Mobilā versija
+1.8°C
Beāte, Beatrise
Otrdiena, 25. oktobris, 2016
22. oktobris, 2014
Drukāt

EM prognozētās izmaksas Dobeles gāzes krātuves izveidei – 1,3 miljardi eiro

Foto - Stock.xchngFoto - Stock.xchng

Dobeles pazemes gāzes krātuves (PGK) izveidei nepieciešamās izmaksas ir aptuveni 1,3 miljardi eiro, teikts Ekonomikas ministrijas (EM) izstrādātajās Enerģētikas attīstības pamatnostādnēs 2014.līdz 2020.gadam.

Dokumentā minēts, ka Latvijā atrodas vismaz 11 pazemes struktūras, kas ir atzītas par perspektīvām tālākai izpētei saistībā ar gāzes krātuves izveidi.

“Šobrīd Dobeles pazemes struktūra ir visdetalizētāk izpētītā no Latvijas potenciālajām PGK un atzīta par piemērotu dabasgāzes krātuves izveidei. Eiropas Savienības līdzfinansētā projekta “Ģeoloģiskā un ekonomiskā izpēte par PGK iespējamo izveidi Latvijā, Dobeles rajonā” ietvaros tika atzīts, ka potenciālā Dobeles PGK izveides gadījumā, tā ietilpības ziņā būtu viena lielākajām Eiropas Savienībā,” norāda EM.

Pamatnostādnēs atzīmēts, ka 1990.gadā Dobeles struktūras teritorijā tika ierīkoti 24 dziļie urbumi, no tiem laika periodā no 2009.līdz 2010.gadam tika apsekoti vien 18, un tikai astoņu urbumu tehniskais stāvoklis bija apmierinošs, un tie var tikt izmantoti dažādiem mērķiem, tostarp tālākas izpētes un monitoringa veikšanai. Dobeles struktūras ietilpība ir apmēram 7,74 miljardi kubikmetru, tomēr visoptimistiskākās aplēses liecina, ka kopējā izbūvētās Dobeles PGK ietilpība varētu sasniegt 20 miljardu kubikmetrus, nu kuriem puse būtu bufergāze.

“Reāli gan Dobeles struktūras dabasgāzes uzglabāšanas apmērs varētu būt 10 miljardi kubikmetru dabasgāzes (pieci miljardi kubikmetru aktīvās gāzes). Tādā gadījumā būtu nepieciešams ierīkot 80 dziļos urbumus. Kopējās investīcijas Dobeles PGK izveidē tiek vērtētas aptuveni 1,3 miljardu eiro apmērā,” teikts dokumentā.

Latvijā jau vairākus gadus diskutē par iespējamu vēl vienas PGK izveidi Dobelē. Šo jautājumu padziļināti vērtēt aicinājis arī ekonomikas ministrs Vjačeslavs Dombrovskis. Latvijā šobrīd atrodas un tiek izmantota Inčukalna PGK, kuras ietilpība ir 4,47 miljardi kubikmetru, no kuriem 2,32 kubikmetru ir aktīvā dabasgāze.

Ekonomikas ministrijas izstrādātās Enerģētikas attīstības pamatnostādnēs 2014.līdz 2020.gadam ir pieteiktas valsts sekretāru sanāksmē ceturtdien, 23.septembrī, un drīzumā šo dokumentu varētu skatīt valdībā.

Pievienot komentāru

Kam tas ir izdevīgi? Lasi visu rakstu: Izīrētāji būs spiesti maksāt nodokļus (8)Ekonomikas ministrija grib panākt līgumu reģistrāciju zemesgrāmatā, namīpašnieki – Valsts ieņēmumu dienestā.
Pasaulē
Aptauja: Latvijā vairāk nekā 60% strādājošo nav apmierināti ar atalgojumu (1)Saskaņā ar vadošā interneta personāla atlases uzņēmuma CV-Online veikto aptauju Baltijas valstīs par atalgojuma atbilstību ieguldītajam darbam, Latvijā ir salīdzinoši visaugstākais darbinieku skaits, kas uzskata, ka saņem adekvātu atalgojumu pret ieguldīto darbu – 39% Latvijā, vairāk nekā 34% Igaunijā un mazliet virs 19% Lietuvā.
Draugiem Facebook Twitter Google+