Kultūra
Latvijā

GORA ērģeles godam ieskandinātas1

Māra Justa foto

Vakar, 15. aprīlī, Latgales vēstniecības GORS Lielajā zālē, spēlējot izcilajai ērģelniecei Ivetai Apkalnai un klātesot Latvijas Republikas premjerministrei Laimdotai Straujumai, notika jauno digitālo ērģeļu “Johannus Ecclesia” svinīgais ieskandināšanas koncerts, portālam LA.lv pavēstīja Austrumlatvijas koncertzāles Mārketinga nodaļas vadītāja Edīte Husare.

Otrdienas vakarā Latgales vēstniecība GORS, Rēzekne, Latgale un Latvija ieguva jaunu dārgumu, kas reģiona un valsts koncertdzīvi paceļ jaunā līmenī. Spēlējot virtuozajai ērģelniecei Ivetai Apkalnai, piedaloties Valsts kamerorķestrim “Sinfonietta Rīga” un diriģentam Normundam Šnē, Jāņa Ivanova Rēzeknes mūzikas vidusskolas jauktajam korim un diriģentei Andai Lipskai, Rēzeknē tika ieskandinātas jaunās digitālās ērģelēs “Johannus Ecclesia”.

Ērģelniece I. Apkalna programmu bija sagatavojusi tā, lai pēc iespējas plašāk atklātu jauno ērģeļu iespējas. J.S. Baha, F. Lista, Dž. Talbena-Bola, T. Eskeša skaņdarbi, latviešu komponista A. Kalēja tokāta par korāli “Gods lai ir Dievam augstībā”, koncerta kulminācijā – Fr. Pulenka “Koncerts ērģelēm, stīgu instrumentiem un timpāniem” izskanēja ērģelnieces virtuozajā spēlē pusotru stundu garajā programmā.

Ērģeļu iegādes atbalstītāja uzņēmuma “Latvijas Valsts meži” pārstāvis Viktors Reblis neslēpa prieku, ka uzņēmums spējis strādāt tā, lai varētu atbalstīt arī šo vērienīgo projektu un vēl lielāks prieks esot, ka tieši Latgale ir vieta, kur atrodas jaunais instruments. “Ticu, ka šo ērģeļu balsis izskanēs ne vien Latgalē, Latvijā, bet visā pasaulē”, svinīgo uzrunu noslēdza V. Reblis.

Rēzeknes pilsētas domes vadītājs Aleksandrs Bartaševičs secināja, ka pilsēta šajā vakarā saņēmusi lielu dāvanu – jaunas ērģeles, lielisku koncertu un vismaz uz kādu brīdi atguvusi arī savu novadnieci, pasaulslaveno ērģelnieci Ivetu Apkalnu. A. Bartaševičs neslēpa cerības, ka līdz ar šo ērģeļu esamību māksliniece Rēzeknē bus sastopama vēl biežāk – gan spēlēt, gan mācīt citus rēzekniešus – mūzikas skolas audzēkņus.

Šādas cerības paudusi arī pati Iveta Apkalna: “Rēzeknē es iemācījos lūgt, te es gāju baznīcā, te es tiku iestiprināta, un te spēlēju savus pirmos koncertus, dievkalpojumus kā ērģelniece. Patiesībā, šeit es dzimu kā ērģelniece.”

Latvijas Republikas Ministru prezidente Laimdota Straujuma klātesošajiem apliecināja ticību reģiona varēšanai: “Es ticu Latgalei, ticu Latgales cilvēkiem. Visi kopā mēs esam stipri!”

Jaunās ērģeles juridiski pieder Jāņa Ivanova Rēzeknes mūzikas vidusskolai, kas nozīmē, ka tās mācību, koncertu pieredzes un meistarības veidošanas vajadzībām izmantos topošie ērģelnieki. Kā atzīmēja Iveta Apkalna, viņasprāt, galvenais, lai ērģelēm ir piepildīts, aktīvs mūžs, jo līdz ar to pavērsies plašākas ērģeļmūzikas atskaņošanas iespējas

J. Ivanova Rēzeknes mūzikas vidusskolas direktore Sandra Mežore atzina, ka ir liels prieks par šī daudzu iesaistīto pušu sadarbības projekta īstenošanu, un kā mūzikas skolas direktorei “patiess prieks, ka ir tādi audzēkņi, tādi cilvēki, kuri aiziet plašajā pasaulē, bet atgriežas ar bezgala skaistu un vērtīgu sapņu piepildījumu”.

LA.lv
SK
Skaties.lv
Kultūra
Imants Lancmanis: “Brīnos, ka uz simtgadi nebija programmas, kas atbrīvotu Latviju no padomju graustiem.” 1
5 stundas
EV
EVIJA VEIDE
Kultūra
Ceļazīme uz Frankfurti. Ko tas nozīmē un kādēļ tas būtu svarīgi?
6 stundas
IR
IEVA RODIŅA
Kultūra
Kas mums Krievija, un kas mēs tai? Ieva Rodiņa vērtē izrādi “Finlandizācija”
6 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

JL
Juris Lorencs
Latvijā
21. gadsimts vairs nav autoritātes laiks. To nomaina īslaicīgas slavenības. Saruna ar Skaidrīti Lasmani
1 stunda
LE
LETA
Latvijā
Finanšu izlūkošanas dienests iesaldē 212,5 miljonus eiro noziedzīgi iegūtu līdzekļu
57 minūtes
OZ
Olafs Zvejnieks
Ekonomika
Olafs Zvejnieks: Privātā kapitāla uzvaras gājiens
1 stunda
Barbara Ālīte
Dabā
Ceturtdien valsts austrumos gaidāms vēsāks, rietumos – siltāks laiks
1 stunda
LE
LETA
Pasaulē
Lielbritānijā kravas mašīnas konteinerā atrasti 39 cilvēku līķi
2 stundas