabalstiem piemet pa 10-20 euro, komunālo maksājumu, elektrības, pārtikas preču un sadzīves preču cenas pieaug par gandrīz vai 50%.
  Normāls cilvēks nopelna algu, samaksā komunālos, elektību, rēķinuspar piem. mobilo telefonu un atlikušo laiku sūkā īkšķi!
  VALDĪBA, BEIDZIET RAUST MŪSU NAUDU SAVĀS KABATĀS UN NĀSĪS!

 14. Kamēr nebūs citi enerģijas tirgotāji, pastāvēs Latvenergo monopols (lasi Valsts Akciju sabiedrība).Par alkatību maksāsim mēs reņģēdāji.

 15. interesanti ….cik tad cilvēku Latvijā saņem 490 Ls. ? …vai tos 742 eu Tas tā ķā tai anekdotē – Jānis saņem 100 eu. , bet Džonis 1400 eu = vidēji 750 eu mēnesī.

 16. No tiesas ceru, ka šīs tautas piečakarēšanas autorus paraus nelabais …

 17. Tā ir’kārtējā ņirgāšanās.Tarifus paaugstinās mājsaimniecībām,lielie iztiks ar to,ko maksā tagad.Un mūs mierina-tikai jau kādi 5 eiro nāks klāt.Jā,5 pie elektrības,5 pie gāzes,5 pie apkures,5 pie…ūdens,u.t.t.,
  un tu,mazais,kam pensija 180 EUR,kompensē oligarhus.Pie velna!

 18. Cik noprotu elektrību parastie mirstīgie atļauties vairs nevarēs. Vnk super, atgriezīsimies akmens laikmetā dzīvosim bez elektroenerģijas. Jo tālāk jo trakāk.

 19. kļūda rakstā – nevajag maldināt ar dienas/nakts tarifu… tas ir izdevīgs tikai pie lieliem apjomiem un specifiski augstu nakts patēriņa īpatsvaru, jo tarifa starpība nespēj atgūt to maksājumu, kas šādā gadījumā ir par pieslēguma ievadaizsardzības katru ampēru; tāpēc, acīmredzot apzināti, reklamētajos Latvenergo produktos par to nav nekas teikts. Bet no mārketinga viedokļa – reklamēt 6 produktus, kurus reālā mēneša maksājuma atšķirība ir daži centi nozīmē to, ka faktiski jau nekāda tirgus atvēŗšana nenotiek – tā ir vienkārša makaronu karināšana…

 20. Te ir jāatšķir divas lietas:
  – Latvenergo, kā elektroenerģijas tirgotājs, līdzīgi, kā arī Balkom neatbild par elektroenerģijas piegādes kvalitāti. Arī Baltkom līgumā nav atrodama atbildība par piegādes pārtraukumiem, svārstībām… !
  – par elekroenerģijas piegādes kvalitāti atbild AS “Sadales tīkls” un viņa atbildība, kvalitātes rādītāji ir noteikti piegādes standartos. Ja tie tiek pākāpti, kompuncāciju var pieprasīt no šīs AS.

 21. SAUSMAS….AR ALGAAM LATVIJAS REGIONOS….ELEKTRIIBA EKSKLUZIIVA PRECE…ESAM EIROPAA….???????????????????/

 22. Atkal kungiem ar lielām villām kur gaisma deg dienu un nakti lētāk tikai melnajiem tas būs jāatmaksā

 23. Cenas piedāvājumos ir atspoguļotas nesaprotami,pašam jāskaita viss kopā…?! Jāraksta skaidri,cik maksā 1 kwh katrā piedāvājumā un bez plašajiem bet…..Taisnība lasītāja viediklim.Vecam cilvēkam grūti izprast.Elektrības cena neatbilst maksātspējai,jo pensijas,algas neaug tik strauji cik cenas visam…….

 24. Tas ir kā blēdīgu ”dženttelmeņu” kāršu spēlē – pie kā ir īstais pīķa dūzis , jo uz galda ir jau divi? Laikam tikai patiesi gudrs un vai patiesi stulbs var vienkāršas lietas sarežģīt… un saņemt atkal prēmijas par to vienkāršošanu? Ja tā rīkotos autobraucēji uz ceļa = braukšanas puse ir nevis labā, bet savstarpēji vienojoties…Kāds premjers teica – muļķu valsts un laikam taisnība.

 25. patiesība par Latvenergo Atbildēt

  Prezidents Bērziņš vakar atvēra acis tautai, kāpēc tiek palielināta cena elektrībai. Politiķi klusē… jo negrib uzņemties atbildību…valsts uzņēmums ar miljonu peļņu, bet miljardu parādu, kas atkal gulstas uz iedzīvotāju pleciem. A kas ta mums! Klusējam… un klusēsim turpmāk. Valsta iegulda naudu bankās, kas bankrotē, LM un Rimševics pasaka, ka nevarēs dabūt pusotra miljarda atpakaļ… tagad Latvenergo… vai tiešām pienācis laiks rīkoties tiem, kas vēl palikuši pēc Ukrainas scenārija? …. un nav neviena vainīgā, ko sauk pie atbildības! Nožēlojami.

  • Ja nevarēsim atļauties elektrību kā ekskluzīvu preci, tad iztiksim bez tās, vai lietosim minimāli, lai Latvenergo bankrotē, gan jau būs citi preces piedāvātāji.

Draugiem Facebook Twitter Google+