Kultūra
Literatūra

FOTO: Kopā ar mazajiem lasītājiem un viņu vecākiem atvērta Ulda Ausekļa jaunā dzejoļu grāmata0

Foto: Karīna Miezāja

Izdevniecība “Latvijas Mediji” sestdien Latvijas Nacionālās bibliotēkas Bērnu literatūras centrā kopā ar mazajiem lasītājiem un viņu vecākiem atvēra jaunāko Ulda Ausekļa dzejoļu krājumu “Četras otas”.

Ulda Ausekļa dzejoļu krājums bērniem vēsta par Latviju, tās mainīgo, skaisto un neatkārtojamo dabu, kas ir pilna dzīvību un skaistuma, ko joprojām kāds neaizmirst sargāt. Tā stāsta par nerimstošo mainību – četriem gadalaikiem.

“Mēs esam piedzimuši un dzīvojam unikālā zemē, jo mums doti visi četri gadalaiki. Visiem tā nav un tas mums jānovērtē, ” saka dzejnieks Auseklis.

Grāmatas burvība slēpjas arī citā četriniekā – dzejniekam tuvu, mīļu un spilgtu Latvijas mākslinieku – Alekseja Naumova, Signes Ērmanes, Gundegas Muzikantes un Ilzes Dambes – ilustrācijās.

“Katrs mākslinieks ar savu rokrakstu, katrs ar savu skatījumu un savu mīļumu pret četrām Latvijām – gadalaikiem. Atšķirīgi un neatkārtojami, katrs ar savu dabu, dažādību un brīvībām”, saka Uldis Auseklis.

Pavasara dzejoļus grāmatā ilustrējis mākslinieks Aleksejs Naumovs, kurš atzina, ka darbs pie grāmatas nav bijis viegls, tomēr viss sanācis ļoti ātri: “Dzejoļus izlasīju vairākas reizes un pirmais, kas nāca prātā – to arī zīmēju. Zīmējumos redzami gan pelēni pie molbertiem kā gleznotāji Purvīši un lidojoši kaķi. Te viss ir ļoti krāsains – arī dzeltenās vālodzes un zaļās vārnas,” bērniem atklāja pavasara “ota” Aleksejs Naumovs.

Vasaras sadaļu grāmatā ilustrējusi Signe Ērmane, kuras zīmējumos dominē saulainā dzeltenā krāsa. Dzejnieks atzīst, ka vasarai veltītais dzejolis “Ziedu ziņas” ir viņa mīļākais šajā krājumā.

“Lai neviens no māksliniekiem nebūtu aizvainots, tad pirmajā tikšanās reizē lozējām, kuru gadalaiku katrs zīmēsim. Man jau šķiet, ka katrs gadalaiks ir skaists. Gatavojot zīmējumus, es ar lielo skiču bloku devos dārzā un pētīju pārsteidzošo dabu, kas ir tik dažāda un tajā arvien var atklāt ko jaunu. Man ļoti patika ilustrēt dzejoli “Tētis grib ceļot”, jo tur es uzzīmēju savu mīļāko motociklu “Vespa” ar visu blakusvāģi, lai tētim būtu dinamiskās brauciens, ” par saviem zīmējumiem stāsta Signe Ērmane.

Rudens gadalaiks ielozēts māksliniecei Gundegai Muzikantei, kura to grāmatā attēlojusi siltajā oranžajā tonī. “Dzejnieks prot pateikt skaisti visu to, ko mēs paši redzam. Savukārt daba pati ir vislabākā māksliniece, ko mēs nevaram pārspēt. Tāpēc es iedomājos, ka rudens var būt tāds liels un ķirbīgs! Arī pelēkajā rudenī mēs varam uzvilkt košus lietusmētelīšus un viss uzreiz paliek daudz krāsaināks,” saka rudens māksliniece.

Dzejnieks Uldis Auseklis atzīst, ka rudens ir arī viņa gadalaiks, jo šajā gada ceturksnī ir viņa dzimšanas diena. “Nāku no laukiem un daudz rakstu par dabu. Pilsētniekiem arvien manāmāk trūkst dabas. Ar šiem dzejoļiem es cenšos runāt par to,” saka Auseklis.

Noslēdzošais gadalaiks – ziema – grāmatas ilustrēšanā tikusi māksliniecei Ilzei Dambei. Viņa atzīst, ka par to ir ļoti priecīga, jo ziema ir viņas mīļākais gadalaiks, kuru zīmējot pēc sirds patikas var izzīmēties ar pelēki baltajām krāsām.

Pēc tikšanās ar visiem pieciem grāmatas autoriem, mazie lasītāji kopā ar māksliniekiem “uzbūra” savu pavasari.

Grāmata “Četras otas” izdota ar AS “Latvijas Finieris” un Madonas novada pašvaldības finansiālu atbalstu.

Saistītie raksti

“man ir dotas
četras otas
un to krāsās brīvi atvijas
manas četras Latvijas”
(Uldis Auseklis)

LA.lv
LA
LA.LV
Kultūra
Jaunie mūziķi ierakstījuši īpašu video sveicienu festivāla “Rīga Jūrmala” dalībniekiem
15 stundas
LA
LA.LV
Kultūra
LTV: Latvijā atgriezīsies franču komponistam dāvināts grezns apsveikuma raksts
16 stundas
LA
LA.LV
Kultūra
Jaunā Ariela būs tumšādaina
16 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

SL
Sintija Lukša
Ekonomika
“Ir jānotur esošais darbaspēks Latvijā.” Vai algu celšana un stundu uzskaite līdzēs? 2
5 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO. Slavenākā Rīgas grausta īpašniekiem sods sasniedzis jau 43 000 eiro
4 stundas
LA
LA.LV
Sports
FOTO: Drāma pendelēs – “Riga” izstājas no UEFA Čempionu līgas
4 stundas
IK
Ilze Kuzmina
Latvijā
Skolotājiem tomēr būs lielākas algas 2
13 stundas
LA
LA.LV
Ekonomika
LA.LV jūnijā kļuvis par 3. populārāko ziņu portālu latviešu valodā
14 stundas