×
Mobilā versija
+13.9°C
Visvaldis, Nameda, Ritvaldis
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
23. janvāris, 2012
Drukāt

ES vienojusies par Irānas naftas importa aizliegumu

Foto - AFPFoto - AFP

Eiropas Savienības dalībvalstis panākušas vienošanos par Irānas naftas importa aizliegumu, paziņojis kāds diplomāts.

“Ir politiska vienošanās par naftas embargo,” pēc 27 ES dalībvalstu vēstnieku tikšanās atklāja diplomāts, kurš vēlējās palikt anonīms. Pirmdien uz sanāksmi pulcēsies arī bloka ārlietu ministri, kuri plāno oficiāli apstiprināt embargo noteikšanu Irānas naftas importam. Ja šodien tiks pieņemts galīgais lēmums, tiks noteikts tūlītējs aizliegums jēlnaftas importam no Irānas, bet jau spēkā esošie līgumi tiks lauzti līdz 1. jūlijam. Līdz šim vienošanos par embargo noteikšanu kavēja Grieķija, kurai Irāna par izdevīgu cenu piegādā vairāk nekā trešo daļu no kopējā importētā naftas daudzuma. Sākotnēji Atēnas lūdza pārejas periodu, kas ilgtu vismaz gadu. Vairākas nedēļas norisinājās intensīvas sarunas, meklējot Grieķijai alternatīvus piegādes avotus.

Aptuveni 20 procenti no Irānas eksportētās naftas nonāk Eiropas Savienībā, kas ir otrs lielākais Irānas naftas noieta tirgus aiz Ķīnas. Ieņēmumi no naftas pārdošanas veido 80 procentus no Irānas ārvalstu valūtu ienākumiem. ES līmeņa embargo teorētiski varētu smagi iedragāt Islāma Republikas tautsaimniecību, ko jau vājinājušas vairākkārtējas Rietumu sankcijas.

No Irānas importētā nafta 2010. gadā veidoja 5,8 procentus no kopējā ES importētā naftas daudzuma. Tādējādi Irāna bija piektā lielākā naftas piegādātāja ES aiz Krievijas, Norvēģijas, Lībijas un Saūda Arābijas. Pašreiz Spānija saņem 14,6 procentus naftas, kas tiek importēta Eiropā no Irānas, bet Grieķija un Itālija – attiecīgi 14 un 13,1 procentu.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+