×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.6°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
9. novembris, 2012
Drukāt

“Gaismas pils” tapšana iemūžināta filmā


gpils_112

Trešdien, 14. novembrī, kinoteātrī “Splendid Palace” pirmizrādi piedzīvos režisora Dāvja Sīmaņa pilnmetrāžas dokumentālā filma par Latvijas Nacionālās bibliotēkas celtniecību “Pēdējā tempļa hronikas”. 


 

Filma vēsta par Gaismas pils likteni, ar poētisku minimālismu izsekojot jaunās ēkas būvniecībai ‒ no pirmsākumiem vēl tukšā un pamestā būvbedrē līdz pat daudzkārt apspriestajam pabeigtās Latvijas Nacionālās bibliotēkas siluetam. Vērojot un vizuālā simfonijā sakārtojot celtniecības darbu, filmas veidotāji spējuši būvlaukumā saskatīt mitoloģisku un rituālu kārtību, tādējādi radot pat asociācijas ar augstāko garīgo celtņu – tempļu – būvniecību senajās civilizācijās.

Caur pašas Gaismas pils ēkas un divu varoņu – galvenā arhitekta un ceļamkrāna operatores – portretējumu “Pēdējā tempļa hronikas” caurauž ideja par mūžīgo konfliktu starp lielu ideju diženumu un nenovēršami sekojošo simbolisko upurēšanu, tās īstenojot. “Izcilas celtnes sākas ar neizmērāmo, top izmērāmajā, bet tās jāpabeidz atkal neizmērāmajā,” atsaucoties uz amerikāņu arhitektu Lūisu Kānu, teic filmas režisors Dāvis Sīmanis. Filma dzima studijā “Ego Media” četrus gadus ar Nacionālā kino centra, Valsts kultūrkapitāla fonda, Nacionālās būvkompāniju apvienības, Rīgas domes, Latvijas Nacionālās bibliotēkas Atbalsta biedrības un ASV vēstniecības Latvijā atbalstu.

Dāvis Sīmanis ir viens no spožākajiem latviešu dokumentālistiem. Kino režijā viņš debitēja 2006. gadā ar dokumentālo filmu “Versija. LNO”, kas veltīta Latvijas Nacionālās operas ēkas atjaunošanas desmitgadei. Par šo filmu režisors ieguva Nacionālā filmu festivāla balvu “Lielais Kristaps” par labāko debiju. 2009. gadā Dāvja Sīmaņa dokumentālā filma “Valkyrie Limited”, kas ataino režisora Viestura Kairiša darba procesu Latvijas Nacionālajā operā, iestudējot Riharda Vāgnera operu “Valkīra”, saņēma starptautisko filmu kritiķu balvu (FIPRESCI) Nacionālajā filmu festivālā “Lielais Kristaps”. Ārkārtīgi lielu gan pašmāju, gan starptautisku atzinību guva arī Dāvja Sīmaņa 2010. gadā izveidotā dokumentālā filma “Pasaules skaņas” (līdzautors – Gints Grūbe), kas atklāja diriģenta Māra Sirmā un mūsdienu komponistu radošo darbu, radot projektu “Pasaules Saules dziesmas”.

No ceturtdienas, 15. novembra, filma “Pēdējā tempļa hronikas” iekļauta kinoteātra “Splendid Palace” repertuārā. Skatītājiem biļetes iespējams iegādāties arī uz filmas pirmizrādes seansu 14. novembrī.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+