×
Mobilā versija
Brīdinājums +29.5°C
Rozālija, Roze
Trešdiena, 18. jūlijs, 2018
20. februāris, 2014
Drukāt

Gorkija “Vasarnieki” par mūsdienu cilvēkiem 


Publicitātes fotoPublicitātes foto

Rīgas Krievu teātrī pirmizrādi piedzīvojusi Maksima Gorkija izrāde “Vasarnieki” Elmāra Seņķova režijā. Tā ir izrāde par mūsdienām un mūsdienu cilvēkiem.

Šogad aprit 110 gadi, kopš Rīgā, Krievu teātrī tika iestudēta un ar publikas sajūsmu uzņemta Maksima Gorkija luga “Vasarnieki”. Toreiz pie izrādes strādāja Konstantīns Mardžanovs, klātesot pašam autoram, uz skatuves spoži spēlēja slavenā aktrise Marija Andrejeva. Pirmo reizi Rīgas teātra vēsturē izrāde, ko spēlēja trīs dienas pēc kārtas, risinājās skatītāju pārpildītā zālē. Kādā no vēstulēm M. Gorkijs raksturojis savu ieceri, kas īstenota lugā “Vasarnieki”, šādi: “Tik daudz cilvēku bez ideāliem, un pēkšņi starp tiem viens – ar ideāliem! Dusmas, brīkšķi, vaimanas, dārdoņa!” Lugas autors apraksta to, kā, sākoties vasarai, cilvēki izbraukuši no lielās, trokšņainās un smacīgās pilsētas uz vasarnīcu. Gandrīz visi ir pārliecināti, ka ir pelnījuši atpūtu un mieru. Taču ir tādi, kas smok un meklē. Ko? Vai vētru, mīlestību, naudu, laimi, dzīves jēgu, tuvus cilvēkus, sapratni? Konflikti un kolīzijas izrādē ir tik asas, bet dažas replikas tik dzēlīgas, ka mierīgais vasarnieku stāsts, šķiet, teju, teju pārvērtīsies detektīvā vai mīlas dēkā. Vai notiks slepkavība? Vai būs romantiska bēgšana? Vai gaidāms skandāls?

Šā iestudējuma režisors ir Elmārs Seņkovs un viņa radošā komanda, kas skatītājiem jau daļēji pazīstama pēc izrādēm “Graņonka” un “Indrāni”. Šodien viņi piedāvā savu slavenās lugas versiju, kura, pēc režisora domām, atkal ir kļuvusi aktuāla. “Vasarnieki” ir izrāde par mūsdienām un mūsdienu cilvēkiem: par atbildību un mērķiem; par prasmi radīt ap sevi komforta zonu un par nepieciešamību kaut ko nojaukt, kad tā kļūst pārāk šaura; par to, cik vienkārši ir spriedelēt par “pareizo” un “nepareizo” un cik daudz vajag drosmes, lai no vārdiem pārietu pie darbiem un kaut ko mainītu.

“Skolas laikā mēs krievu klasiku praktiski nemācījāmies, ar Gorkija darbiem es nesaskāros, jo īpaši darba dēļ ne reizi. Tāpēc tad, kad Rīgas Krievu teātris piedāvāja iestudēt kaut ko no krievu vai latviešu klasikas, es gandrīz uzreiz izvēlējos Gorkiju, un, izlasot visas viņa lugas, devu priekšroku “Vasarniekiem”,” savu izvēli atklāj E. Seņkovs un piebilst, ka “man tā likās nokrāsām, niansēm un dialogiem visbagātākā un arī visaktuālākā. Gorkijs ir izvēlējies 15 atpazīstamus tēlus un ļoti precīzi iezīmējis problēmu: cilvēki ļoti daudz runā, bet neko nedara. Taču, lai varētu izmainīt realitāti, ir vajadzīga liela drosme – drosme atteikties no pierastā un zināmā, izpostīt veco, bet pēc tam… pēc tam uzņemties atbildību radīt kaut ko jaunu.”

Varbūt noder!!


Lomās: Dmitrijs Palēss, Veronika Plotņikova, Dana Čerņecova, Aleksandrs Maļikovs, Jevgeņijs Čerkess, Jekaterina Frolova, Oļegs Teterins, Jeļena Sigova, Anatolijs Fečins, Andrejs Možeiko/Vadims Grosmans, Olga Ņikuļina, Natālija Ribenko, Leonīds Lencs, Vitālijs Jakovļevs, Artūrs Trukšs.

Režisors – Elmārs Seņkovs

Scenogrāfs – Reinis Dzudzilo

Kostīmu māksliniece – Krista Dudzilo

Mūzikas autors – Edgars Mākens

Horeogrāfe – Elīna Lutce

Gaismu mākslinieks – Oskars Pauliņš

Režisora asistente dramaturģijas jautājumos – Madara Rutkēviča

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+