×
Mobilā versija
Brīdinājums +26.0°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
6. maijs, 2012
Drukāt

Francija izvēlas prezidentu

framcija

Francijā notiek prezidenta vēlēšanu otrā kārta, kurā sociālistu kandidātam Fransuā Olandam ir pamats cerēt uz uzvaru pār līdzšinējo Elizejas pils saimnieku Nikolā Sarkozī.

Olands, kura pozīcijas nostiprinājis izteiktais centristu kandidāta Fransuā Beirū atbalsts, piektdien, kampaņas pēdējā dienā, aicināja vēlētājus sagādāt viņam “pārliecinošu uzvaru”, lai viņam būtu neapstrīdamas pilnvaras īstenot savu kreiso programmu un vērsties pret Eiropas Savienības izspiestajiem taupības pasākumiem. “Ja Francijas tauta vēlas izdarīt izvēli, tai jādara tas nepārprotami, pārliecinoši, lai uzvarētājam ir iespējas un līdzekļi rīkoties,” uzsvēra Olands.

Lai gan aptaujas liecina, ka pēc trešdien notikušajām televīzijas debatēm Sarkozī izdevies nedaudz mazināt Olanda līdzšinējo pārsvaru, sociālistu kandidāts joprojām saglabā pietiekamu pārsvaru, lai varētu cerēt uz uzvaru svētdienas balsojumā – ņemot vērā visu aptauju rezultātus, viņš Sarkozī apsteidz vidēji par sešiem procentiem. Tomēr Sarkozī, kurš kļuvis par pirmo pie varas esošo prezidentu, kas zaudējis pirmajā balsošanas kārtā, pretendējot uz savu pārvēlēšanu, uzsvēra, ka cīņa nebūt nav galā, un aicināja savus atbalstītājus aktīvi piedalīties balsošanā. “Jūtu, ka otrajā kārtā būs ļoti liela aktivitāte un ka patiesībā mēs esam ļoti tuva līdzsvara situācijā. To izšķirs ļoti nedaudz balsu,” intervijā radiostacijai “Europe 1” uzsvēra līdzšinējais prezidents. “Tā nav vienkārši izvēle starp mani un Fransuā Olandu, bet par to, ko mēs vēlamies mūsu valstij nākamajos piecos gados,” norādīja Sarkozī.

Francijas kreisajiem nav izdevies uzvarēt prezidenta vēlēšanās ceturtdaļgadsimtu, taču lēnā ekonomikas izaugsme, augošais bezdarbs un ES pieprasītie taupības pasākumi nodrošinājuši sociālistiem atspēriena punktu. Daudzus vēlētājus aizkaitinājis arī Sarkozī piekoptais ekstravagantais dzīves stils, un tos uzrunājuši Olanda solījumi būt par “normālu prezidentu”.

Vēlu ceturtdienas vakarā par savu atbalstu sociālistu kandidātam paziņoja Beirū, kas pirmajā vēlēšanu kārtā startēja kā centriskās Demokrātiskās kustības (“MoDem”) pārstāvis. Lai gan viņš paudis šaubas par Olanda apņēmību samazināt budžeta deficītu, Beirū norādīja, ka Sarkozī novirzīšanās pa labi, cenšoties iegūt galēji labējās Nacionālās frontes (FN) vēlētāju atbalstu, likusi viņam vilties. Beirū gan piebilda, ka tiem frančiem, kas pirmajā kārtā balsoja par viņu, pašiem jālemj, kuru no abiem kandidātiem atbalstīt otrajā kārtā. Pirms otrās vēlēšanu kārtas Sarkozī arvien biežāk piesauca “franču vērtību aizstāvību”, imigrācijas ierobežošanu un Francijas robežu nostiprināšanu, tādējādi mēģinot pārliecināt tos 18 procentus vēlētāju, kas pirmajā kārtā balsoja par FN līderi Marinu Lepēnu.

Priekšvēlēšanu kampaņa oficiāli noslēdzās piektdien pusnaktī, un kopš šī brīža jebkādas politiskas uzrunas un sabiedriskās domas aptauju rezultātu publicēšana ir aizliegta līdz svētdienas vakaram, kad tiks slēgti vēlēšanu iecirkņi. Pēdējās aptaujas, kas tika publicētas ceturtdien un piektdien liecina, ka Olands var cerēt uz 52,5 līdz 53,5 procentu balsu, kamēr Sarkozī atbalsta 46,5 līdz 47,5 procentui franču. Lai Sarkozī tomēr spētu svētdien uzvarēt, viņam nepieciešami 80 procenti to vēlētāju balsu, kas pirmajā kārtā atbalstīja Lepēnu, kā arī vismaz puse Beirū elektorāta balsu.

Vēlēšanu iecirkņi durvis vēra plkst.9 pēc Latvijas laika, un balsošana ilgs līdz plkst.21 pēc Latvijas laika, kad arī sagaidāmi pirmo nobalsojušo aptauju rezultāti.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+