×
Mobilā versija
+12.8°C
Visvaldis, Nameda, Ritvaldis
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
13. maijs, 2015
Drukāt

Ēnu ekonomika Latvijā gandrīz divreiz lielāka nekā kaimiņvalstīs (2)

Foto: LETAFoto: LETA

Ēnu ekonomika Latvijā diemžēl nemazinās, tās īpatsvars pērn bijis apmēram 24% no iekšzemes kopprodukta (IKP), kas ir teju divas reizes augstāka nekā kaimiņvalstīs, trešdien intervijā LNT raidījumā “900 sekundes” teica “SSE Riga” Ilgtspējīga biznesa centra direktors Arnis Sauka.

“Ēnu ekonomika Latvijā diemžēl nemazinās. Lietuvā un Igaunijā, salīdzinoši ar 2013. gadu, 2014. gadā ēnu ekonomika ir kritusies. Tas nozīmē tikai to, ka plaisa palielinās. Ja pirms gadiem diviem trijiem izskatījās, ka ēnu ekonomikas apjomi Latvijā, Lietuvā un Igaunijā tuvinās, tad šogad tā plaisa paliek arvien plašāka un varētu teikt, ka Latvijā ir gandrīz divas reizes lielāka nekā kaimiņvalstīs,” teica Sauka.

Viņš norādīj,a ka ēnu ekonomikas īpatsvars Latvijā pērn saglabājies aptuveni 2013. gada līmenī. “Protams, tā ziņa nav laba. Ēnu ekonomika ir pieteikta kā valdības prioritāte un mēs kā pētnieki gaidījām, ka ēnu ekonomikas īpatsvars kritīsies,” atzina Sauka.

Pētnieks norādīja, lai ārī ēnu ekonomikas īpatsvara līmenis nav mainījies, ir mainījusies struktūra. “Ļoti daudz tiek runāts par aplokšņu algām kā ēnu ekonomikas lielāko problēmu, taču mēs pētījumā redzam, ka daudz lielāka problēma, aplokšņu algām būtiski krītoties, ir ienākumu neuzrādīšana. Tā ir sfēra, kurai aicinām pievērst daudz lielāku uzmanību,” teica Sauka.

Viņš atzīmēja, ka būvniecībā ēnu ekonomika kļūst par arvien lielāku problēmu – šajā sektorā tā veido 50%. Tāpat pieaug mazumtirdzniecībā un tradicionāli Rīgā un Kurzemes reģionā ēnu ekonomikas īpatsvars ir lielāks nekā citviet Latvijā.

“SSE Riga” pārstāvji trešdien iepazīstinās ar jaunāko ēnu ekonomikas pētījumu Baltijas valstīs.

Aģentūra BNS jau vēstīja, ka atbilstoši “SSE Riga” iepriekš veiktajam pētījumam Latvijā ēnu ekonomikas īpatsvars 2013.gadā pieauga par 2,7 procentpunktiem – līdz 23,8% no iekšzemes kopprodukta (IKP). Atbilstoši pētījuma datiem Latvijas ēnu ekonomikas augstākais punkts tika sasniegts 2010.gadā (38,1%), bet zemākais – 2012. gadā (21,1%).

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. ka šeit nestrādāt ēnu pasalē…,ja uznēmumam kuram gada peļņa ir 0000….,nodokļi Vidam un Būvkomersantam vienlga jamaksā….,tas ir vairāk kā murgs…,tagad jāiet zagt,lai nomaksātu…

  2. Banksteri satraukti – nevar uzlikt ķepu visu strādājošo visam nopelnītajam. Parazīti arī grib labi paēst, lai var “gudri” pafilosofēt…

Draugiem Facebook Twitter Google+