×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.1°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
29. jūnijs, 2015
Drukāt

Kūtris grib plašākas iespējas vēlētājiem (3)

Foto - LETAFoto - LETA

Saeimas deputāti Gunārs Kūtris (no kreisās) un Arvīds Platpers

Saeimas deputāts Gunārs Kūtris (NSL) rosina likumā noteikt, ka Saeimas vēlēšanās balsotājs var vēlēšanu zīmē papildus ierakstīt kandidātus no citiem tajā pašā vēlēšanu apgabalā pieteiktajiem kandidātu sarakstiem.

Saskaņā ar parlamentārieša priekšlikumu, vēlēšanu zīmē atbalstīto – nenosvītroto un papildus ierakstīto – kandidātu skaits drīkstētu par trim kandidātiem pārsniegt vēlēšanu apgabalā ievēlējamo deputātu skaitu. Ierakstot citus kandidātus, vēlētājam būtu jānorāda saraksta numurs un konkrētā kandidāta vārds un uzvārds. Apkopojot vēlēšanu rezultātus, par labu kandidātam būtu jāskaita arī tās vēlēšanu zīmes, kurās viņa vārds un uzvārds ir ierakstīts cita kandidātu saraksta vēlēšanu zīmē.

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

 1. Mažoritārās vēlēšanas! Atbildēt

  Mažoritārās vēlēšanas un progresīvos nodokļus kā Francijā,Itālijā.Slovēnijā,Spānijā,Lielbritānijā,ASV,Kanādā,Indijā,Pakistānā,Indonēzijā utt.!

 2. Likumā balsošanas princips noteikts par partijām, nevis personībām, bet viscaur vēlēšanu procesā vēlētājs tiek krāpts ar ministru prezidenta kandidātu un personībām. Katrā jaunā partijā, kas piedalās vēlēšanās, ir atlasīta pietiekami stipra, zinoša cilvēku grupa.
  Vēlēšanu likuma(+) – PLUSU likšana vai (-) – svītrošana – krāpšana, pelei siers slazdā.
  Tās ir Vēlēšanu likuma sakas tautai, kā vēlētāju ievilināt nobalsot par nevēlamu partiju.
  Galvenais, ka PLUSU un MĪNUSU bīstamību neapzinās un nesaprot vairākums vēlētāju.

  Savulaik, pirms 9.Saeimas vēlēšanām kāda politoloģe, nesaukšu vārdā, iespējams, neapzināti un nesaprotot, ko tas nozīmē, Latvijas Radio uzrunāja vēlētājus un aicināja apmēram tā: visās partijās ir labi cilvēki, svītrojiet “sliktos”, lieciet plusus “labajiem”(piekrītu, bet… ja tā, lai šie „labie“ deputātu kandidāti mūk projām no sliktajām partijām).
  Tāpat dzirdējām Krustpunktā kādu ievērojamu juristi, kura zombēja tautu, vēlētājus, ka it kā vēlētājiem dota iespēja izvēlēties ar „plusiņiem“ un „mīnusiem“. Tie ir ļoti viltīgi un lieli meli.
  Tas ir tas pats, kā tas, ka varas vadoņi aicināja: lieciet naudu Bankā Baltija un dabūsiet lielos procentus un iegūsiet… Tā bija bedre bezdibeņa malā un tas pats ar PLUSIEM un MĪNUSIEM. Šo dāmu aicinājums ir kā PELEI SIERS slazdā (Ingrīda Ūdre lielījās (bija citāts LA): mani svītrojāt un ievēlējāt Saeimā ZZS, ha, ha, citādi nebūtu tikuši. Un painteresējieties, kādus amatus ieņem šie izbalsotie un kādas viņiem algas.
  Arī 5 % barjera ir provokatīva un negodīga, nedemokrātiska, jo tās deputātu vietas, balsis, kuras nobalsoja par partiju, kura neieguva virs 5 % vēlētāju atbalstu, tiek sadalītas uz tiem, kuri ieguva 5 % un vairāk. Es neesmu balsojis par tām partijā un nevēlos, lai tās gūtu manu atbalstu, manu balsi atdot man nevēlamai partijai. Tā ir politiska laupīšana, manas kā vēlētāja gribas piesavināšana, politiska pilnā vārda nozīmē.
  Arī vēlēšanu reformas jurists TV raidījumā “Kas notiek Latvijā” pierādīja un skaidroja, ka puse deputātu, liekas, Vidzemes apgabalā, ir Saeimā, kuri tika izsvītroti, faktiski – izbalsoti (tu, svītrojot SLIKTOS, iekriti un nobalsoji par nevēlamo partiju).
  Iegaumē, ka nobalsot „pret“ kādu partiju vai izsvītrot deputātu kandidātu no saraksta nav dota iespēja, jo likums viltīgi to neļauj. Tu, balsojot it kā pret kādu personu, SVĪTROJOT to, tu nobalsoji par šo partiju, kurā šī persona sastāv. Nu un kas no tā slikts partijai, ja kādu no saraksta augšas pabīdīji zemāk, ka tik nobalsoji par šo tev nevēlamo partiju.
  PRET kādu partiju var nobalsot netiešā veidā, tikai balsojot par citu partiju, kurā nav Saeimā „aizgulējušos“ bijušo deputātu.
  Ir jājautā, atvainojiet, vai mums nepielec, ka, kuras partijas listi iemeti urnā, par to partiju esi nobalsojis.
  Piemēram, 100% vēlētāju nobalsoja par kādu partiju un visi visus kandidātus 100 % pēc kārtas izsvītroja un urnā iemeta šīs, visu izsvītroto deputātu kandidātu partijas listi un visi izsvītrotie pēc saraksta būs ievēlēti Saeimā. Vai ir jēga svītrošanai, jo tik un tā valdīs šī partija, kuras kandidātus nežēlīgi svītroji, it kā vēlēdamies izbalsot vai nobalsot pret?
  Ļoti žēl, ka mēs palaikam esam nedomājoši un nevēlamies paanalizēt, par ko un kā balsojam, kaut gan visbiežāk šādu likumā it kā netieši iestrādāto afēru cilvēkiem gandrīz neiespējami uztvert, ieraudzīt. Daudzas normas ir jālasa starp rindām, tāpat kā tas, ka 100 Saeimas locekļus var ievēlēt pat tikai viens vēlētājs un vēlēšanas ir notikušas, kaut likumā tas nav minēts.
  Ja jau dota iespēja svītrot, tad vismazākais būtu bijusi nepieciešama norma, kura nosaka, ka deputāta kandidāts, kurš saņēmis vairāk par pusi svītrojumu salīdzinājumā ar kopējo punktu skaitu, ko viņš saņēmis, tiek svītrots no saraksta un deputātos nekad netiek pielaists. Turklāt, ja partija kopā par visiem deputātu kandidātu sarakstiem saņēmusi mazāk par 50 % pozitīvo punktu, varbūt pat vispār šī partija zaudē iespējas iegūt deputātu vietas vai zaudē iespēju iekļūt deputātos no rezerves soliņa.
  Jāsaprot, ka likumā taču nav dota iespējas izsvītrot un izslēgt no vēlēšanu listes deputāta kandidātu, bet tikai pabīdīt uz leju vai augšu, tādēļ šī procedūra ar ( +) un (– ) likšanu derētu balsošanai vienīgi partijas sapulcē, lai noteiktu kārtas numuru sarakstā, nevis vēlēšanās.

  Diemžēl, kā redzam, to nesaprot vairākums balsotāju, nesaprot partijas, nesaprot normāli, zinoši cilvēki un šeit, šim manam viedoklim būs ļoti daudz noliedzēju. Jāsaprot, ka „noķert zivi“ var tikai tad, kad ir izvēlēta pareiza, vilinoša ēsma un šī ēsma ir – aicinājums likt plusus vai svītrot.
  Kādēļ tauta nesaprot PLUSU un MĪNUSU bīstamību? Proti, vēlēšanu likumā iestrādāti ļoti viltīgi, bet it kā „ļoti vajadzīgi“ kritēriji, šie PLUSI (+) un MĪNUSI (-) – svītrošana. Tas ir visļaunākais, ko likumdevēji mūsu apstākļos varēja izdomāt vēlētājam. Vai ir slikti, ja es saviem paziņām vai sapulcē palūdzu ielikt man „plusiņu“ un tos, kuri sarakstā pirms manis, izsvītrot?

 3. Tas būtu revolucionārs likums, bet zini, esošie varas pīlāri to nepieļaus, jo “grozāmie saraksti ” padzīs no deputātu sarakta vai visus liekēžus, melotājus un tautas kārsējus. Vajadzēs deputātu parakstus REFERENDUMA ierosināšanai. Protams, ir iespējam šo likumu. kas darbojas, pārsūdzēt Satversmes tiesā, jo tas daudzos aspektos ierobežo vēlētāju tiesības, tajā ir vairākas vēlētājus maldinošas pozīcijas, tajā ir vairākas neskaidrības un noklusējumi, piemēram, ja katrā vēlēšanu apgabalā piedalās vēlēšnās pa viena vēlētājam, vēlēšanas ir notikušas un Saeima ir ievēlēta. Vajag vienīgi to, ka nobalsots par 100 deputātiem, cik balsotāju balsoja,nav noteikts. Gunār, tā ir izcila ideja, vāc deputātu balsis referenduma ierosināšanai.

Draugiem Facebook Twitter Google+