×
Mobilā versija
+15.1°C
Jurģis, Juris, Georgs
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
24. aprīlis, 2012
Drukāt

Gatavo bargākus sodus pedofiliem

berns_leta

Līdz šim, debatējot par noziedzīgiem nodarījumiem pret bērniem, politiķu attiecībās dominēja nevis rūpes par bērnu drošību, bet gan politiskā sāncensība. Taču pagājšnedēļ sabiedrību satricināja ziņa par 14 gadus vecu pusaudzi, kuru, iespējams, izvarojis pašas tēvs. Iespējams, tas kalpojis par stimulu deputātiem beidzot nopietni pievērsties jautājumam par pedofilu skarbāku sodīšanu. 


 

Saeima pagājšnedēļ konceptuāli atbalstīja “Saskaņas centra” (“SC”) deputātu piedāvātos Krimināllikuma grozījumus, kas paredz būtiski palielināt cietumsodu par nepilngadīgo izvarošanu. Tie paredz par dzimumsakariem, pederastiju, lesbiānismu vai dzimumtieksmju citādu apmierināšanu pretdabiskā veidā ar personu, kura nav sasniegusi sešpadsmit gadu vecumu, vainīgo sodīt ar brīvības atņemšanu uz sešiem gadiem pašreizējo četru gadu vietā. Savukārt par netiklu darbību izdarīšanu ar nepilngadīgo pret viņa gribu vainīgo sodīt ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz sešiem gadiem pašreizējo trīs gadu vietā.

Kā atgādināja viens no likumprojekta autoriem Jānis Ādamsons (“SC”), pagājušā gada 8. jūlijā Krimināllikumā vairākos pantos tika būtiski samazinātas sankcijas par noziedzīgiem nodarījumiem pret tikumību un dzimumneaizskaramību. Turklāt atsevišķiem noziedzīgajiem nodarījumiem brīvības atņemšanas sods tika samazināts tādējādi, ka tā rezultātā tika mainīts noziedzīgā nodarījuma veids no smaga nozieguma uz mazāk smagu noziegumu. Tādējādi no ieslodzījuma vietām tika atbrīvoti vairāki izvarotāji, kuri dzīvo un uzturas tiešā cietušo personu tuvumā.

 

“Cienījamie kolēģi, pagājušajā gadā Juridiskā komisija pieļāva kļūdu, kā rezultātā mēs esam panākuši to, ka par pedofiliju kriminālatbildība faktiski ir paredzēta tieši tādā apmērā kā par dzīvnieku mocīšanu. Par līķu apgānīšanu, kapu vietu apgānīšanu sodi ir paredzēti daudz lielāki nekā par noziegumiem attiecībā pret bērniem,” teica J. Ādamsons un aicināja parlamentu šo kļūdu pēc iespējas ātrāk labot.

 

Pret šo likumprojektu iebilda Andrejs Judins (“Vienotība”), kurš uzskata, ka sodu palielināšana vien nepadarīs cīņu pret pedofiliem efektīvāku. “Mēs varam ielikt cilvēku cietumā uz desmit gadiem, bet ir jādomā, kas notiks ar viņu pēc atbrīvošanas. To pārkāpumu, par kuriem mēs runājam, problēma ir saistīta nevis ar to, ka cilvēkam ir dzimumorgāni, bet ar to, ka nav kārtības galvā un tad tiešām ir jāstrādā ar galvu un ir svarīgi, lai būtu speciālas programmas, probācijas dienests varētu strādāt efektīvi,” skaidroja Judins.

Savukārt Dzintars Ras-načs (NA) debatēs atgādināja, ka Ādamsona piesauktos Krimināllikuma sankciju atvieglojumus atbalstīja arī visi “SC” deputāti, tostarp arī pats Ādamsons. Savukārt pirms mēneša, kad Juridiskā komisija sprieda par tieslietu ministra ierosinājumu palielināt pirmstiesas izmeklēšanas laikā pedofiliem noteicamo drošības līdzekli, lai viņi nevarētu ietekmēt cietušos un lieciniekus, pret to visasāk iebilda “SC” pārstāvis Andrejs Elksniņš, panākot, ka priekšlikums neguva komisijas deputātu vairākuma atbalstu. “Šis notikums ir licis “Saskaņas centram” steidzami kaut ko darīt, lai atbrīvotos no sarūpētā pedofilu aizstāvja tēla. Tad arī lielā steigā tapa šie “SC” deputātu priekšlikumi,” sprieda Rasnačs. Tomēr balsojumā vairākums atbalstīja ierosinājumu noteikt bargākus sodus.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+