×
Mobilā versija
+8°C
Līksma, Bārbala
Trešdiena, 25. aprīlis, 2018
7. decembris, 2012
Drukāt

Grībauskaite apstiprina Butkeviča valdību nepilnā sastāvā

Foto - AFPFoto - AFP

Lietuvas prezidente Daļa Grībauskaite parakstījusi dekrētu, kurā apstiprina sešpadsmito Lietuvas valdību nepilnā sastāvā.

Kā paziņojusi valsts vadītāja, viņa apstiprinājusi 12 no 14 jaunieceltā premjera Aļģirda Butkeviča iesniegtajām ministru kandidatūrām, noraidot dubultgrāmatvedības lietā apsūdzētās Darba partijas izvirzītās pretendentes uz izglītības un zinātnes ministra un sociālās aizsardzības un nodarbinātības ministra amatiem. Pēdējā brīdī sarakstā nomainīts kultūras ministra amata kandidāts. Kritiskus vārdus Grībauskaite veltījusi arī kabineta sastāvam kopumā.

26. novembrī prezidente uzdeva Sociāldemokrātu partijas priekšsēdētājam Butkevičam 15 dienu laikā izveidot valdību. Šis termiņš aprit pirmdien. Saskaņā ar Lietuvas konstitūciju premjerministra iesniegtās kandidatūras apstiprina valsts prezidents un pēc tam ministri nodod amata zvērestu Seimā. “Valdības veidošanai atvēlētais termiņš tuvojas nobeigumam, bet nominētais premjers Aļģirds Butkevičs nav spējis iesniegt visu saskaņoto sarakstu. Viņš iesniedzis tikai 12 ministru kandidatūras, par katru no tām uzņemoties personisku atbildību.  Premjerministra izraudzītie kandidāti kompetences līmeņa ziņā ir ļoti atšķirīgi. Daļa no viņiem atbilst tikai minimālajām prasībām, kam jānodrošina amata pienākumu pildīšana un savas valsts pārstāvēšana ārzemēs,” sacījusi prezidente.

Viņa noraidījusi Darba partijas izvirzīto izglītības un zinātnes ministra amata kandidāti Virgīniju Baltraitieni un sociālās aizsardzības un nodarbinātības ministra amata kandidāti Loretu Graužinieni. Kultūras ministra amata kandidāts Ķēstutis Daukšis pēdējā brīdī nomainīts ar otru Darba partijas izvirzīto kandidātu Šarūnu Biruti, jo Daukšis tiek turēts aizdomās, ka savulaik, viņam vadot Saimniecības ministriju, Eiropas Savienības atbalstu saņēmuši uzņēmumi, kas iemaksājuši “nodevu” Darba partijas “melnajā kasē”.

Kā norādījis Butkevičs, citas kandidatūras noraidīto ministru vietā acīmredzot tiks piedāvātas jau pēc tam, kad valdība būs nodevusi zvērestu. Prezidente iepriekš izteikusies, ka kandidātiem izvirza trīs galvenās prasības – viņiem labi jāpārzina sava joma, jāorientējas “Eiropas dienaskārtībā”, jo nākamgad Lietuva pārņems Eiropas Savienības prezidentūru, un jāprot viena no ES darba valodām. Grībauskaite arī vairākkārt kritizējusi lēmumu iekļaut valdošajā koalīcijā Darba partiju, jo pret to un trīs tās jaunievēlētajiem deputātiem izvirzītas apsūdzības partijas dubultgrāmatvedības uzturēšanā. Prezidente sākumā aicināja šo partiju ministru amatiem virzīt tikai bezpartijiskus kandidātus. Tomēr Darba partija nepiekāpās. Partijas prezidijs steidzami sasauktā sēdē nolēma neatsaukt savas ministru kandidatūras neatkarīgi no tā, vai prezidentei tās ir pieņemamas.

Valdība apstiprināta šādā sastāvā:

Finanšu ministrs – Rimants Šadžus (Sociāldemokrātu partija)
Ārlietu ministrs – Lins Antans Linkevičs (Sociāldemokrātu partija)
Aizsardzības ministrs – Jozs Oleks (Sociāldemokrātu partija)
Satiksmes ministrs – Rimants Sinkevičs (Sociāldemokrātu partija)
Saimniecības ministre – Birute Vēsaite (Sociāldemokrātu partija)
Tieslietu ministrs – Jozs Bernatonis (Sociāldemokrātu partija)
Veselības aizsardzības ministrs – Vītenis Povils Andrjukaitis (Sociāldemokrātu partija)
Vides ministrs – Valentīns Mazuronis (“Kārtība un taisnīgums”)
Iekšlietu ministrs – Dailis Alfonss Barakausks (“Kārtība un taisnīgums”)
Enerģētikas ministrs – Jaroslavs Neverovičs (Lietuvas poļu vēlēšanu akcija)
Zemkopības ministrs – Vigilijs Jukna (Darba partija)
Kultūras ministrs – Šarūns Birutis (Darba partija)

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+