×
Mobilā versija
Brīdinājums +11°C
Marģers, Anastasija
Sestdiena, 21. aprīlis, 2018
5. septembris, 2013
Drukāt

Fiziķim Spīgulim Valtera Capa balva

Foto - Dainis BušmanisFoto - Dainis Bušmanis

Vakar Latvijas Zinātņu akadēmijā (LZA) svinīgi pasniedza šā gada Valtera Capa balvu fizikas profesoram Jānim Spīgulim no Latvijas Universitātes par ievērojamiem izgudrojumiem šķiedru optikā un biofotonikā.


 

Balvu labākajam izgudrotājam kopš 2004. gada reizi divos gados kopīgi piešķir firma “Minox” no Vācijas, LZA un Latvijas Patentu valde.

J. Spīgulis ir autors pirmajai optisko šķiedru tematikai veltītajai mācību grāmatai latviešu valodā, piedalījies divu optikas uzņēmumu dibināšanā. Viņš saņēmis dažādus apbalvojumus. Spīgulis veicis pētījumus atom­spektroskopijā, optoelektronikā un šķiedru optikā, bet kopš 1995. gada pievērsies biomedicīniskai optikai un biofotonikai. Pēdējā laikā pieteicis un vadījis vairākus nozīmīgus Eiropas Savienības struktūrfondus, 7. ietvarpro­grammas un citus starptautiskus projektus jaunu optiskās diagnostikas un monitoringa metožu un ierīču izstrādē, iesaistot biofotonikas pētījumos ap 50 jauno zinātnieku.

Zinātnieks ir Latvijas pārstāvis vairākās starptautiskās profesionālās organizācijās, kā arī Baltijā vienīgais Starptautiskās optikas un fotonikas biedrības SPIE īstenais loceklis. Tāpat viņš ir Latvijas Profesoru asociācijas, Latvijas Fizikas biedrības un Latvijas Medicīnas inženierzinātņu un fizikas biedrības biedrs. Spīguļa pētījumu rezultāti atspoguļoti 170 zinātniskajās publikācijās un 17 patentos.

Spīguļa jaunie optiskie paņēmieni ādas un asinsvadu saslimstību diagnostikai bija atzīmēti kā viens no nozīmīgākajiem Latvijas zinātnes sasniegumiem 2006. gadā.

Balva nosaukta Valtera Capa vārdā. Izgudrotājs V. Caps ar savu pasaulslaveno fotoaparātu “VEF-Minox” veicināja Latvijas vārda atpazīstamību pasaulē. Fotoaparāta “Minox” ražošanu sāka Rīgas rūpnīca VEF (1938 – 1942), pēc kara to turpināja Vācijā.

{gallery id=”2107″}

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+