×
Mobilā versija
Brīdinājums +26.0°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
30. oktobris, 2014
Drukāt

Fēru burve un ukraiņu haoss festivālā “Porta”

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Fēru salu burve Eivora

Šajā rudenī no 1. līdz 9. novembrim Rīgā, Saldū un Ogrē jau 13. reizi norisināsies viens no pašmāju mūzikas dzīves interesantākajiem un svaigākajiem notikumiem – pasaules mūzikas festivāls “Porta”. Šajā reizē tas piedāvās patiesi garšīgu programmu. Tās odziņas – filmas “Gredzenu pavēlnieks” tituldziesmas izpildītāja, Fēru salu burve Eivora un Ukrainas etniskā haosa grupa “Dakha Brakha”.

Pasaules mūzikā grūti runāt par aktualitātēm, jo atšķirībā no popmūzikas, kur tiešām svarīga mode un aktuālās tendences, tajā svarīgāka ir izteiksmes oriģinalitāte, nevis kādas valdošās tendences vai mode, tā pirms festivāla saka “Portas” direktore Ilze Apsiņa, festivālu salīdzinot ar pasaules mūzikas foruma “Womex” miniatūru modeli. “Portā var redzēt visdažādākos veidus, kā mūziķi izmanto pasaules tautu melosu un ritmus – no gandrīz klasiska “balss un čells” dueta līdz popa orķestrim,” norāda I. Apsiņa. Šā gada festivāla uzmanības centrā ir dažādība – piecas pilnīgi atšķirīgas grupas, kas ļauj sajust pasaules mūzikas neizsmeļamās iespējas.

Festivāla galvenā māksliniece nepašaubāmi ir Eivora (1983), Fēru salās dzimusi dziesmu autore, instrumentāliste un vokāliste ar suģestējošu balsi. “Kopā ar kolēģi Ilzi Lasmani-Broži aicinājām izteikt vēlmes pasaules mūzikas lietpratējiem Latvijā, viens no tiem bija Gustavs Terzens, kas šo mākslinieci mums ļoti rekomendēja,” stāsta I. Apsiņa. Eivoru dēvē par “īstu vikingu dievieti” ar “neparastu klātbūtni”, kas rada mūziku, kas ir “smeldzoši brīnišķīga”. Viņas daiļradē ir gan Fēru salu tradicionālās dziesmas, gan citu Ziemeļatlantijas muzikālo tradīciju ietekme. Pašlaik Dānijā dzīvojošā mūziķe ieguvusi arī Islandes gada solistes 2003. gada balvu.

Viens no festivāla savdabīgākajiem un oriģinālākajiem piedāvājumiem ir ukraiņu kvartets “Dakha Brakha” no Kijevas viena vīra un četru dāmu sastāvā. Sevi dēvējot par “etniskā haosa” apvienību, viņi rada negaidītas jaunas mūzikas pasauli, kurā saplūdusi Ukrainas folkmūzika ar pasaules mūzikas elementiem. “Dakha Brakha” (senajā ukraiņu valodā – “dod” un “ņem”). Tradicionāli instrumenti no Indijas, Āfrikas, Krievijas un Austrālijas, spēcīgs visu dalībnieku vokāls, spilgts skatuves tēls rada pārdzīvojumu un paliek atmiņā.

“Atšķirībā no grupām, kas Latvijā no Ukrainas viesojušās, sajūsminot mūs ar brīnišķīgu, piesātinātu a capella dziedājumu, šī grupa ir ar izteiktu teatralitātes piesitienu – viņu priekšnesums ir skatuviski pārdomāts, vizuāli ļoti košs un saistošs. Muzikāli interesants ir senā ukraiņu melosa apvienojums ar ritma enerģiju, kas grupas koncertos jau tuvojas roka eksplozivitātei,” tā “Dakha Brakha” raksturo I. Apsiņa.

“Portā” viesosies arī vācu izcelsmes multinstrumentālists un komponists Prems Džošua un viņa starptautiskā mūziķu apvienība, pasaulē pazīstami kā “world fusion music” pionieri, kas iedvesmu smeļas indiešu senās mūzikas tradīcijās. Smalkāku vibrāciju cienītājus ar humora izjūtu priecēs Austrijas duets “Cach-Pop String-Strong”. Vien ar diviem stīgu instrumentiem un balsīm tiek radīta pārsteidzoši bagāta skaņu pasaule, aptverot plašu repertuāru, sākot no pašsacerētiem un klasiskiem motīviem, Balkānu un Skotijas folkmūziku, brīvām improvizācijām līdz pat Kurta Veila un Bertolta Brehta dziesmām.

“Portas” komanda ne tikai vienmēr ir domājusi, kā parādīt Latvijas klausītājiem to, kas pašiem ir  aizraujošs, un arī to, kas vērtīgs ārpus Latvijas, citos festivālos dzirdētajā, bet arī ik gadu cenšas iesaistīt vietējos mūziķus – gan ar viņu jaunākajām pašu programmām, gan aicinot veidot starptautiskus projektus. Tāds kopprojekts šogad būs Valtera Pūce un grupas “Da Gamba” jaunais projekts kopā ar Hamidrezu Rahbaralamu no Indijas.

Festivāla ietvaros būs iespējams noskatīties arī dokumentālo filmu programmu.

Varbūt noder

Festivāla “Porta” programma:

1. XI mūzikas namā “Daile”: 17.00 dokumentālo filmu programma; 18.00 Eivora; 20.30 “Dakha Brakha” (biļetes “Biļešu paradīze” kasēs, www.bilesuparadize.lv, cenas: EUR 10 – 20.);

7. XI Saldus mūzikas un mākslas skolā 19.00 “Da Gamba” un Hamidrezu Rahbaralamu;

8. XI mūzikas namā “Daile” 17.00 dokumentālo filmu programma; 18.00 “Cach-pop String-Strong”; 19.00 “Prem Joshua & Band” (biļetes “Biļešu paradīze” kasēs, www.bilesuparadize.lv, cenas: EUr 10 – 20.);

9. XI Ogres Kultūras centrā 16.00 “Cach-pop String-Strong”, “Da Gamba”.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+