×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.3°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
11. marts, 2013
Drukāt

Elektroniskās “rotaļlietas” – planšetdators, portatīvais… Kā lai izvēlas? (1)

smukumbilde3

“Domāju iegādāties datoru, bet īsti nezinu, kādu – planšetes vai portatīvo? Gribētos uzzināt vairāk par to iespējamiem plusiem un mīnusiem (ja tādi ir), kas man kā lietotājai būtu jāņem vērā, izvēloties vienu vai otru!” 
Inga

 

Attīstoties tehnoloģijām, palielinās to preču daudzums, bez kurām cilvēks vairs nevar iztikt. Ja no rīta mājās aizmirsts, piemēram, mobilais telefons, diena jau ir stresa pilna. Daudziem arī dators kļuvis par neatņemamu dzīves sastāvdaļu. Atliek vien izvēlēties, vai iegādāties stacionāro, portatīvo vai planšetdatoru. Lai varētu lasītājai sniegt pilnvērtīgu atbildi, nolēmām pārbaudīt, ar ko vieglāk strādāt, – ar portatīvo vai planšeti?

Eksperimentam izvēlēti trīs planšetdatori: divi iPad (mini iPad un iPad 4) no “Apple” un viens ar Windows vidi – “Lenovo” ThinkPad Tablet 2, kā arī viens jaudīgs portatīvais dators no “Dell”.

 

Starp viedtālruni un portatīvo

Lai arī ražotāji planšetdatoru vēlas pozicionēt kā plaša pielietojuma preci, tas tomēr ir starp portatīvajiem datoriem un viedtālruņiem, jo funkcijas un pielietojums ir ļoti līdzīgs.

Kas īsti ir planšetdators? To grūti viennozīmīgi aprakstīt, jo, atkarībā no ražotāja, planšete var būt gan kā liels mobilais telefons, tikai zvanīšanas iespējas ir stipri otrajā plānā, gan kā portatīvais dators ar vai bez tastatūras, gan kā liels plaukstdators ar bezvadu tīkla pieslēgumu…

Pozitīvi, ka planšetdatori pielāgoti mūsu ikdienas straujajam ritmam. Nav jāgaida, kamēr tas ieslēgsies – ikreiz, kad nospiesta sākumekrāna poga, ierīce ir gatava darbam. Nekavējoties! Tas, pateicoties zibatmiņai, kas nodrošina šādu ātrumu. Galvenais raksturojošais lielums, par kuru varētu runāt, ir ekrāns, jo tieši tajā slēpjas lielākā daļa ekstru. Skaidrs, ka lētākām planšetēm tas ir zemākas kvalitātes, tāpēc arī mazāk prieka darboties. Kam jāpievērš uzmanība, izvēloties konkrētu modeli?

 

Ekrānu veidi

Lielākoties ir divu veidu ekrāni: rezistīvais un kapacitatīvais. Starp tiem ir būtiskas atšķirības. Rezistīvais reaģē uz spiedienu, kas izdarīts ar pirkstu vai irbuli. Tā galvenā priekšrocība ir jutīgums pret jebkādiem pieskārieniem: pat ar cimdotu roku vai jebkādu cietu priekšmetu. Rezistīvā ekrāna vēl viena svarīga priekšrocība ir noturība pret kritienu un triecienu. To var stipri saskrāpēt, bet sasist ir ļoti sarežģīti, jo izmantota plastmasa.

Protams, ir arī daži būtiski trūkumi.

Skārienjutīga ekrāna darbspējas zaudēšanas risks ir liels, pastāv iespēja to sabojāt. Plastmasas virsmu viegli sagriezt, tā neiztur augstas temperatūras.

Grūti izmantot ritināšanu – pirksts pie displeja ir jātur ļoti cieši, citādi ierīce to uztver kā vienkāršu klikšķi. Jāpiebilst gan, ka dārgajos modeļos rezistīvais ekrāns ir precīzāks un jutīgāks.

Kapacitatīvais reaģē uz pirksta spiedienu, pateicoties cilvēka elektriskajam lādiņam. Šie ekrāni ir uzticami, tie iztur aptuveni 200 miljonus klikšķu (aptuveni sešus ar pusi gadus klikšķinot ar sekundes intervālu), ir ūdensdroši, tomēr vislabāk tos izmantot vietās, kas pasargātas no nelabvēlīgiem ārējiem apstākļiem, jo strāvas vadītāja pārklājums, kas atrodas tieši uz ārējās virsmas, joprojām nav aizsargāts. Neuztver irbuļu pieskārienus, izņemot speciālos, kā arī nereaģē uz roku cimdā.

Ir divu veidu kapacitatīvie ekrāni – TF un IPS. Pirmie ir lētāki, bet tiem ir sliktāka krāsu gamma un mazāks skata leņķis. Dārgākajos modeļos izmanto IPS matricu, kas jūtami kvalitatīvāka. Visiem kapacitatīvajiem ekrāniem ir aizsargstikls pret skrāpējumiem, un tie ir dārgāki par rezistīvajiem.

 

Ar vai bez klaviatūras?

Konstruktīvi šīs ierīces dalās divās kategorijās: tīrās planšetes, kas ir plānas ar iebūvētu skārienjutīgo ekrānu, un planšetes ar klaviatūru jeb transformeri (piemēram, “Lenovo” IdeaTab S2 10 vai “ASUS” Eee Pad Transformer), ko var salocīt līdzīgi kā portatīvo datoru. Ar pēdējām var strādāt gan skārienjutīgajā, gan parastā datora režīmā, izmantojot klaviatūru. Šis režīms ir smagāks un darba ilgums bez strāvas pievada – mazāks. Visām jaunajām planšetēm var pievienot bezvada klaviatūru. Ražotāji dara, ko spēj, lai tās varētu konkurēt ar portatīvajiem un stacionārajiem datoriem!

 

Tablete un interneta planšete

Izšķir divu veidu planšetdatorus: Tablet PC jeb tableti, kas ir viens no portatīvajiem datoriem, un interneta planšeti, kura ir planšetdators ar ekrāna izmēru no 5 līdz 11 collām un apvieno gan viedtālruņa, gan portatīvā datora labākās īpašības. Šīs ierīces tiešām ir ērti izmantot sērfošanai interneta vidē: skārienjutīgs ekrāns, kur viss notiek ar pirkstiem, bez klaviatūras un peles. Dažām planšetēm ir multitouch funkcija (datora spēja izpildīt komandas, kuras dod ar vairākiem pieskārieniem vienlaikus). Galvenā atšķirīgā pazīme šiem datoriem – tajos uzstādītās mobilās operētājsistēmas, kuras parasti izmanto viedtālruņos (Apple iOS, Google Android, Microsoft Windows CE for MID u.c.).

 

Izmēri

Visas planšetes var iedalīt vēl divās grupās: kompaktās jeb mini (4 – 8 collas) un standarta (10 – 11 collas, gandrīz A4 formāta lapa). Tāpat šķiro ekrānus pēc malu attiecībām: 4:3, kas ir labāks grāmatu lasīšanai, un 16:9 (platekrāns), kas noderīgāks filmu skatīšanai. Ar 10 collu ekrānu būtu vieglāk strādāt arī cilvēkam gados, bet mazāku var izvēlēties, ja ir vajadzīgs kompaktums un zemāka cena. Jāpiebilst, ka 7 – 10 collu ekrānam optimāla izšķirtspēja ir 1024 x 600 un 1280 x 800. Ja tā ir zemāka, var būt problēmas ar attēla kvalitāti.

 

Fotografēšana

Ar planšetdatoriem var uzņemt arī foto un video, turklāt dažos modeļos iebūvētas patiešām labas kameras. Ikdienā fotografējot ar profesionālu spoguļkameru, šo optiku nudien nevaru noliegt. Izmēģinot visus pieminētos planšetdatorus, labos gaismas apstākļos izdevās iegūt ļoti kvalitatīvas fotogrāfijas. Gan “Lenovo” jaunākais un jaudīgākais modelis, gan “Apple” iPad pat pārsteidza ar rezultātu, turklāt fotografēt ir ērti, viegli, ātri, bildes var pat apstrādāt! Protams, tie ietilpst cenu grupā virs 600 latiem…

 

Uzlādēšana

Ir liela atšķirība starp portatīvo datoru, kas mani jau pēc 2,5 stundām brīdina, ka akumulatorā enerģija tūlīt beigsies, un planšetēm, kurām tās pietiek visai dienai un vēl paliek…

Kāpēc ražotāji, uzrādot baterijas darbības laiku, mīklaini norāda – līdz tik un tik stundām? Vai tā nav mānīšanās? Izrādās, tas ir akumulatora darbības maksimālais ilgums bez uzlādes, ko var panākt, atslēdzot visus datora komplektācijai piekrītošos bezvadu moduļus un samazinot ekrāna spilgtumu līdz komfortablās lietošanas minimumam – 50 – 60 % no maksimālā. Strādājot ar maksimālo enerģijas patēriņu, uzrādītais autonomās darbības laiks samazinās par 15 – 25 %. Šie divi rādītāji – maksimālais un minimālais laiks – ir galvenie orientieri, kas atspoguļo ierīces reālo potenciālu. Tāpēc arī vienam baterija pietiek tikai 7 – 8 stundām, kamēr cits iemanās ar to pašu izvilkt pat 10 stundas…

 

Neierasta vide

Ir cilvēki, kam tehnoloģiskais progress rada galvassāpes. Viņi labāk strādā ierastajā Windows vidē un pat neļauj savam datoram instalēt programmas jaunākās versijas, jo “tad atkal jāmeklē, kur tās ikonas paslēpušās”. Tādiem lietotājiem “Apple” vide var radīt grūtības. Ne velti kompānija rīko speciālus kursus, lai lietotāji varētu pilnvērtīgi izmantot modernākās tehnoloģijas un programmas.

Jāpiebilst, ka iPad par dažādu programmu uzstādīšanu prasa papildu samaksu, tāpēc šīs planšetes izmaksā dārgāk.

Toties, ielādējot programmas no iTune, var pārbaudīt to salāgošanas spēju, kas Android versijām var arī nebūt. Turklāt speciālisti apgalvo, ka jaunā Windows 8 planšetdatoros radot virkni kļūdu, tāpēc neiesaka to izvēlēties šīm ierīcēm (izņēmums ir jaudīgie modeļi).

Šķiet, Windows vides programmatūra planšetniekos varētu būtu piemērota cilvēkiem, kam, lietojot elektroniskās ierīces, grūti pieņemt pārmaiņas. Vieglāk ir izvēlēties jau gadiem pierasto dizainu un pazīstamu darbību iespējas. Jo kāda programmas versija ir populārāka, jo vairāk arī iespēju iegūt uzlabojumus un programmas, ar ko spēlēties.

 

Salīdzinājums

Stacionārais dators ar jaudīgiem parametriem ir domāts sarežģītiem un nopietniem darbiem. Mīnuss – ar to ceļojumā nedosies, vilcienā vai autobusā neizmantosi! Salīdzinot ar portatīvo datoru vai planšeti, lielāks arī enerģijas patēriņš. Papildus bieži vien nepieciešams UPS, lai nodrošinātos strāvas pārrāvuma gadījumā, kas laukos mēdz būt ļoti bieža parādība, īpaši, kad atnāk kārtējā dabas stihija, un tūkstošiem mājsaimniecību paliek bez elektrības. Strādāt ar stacionāro datoru ir viegli, bet esi piesiets pie darba vietas!

Portatīvajiem datoriem parasti iespējas ir mazākas, salīdzinot ar stacionārajiem, toties kādu laiku tie var darboties autonomā režīmā bez ārējās strāvas padeves – vidēji līdz 2,5 stundām notebook un līdz pat 7 stundām netbook.

Arī pieslēdzot barošanai, enerģijas patēriņš ir daudz mazāks. Notebook ir parastais portatīvais dators, kas radīts darbam ārpus biroja pārvietošanās laikā. Netbook ir vienkāršāks, paredzēts vairāk izklaidei un sērfošanai internetā, un domāts cilvēkiem, kam ikdienā darbu veikšanai nav vajadzīgas sarežģītas programmas, tāpēc arī tas ir mazāks, vieglāks un autonomā režīmā strādā ilgāk nekā notebook. Speciālisti gan apgalvo, ka netbook vairs nav nākotnes, jo planšetes darba ērtumā, vieglumā un vienkāršībā jau stipri tos pārspēj.

Planšetdatora pluss ir iespēja ilgi strādāt bez ārējās strāvas padeves, to var pārnēsāt, ar to var fotografēt un filmēt, ērti turot rokās. Tam ir arī vismazākais svars no visām portatīvajām ierīcēm, ko sauc par datoru. Ļoti labs variants, lai sērfotu internetā, pārskatītu e–pastu, organizētu ikdienu, sagatavotu dokumentus, lasītu elektroniskās grāmatas, skatītos filmas un klausītos mūziku jebkur ārpus darba vietas. Ja nav vajadzīgas apjomīgas programmas sarežģītām operācijām, planšete var kļūt par vienīgo ierīci, kura ir vajadzīga mājās vai birojā.

 

Secinājumi

Cilvēkiem, kuri nekad nav lietojuši datorus un vēlas apgūt interneta vidi, lai sazinātos ar bērniem un mazbērniem, iesakāms portatīvais dators vai planšete. No šīm divām ierīcēm pēdējā būtu ērtāka, jo tā ātrāk ieslēdzas, vieglāk darboties ar aplikācijām, vieglāk pielāgot individuālajām vajadzībām. Protams, vecāki cilvēki diezin vai nomainīs pierasto grāmatu pret e-book…

Analoģijai var izmantot salīdzinājumu ar medicīnu, kur veic dažādas ķirurģiskas manipulācijas. Stacionārā ir lielākas iespējas izdarīt sarežģītākas operācijas, bet vieglākos gadījumos, lauka apstākļos, var iztikt arī ar asu nazi, medicīniskā spirta pudeli un adatu ar diegiem. Ja darbi nav sarežģīti un portatīvās ierīces nelielie izmēri netraucē, nerada lieku saspringumu un nogurumu, planšetdators ir ļoti labs papildinājums cilvēka ikdienas dzīvei. Tas nekas, ka parādās vēl viens moderns atribūts, bez kura vairs nevar iztikt.

Ir grūti atbildēt uz jautājumu, ar ko vieglāk strādāt, – ar planšeti vai portatīvo datoru, ja nav zināmas cilvēka prasības. Viens datoru pārsvarā izmanto izklaidēm: filmas, spēles, sērfošana internetā, čats, cits ar to galvenokārt raksta word, vēl kādam tas ir maizes darbs, lietojot sarežģītas arhitektūras, grāmatvedības, foto apstrādes vai citas programmas. Pirmajiem pilnīgi pietiek ar labu planšeti, otrajiem vajag vismaz portatīvo datoru, bet trešie pat iedomāties nevar, ka varētu savu lielo, jaudīgo stacionāro datoru aizvietot ar plāno grāmatiņu.

Lai arī kā mūs cenšas pārliecināt par pretējo, jaudīgs portatīvais dators ir tuvāk mājas stacionārajam datoram, kamēr planšete tomēr vairāk līdzinās labam viedtālrunim, kaut vai cietā diska ietilpības dēļ. Izņēmums varbūt ir jaunākās un jaudīgākās planšetes.

IT speciālisti jau prognozē, ka planšetes būs nopietns konkurents tieši mājas stacionārajiem datoriem, arī daļai no portatīvo datoru tirgus segmenta.

Planšetēm ir ļoti gādāts par attēla kvalitāti (Retina displeji), tomēr ilgstoši vērties mazā ekrānā ir nogurdinoši. Nevar darbu īsti pārskatīt, acīm ir lielāka slodze, tāpēc ātrāk tās nogurst. Ikdienā sēžot pie 24 collu monitora, man personīgi šī neērtība ļoti traucēja…

Testējot planšetdatorus, nonācu pie secinājuma – patiešām jaukas pieaugušo un arī bērnu spēļlietiņas, viss pārdomāts, lai lietotājam sagādātu baudu: gan vieglais svars un burvīgais dizains, gan augstas izšķirtspējas multiskārienjutīgais ekrāns, kurā ir patīkami skatīties, gan teicamais programmnodrošinājums.

 

Plusi un mīnusi

Lai vieglāk būtu salīdzināt planšetdatorus ar portatīvajiem, sniedzam tabulā to raksturlielumus (tie ir aptuveni, jo ražotāju ir daudz un katram atšķirīgi modeļi, tāpēc ņemti maksimāli iespējamie, lai varētu gūt pilnīgāku priekšstatu).


Planšete Portatīvais dators
Akumulatora darbības laiks Līdz 10 stundām Līdz 4,5 stundām
Darba uzsākšana pēc sākumekrāna pogas nospiešanas Nekavējoties 1 – 4 minūtes
Svars 0,3 (mini) – 0,6 kg 1,2 – 3 kg
Attēla izšķirtspēja 2048 x 1536 pikseļu izšķirtspēja 1366 x 768 pikseļu izšķirtspēja
Iekšējā cietā diska ietilpība 128 GB  1 TB
Izmēri Viegls un mazs, ietilpst gandrīz jebkurā, izņemot mazā dāmu rokassomiņā. Daudz smagāks, aizņem vairāk vietas, vajadzīga speciāla soma.

 

 

 

 

UZZIŅA

 Kad “Apple” 2010. gada sākumā prezentēja jauno iPad, tas ievērojami izmainīja planšetdatoru tirgus segmentu, jo līdz tam tos izmantoja maz, planšetēm bija salīdzinoši neveikla operētājsistēma, bija jāstrādā ar resnu irbuli. Lietošanas ērtums un iespējas, ko šodien piedāvā planšetdatori, ir ievērojami augušas!

SVARĪGI

Ja esat noskatījuši kādu konkrētu modeli, pameklējiet lietotāju atsauksmes, kuriem tāds jau izmēģināts praksē. Ideāli, ja varat paši to notestēt, jo planšetes savā starpā ļoti atšķiras!

 

Konsultēja IT speciālists Mārtiņš Balodis.

Paldies par sadarbību materiāla sagatavošanā specializētajam “Apple” tirdzniecības centram “iDeal” (par testēšanai piešķir­tajiem iPad4 un mini iPad) un SIA “Markit Latvija” (par izmē­ģi­nāšanai atvēlēto firmas “Lenovo” planšeti ThinkPad Tablet 2).

 

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Es neuzskatu,ka pietiek spēlem ar .. planšeti.

Draugiem Facebook Twitter Google+