×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.5°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
17. aprīlis, 2012
Drukāt

Ģimeni un dzimstību apdraud ne tikai ekonomikas, bet arī garīgo vērtību krīze

bernins_ar_mammu3

Ģimeni un dzimstību Latvijā apdraud ne tikai ekonomikas, bet arī garīgo vērtību krīze, tāpēc nepieciešams spēcīgs valsts atbalsts, lai stiprinātu ģimeniskās vērtības sabiedrībā, otrdien Saeimā notiekošajā konferencē par ģimenes vērtību aizsardzību sacīja Latvija Pedagogu domes valdes priekšsēdētājs Andrejs Mūrnieks.

“Ģimene ir aizsargāta Satversmē, taču to nepieciešams aizsargāt arī likumos par ģimeni. Vieni uzsver, ka ģimeni apdraud ekonomikas krīze, citi – vērtību krīze. Taču taisnība ir abās pusēs, jāmeklē gan materiālie, gan garīgie risinājumi, lai stiprinātu ģimenes vērtību sabiedrībā,” teica Mūrnieks.

Viņaprāt, viens no risinājumiem, lai atbalstītu dzimstību Latvijā ekonomiski, varētu būt neapliekamā minimuma palielināšana par katru nākamo bērnu. “Kas traucē valdību izsludināt ģimeni par valsts prioritāti attīstības plānā? Jo ja nebūs ģimenes, nebūs vajadzīgs arī attīstības plāns,” uzsvēra Mūrnieks.

Viņš arī norādīja, ka steidzami jādomā par to, lai jaunajām māmiņām tiktu nodrošināta iespēja strādāt. Tāpat jārisina problēmas, kas saistītas ar jauniešu bezdarbu kopumā.

Taču bez finansiālajām problēmām zemo dzimstību un vēlmi dibināt ģimeni ietekmējot arī garīgo vērtību izzušana.

“Mazinot valsts lomu sabiedrībā, tiek panākta atkarība no globāliem procesiem. Konkurences cīņā vieglāk ir izdzīvot vienam – tas ir lētāk. Postmodernajā sabiedrībā nav izplatīta ticība ģimenes vērtībām – postmodernās sabiedrības mērķis ir neierobežota brīvība,” paskaidroja Mūrnieks.

“Par bērnu radīšanu svarīgāka ir kļuvusi patērēšana, svarīgāk ir nopirkt, svarīgāk ir tas, kas personai pieder,” viņš atzina.

Mūrnieks pastāstīja, ka klasisko vērtību nomaiņa vērojama arī sabiedrības leksikā. “Pakāpeniski dažus nozīmīgus vārdus aizstāj citi, piemēram, vārdu “laulības” sāk aizstāt termins “partnerattiecības”. Daudzi mūsdienās izvēlas nereģistrēt laulību, taču vai tad, ja mēs visi pārkāptu satiksmes noteikumus, tos vajadzētu atcelt?” retoriski jautāja Mūrnieks.

Eksperts klāstīja, ka jārada arī īpaša atbalsta sistēma vientuļajām māmiņām, lai viņām būtu vieglāk rūpēties par savām atvasēm. Tāpat viņš norādīja, ka līdztekus runām par drošu kontracepciju, kas “mudina uz agrākām seksuālajām attiecībām”, jauniešiem skolā būtu jāmāca par attiecību un ģimenes vērtībām un to nozīmi sabiedrībā.

Jau vēstīts, ka Saeimā otrdien notiek konference par ģimenes vērtību aizsardzību un atbalstu, kuru vada deputāti Aija Barča (ZZS) un Imants Parādnieks (Nacionālā apvienība).

Konferenci rīko Barčas vadītā Saeimas Sociālo un darba lietu komisija un Demogrāfijas apakškomisija, kuras vadītājs ir Parādnieks, kā arī vairākas nevalstiskās organizācijas ‒ asociācija “Ģimene”, Latvijas Pedagogu dome un Latvijas Audžuģimeņu biedrība.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+