Kultūra
Literatūra

Grāmatu svētki Ķīpsalā 16

Foto – Timurs Subhankulovs

Šīs nedēļas nogalē – no piektdienas, 24. februāra, līdz svētdienai, 26. februārim – Ķīpsalā risināsies gada vērienīgākais Latvijas grāmatniecības notikums – “Latvijas Grāmatu izstāde 2017”, ko rīko Starptautisko izstāžu rīkotājsabiedrība “BT 1” sadarbībā ar Latvijas Grāmatizdevēju asociāciju. Šogad izstādē vēl plašāka kultūras un izklaides pasākumu programma gan lieliem, gan maziem – darbosies Lielā skatuve, Jautrā lasītava, Rakstnieka viesistaba. Izstādes viesu valsts būs Krievija ar vairāk nekā 30 autoriem, kuri tiksies ar lasītājiem. Viņu vidū – Edvards Radzinskis, Jev­geņijs Kostins, Sergejs Vorobjovs, Grigorijs Osters, Maija Kučerska, Jeļena Tuluševa, Romāns Rubanovs un citi.

Kā aizvien, vienu no interesantākajām programmām sagādājusi izdevniecība “Lauku Avīze”, šogad savus lasītājus priecējot ar jaunumiem ‒ Olivjē Trika lielisko detektīvu “Pēdējais lapzemietis”, Valda Celma pētījumu “Baltu dievestības pamati”, Birutas Eglītes stāstiem par Spridzānu dzimtu “Ceturtais bauslis” un Daces Judinas detektīvu “Ceturtais kauliņš”. Arī šogad grāmatām būs labas cenas un iespēja iegādāties tautā tik iemīļotos “Lata” romānus, padomiem bagātās tematiskās avīzes un 2017. gada kalendārus tikai par vienu eiro. Padomāts arī par jaunajiem lasītājiem – tikko grāmatu plauktā būs nonākusi bērnu detektīvsērijas “Agata Mistērija” piektā grāmata “Dodža kronis”, kas aizvedīs mazos detektīvus uz Venēciju un ļaus izbaudīt karnevāla gaisotni, kā arī grāmata pusaudzēm “WhatsApp meitenes” un bērnu jau iemīļotā sērija “Aguss un mošķi”.

Piektdien, 24. februārī, Rakstnieku viesistabā no plkst. 15 līdz 16.30 pasākumā “Latvijas simtgadi sagaidot: vēsture, iedvesma un garša” tiks izziņoti 2018. gada “Lata” romāna konkursa uzvarētāji. Rakstniece Biruta Eglīte stāstīs par grāmatu “Ceturtais bauslis”, kā arī varēs satikties ar portāla “Garšīga Latvija” un grāmatas “Eiropas vēsture latviešu virtuvē” autoriem Sandru un Valdi Ošiņiem. Sestdien, 25. februārī, Kultūras stendā no plkst. 12. līdz 13 norisē “Zin Dieviņis, zin Laimiņa” notiks Valda Celma grāmatas “Baltu dievestības pamati” prezentācija.

Savukārt svētdien, 26. februārī, Kultūras stendā no plkst. 12. līdz 13 norisē “Noziegumam pa pēdām” diskusijā par mūsdienu detektīvromānu starp žurnālistiku un izdomu argumentiem mērosies franču žurnālists un detektīvromāna “Pēdējais lapzemietis” autors Olivjē Triks, kā arī latviešu kriminālromānu rakstnieces Monika Zīle un Dace Judina. Sarunu vadīs “Latvijas Avīzes” žurnālists Artis Drēziņš.

 

 

“Latvijas Grāmatu izstādes 2017” izlase

Piektdien, 24. februārī

14.00 – 15.00 “Latviešu žesti”. Janīnas Kursītes grāmatā “Zīmju valoda: latviešu žesti” detalizēti aplūkota latviešu neverbālā jeb žestu valoda (rīko LU Akadēmiskais apgāds).

17.00 – 18.00 Jaunāko latviešu autoru darbu izdevumi svešvalodās. Par jau iznākušajām grāmatām un atbalsta saņemšanas iespējām stāstīs Latvijas Rakstnieku savienības valdes priekšsēdētājs Arno Jundze (rīko LRS).

Sestdien, 25. februārī

11.00 – 12.00 Vīrieša sirds. Tikšanās ar rakstnieku Jāni Lejiņu, lasītāju pārdomas par viņa jauno romānu, kas vēsta par Latviju 20. gs. 30. gadu beigās (rīko apgāds “Zvaigzne ABC”).

14.00 – 15.00 Latviešu dzejas un atdzejas zīmes trijās paaudzēs – Knuts Skujenieks, Māris Salējs, Jānis Tomašs. “Kā pirms pērkona” (M. Salējs), “Melnie darba cimdi” (J. Tomašs), “Paklanīšanās dziesmai” (G. Aihī, atdz. 
K. Skujenieks), “Basās zvaigznes” (K. Skujenieks, atdz. 
O. Pētersone, rīko apgāds “Pētergailis”).

15.00 – 16.00 Provokācijas literatūrā – kādas tās ir un kāpēc vajadzīgas. Riharda Bargā grāmatas “Plikie rukši” atvēršanas svētkiem veltītajā diskusijā piedalīsies rakstnieks un literatūrkritiķis Guntis Berelis, rakstniece Ieva Melgalve, grāmatas redaktore Anda Brazauska, literāte Kristīne Ilziņa un citi (rīko apgāds “Zvaigzne ABC”).

Svētdien, 26. februārī

13.00 – 14.00 “Ledus apelsīns”. Lasītāju iespaidus par diskusijas izraisījušo stāstu krājumu uzklausīs stāstu krājuma autore Dace Vīgante un redaktore Ieva Melgalve (rīko apgāds “Zvaigzne ABC”).

LA.lv