×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.5°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
1. februāris, 2013
Drukāt

Gata Šmita vadībā JRT top fantāzija par pirmo teātra izrādi

foto - Letafoto - Leta

Jaunā Rīgas teātra (JRT) Lielajā zālē 13. februārī gaidāma režisora Gata Šmita iestudēta izrāde “Pirmie aplausi”, kas būs kā fantāzija par Livonijas Indriķa hronikā minēto pirmo teātra izrādi Rīgā, informēja teātra pārstāve Dagnija Grīnfelde.

Izrādē spēlēs aktieri Baiba Broka, Guna Zariņa, Kaspars Znotiņš, Vilis Daudziņš, Andris Keišs un Ģirts Krūmiņš. Iestudējuma scenogrāfs ir Rudolfs Bekičs, kostīmu māksliniece – Keita.

Livonijas Indriķa hronikā teikts, ka 1205. gada ziemā Rīgā notikusi “brīnum jauka izrāde par praviešiem”. Nedaudzās rindas ir viena no retajām agrīnās teātra vēstures liecībām, kas Eiropas akadēmiskajās aprindās kļuvusi par pētniecības objektu.

Arī Šmits un seši JRT aktieri ķērās pie izpētes darba, lasot, meklējot, tulkojot, konsultējoties ar antropoloģijas, etnogrāfijas, vēstures, valodniecības, arheoloģijas, teoloģijas, mūzikas, folkloras speciālistiem, lai pēc tam no tā visa radītu pilnīgi jaunu izrādi – nevis vēsturisku liecību, bet fantāziju par pirmsākumiem, pastāstīja Grīnfelde.

“Izpētot visu, ko varējām izpētīt, atsakoties no liekā un radot savu sižetu, mēs visai brīvā formā veidojam jaunu izrādi, savu versiju, kas, iespējams, varētu būt salīdzināma ar arheoloģiju: arheologs izrok dažas krūzes lauskas, tad tās tiek izliktas muzejā uz samta paliktņa, un šīs lauskas ir gan lauskas pašas par sevi, gan stāsts par visu krūzi. Mēs rādām dažādas lauskas. Mūsu pētījumi ir tikai atspēriena punkts. Tāpēc izrādē tikpat kā nebūs nekādu vēsturisku vizuālu lietu. Visu, ko uzzinājām, esam centušies neizmantot prāta un teksta līmenī, bet gan darbināt emocijas, iztēli,” norādīja režisors.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+