Pasaulē

Gribi būt lielākais kretīns? Amerikāņi balsos par “mazāko ļaunumu” 16

Nemīlētais duets: ne Trampam, ne Klintonei nav sabiedrības vairākuma atbalsta, tomēr tā kā viņi ir abu lielāko partiju izvirzītie pārstāvji, vienu no viņiem nāksies ievēlēt par nākamo ASV prezidentu. Foto – EPA/LETA

ASV prezidenta vēlēšanās 8. novembrī amerikāņiem būs jāizdara izvēle starp republikāņu miljardieri Donaldu Trampu un demokrātu kandidāti Hilariju Klintoni, bet neviens no kandidātiem nevar rēķināties ar tautas vairākuma atbalstu un uzticību. Tādēļ balsotājiem acīmredzot nāksies vadīties pēc “mazākā ļaunuma” principa.

Savulaik mūsu pašu oligarhi Jūrmalgeitas sarunās prātoja, ka jābalso par “pašu lielāko kretīnu”, bet tagad šādas izvēles priekšā nonākuši amerikāņu vēlētāji, kam ASV prezidenta vēlēšanās nāksies izvēlēties starp nepatīkamu un vēl nepatīkamāku kandidātu. Sabiedriskās domas aptaujas apstiprina, ka republikānis Donalds Tramps un demokrāte Hilarija Klintone ir nepopulārākais prezidenta amata kandidātu duets jaunāko laiku ASV politikas vēsturē. Piemēram, “The Washington Post/ABC News” aptauja rāda, ka Klintoni negatīvi vērtē vairāk nekā puse (53%) amerikāņu, bet Trampa rādītāji ir vēl briesmīgāki, jo par viņu negatīvs viedoklis ir gandrīz divām trešdaļām (64%) aptaujāto.

Šādos apstākļos priekšvēlēšanu kaislības sit augstu vilni, un daudzi vēlētāji nekautrējas veltīt skarbus apzīmējumus kandidātiem, ko uzskata teju vai par paša nelabā iemiesojumu. Piemēram, slavenais aktieris Roberts de Niro publiski atzina, ka Tramps ar savu uzvedību viņam izraisa nepārvaramu vēlmi sadot pa muti “šim muļķim”, kurš pamanījies nonākt viena soļa attālumā no ietekmīgākā amata pasaulē. Bet liela daļa Trampa atbalstītāju ir pārliecināti, ka Hilarija ir nešpetna ragana, kuras ievēlēšana pietuvinātu jau Bībelē pareģoto pasaules galu.

Brunču mednieka karjera

Lorem ipsum
FOTO: Leta

Tikmēr ciniķi spriež, ka patiesībā starp abiem lielo partiju kandidātiem nav īpaši lielas atšķirības, jo viņi abi ir ilggadēji ASV valdošās elites pārstāvji, kas prezidenta amatā visupirms rūpētos par savām un lielā biznesa interesēm. Par neafišēto Donalda un Hilarijas tuvību liecina arī tas, ka 2005. gadā, kad Tramps precējās ar savu trešo (un pagaidām pēdējo) sievu Melāniju, greznās kāzas ar savu klātbūtni pagodināja arī Hilarija un viņas vīrs ASV eksprezidents Bils Klintons. Taču tagad TV kameru priekšā Tramps un Klintone kļuvuši par nāvīgiem ienaidniekiem, kas nevilcinās veltīt viens otram iznīcinošu kritiku. Piemēram, nesenās TV diskusijas laikā Tramps apzvērēja, ka ievēlēšanas gadījumā parūpēsies, lai varas iestādes izmeklē “melīgās” Klintones iespējamos likumpārkāpumus, jo viņai īstā vieta esot nevis Baltais nams, bet gan cietuma kamera. Tramps tādējādi norādīja uz pretrunīgi vērtēto Klintones darbību ASV valsts sekretāres (ārlietu ministres) amatā, kad viņa darba jautājumu kārtošanai izmantoja arī privāto e-pasta serveri, kas varēja novest pie valsts noslēpumu izpaušanas.

Tramps ir pārliecināts, ka viņam pašam vēlētāji piedotu daudz lielākus grēkus, piemēram, priekšvēlēšanu kampaņas laikā viņš dižojās, ka gaišā dienas laikā Ņujorkas centrā varētu nošaut cilvēku un tik un tā nezaudēt vēlētāju atbalstu. Lai nu ko, bet pašapziņas trūkumu Trampam noteikti nevar pārmest. Daļēji tas izriet no viņa miljardiera statusa, jo saskaņā ar žurnāla “Forbes” aprēķiniem Trampa īpašumu vērtība ir aptuveni 3,7 miljardi dolāru. Lielākā daļa naudas ir sapelnīta nekustamo īpašumu biznesā, kur Trampa specialitāte ir viņa ego izmēram atbilstoša lieluma debesskrāpju būvēšana. Taču viņš ir izmēģinājis roku arī daudzās citās biznesa jomās (ar mainīgiem panākumiem, jo vairāki viņa biznesi beigušies ar vērienīgu krahu). Tramps jau gadu desmitiem mērķtiecīgi strādājis, lai padarītu savu uzvārdu par zīmolu, ko viņš izmantojis, lai būvētu kazino un golfa laukumus, vadītu TV šovus un rīkotu skaistumkonkursus. Donalda vājība uz skaistām sievietēm nav nekāds noslēpums, tādēļ skaistumkonkursi viņam bija īpaši tuvs bizness; kādu laiku viņa uzņēmums rīkoja gan Mis ASV, gan Mis Visums skaistumkonkursus. Kad Tramps pārņēma to rīkošanu, viņš nekavējoties nāca klajā ar recepti, kā palielināt skaistumkonkursu popularitāti: daiļavu peldkostīmiem jākļūst mazākiem, savukārt kurpju papēžiem – augstākiem.

Tramps bieži ir izpelnījies asu kritiku no feministēm, kas nešaubās, ka Donalds sievietes uzskata tikai un vienīgi par “seksa objektiem”, kam jākalpo viņa iegribu apmierināšanai. Miljardieris ar saviem izteikumiem nereti licis manīt, ka šīs aizdomas nav gluži bez pamata. Šādā manierē viņš izteicies pat par savu meitu Ivanku: “Viņai ir ļoti skaista figūra. Ja viņa nebūtu mana meita, varbūt mēs kļūtu par pāri.” Nesen pamatīgu skandālu izraisīja neformālas sarunas ieraksts, kurā Tramps dižojās, ka viņš sava zvaigznes statusa dēļ var atļauties jebkādas izdarības ar sievietēm, piemēram, bez uzaicinājuma ieslidināt roku kājstarpē.

Bikškostīmu pavēlniece

Lorem ipsum
FOTO: Leta

Pēc šādām atklāsmēm nav brīnums, ka vairākums ASV sieviešu ir klaji negatīvi noskaņotas pret Trampu kā iespējamo valsts vadītāju. Trampam tā ir pamatīga problēma, jo lielākā daļa vēlētāju (53%) ir sievietes un bez viņu atbalsta Donalds nekādi nevar cerēt uz ASV prezidenta posteni. Teorētiski lielāko daļu sieviešu balsu vajadzētu saņemt Klintonei, jo viņai ir lieliska iespēja kļūt par pirmo sievieti, kas ievēlēta ASV prezidenta amatā. Taču arī Klintones kandidatūru vairākums amerikāņu uztver bez īpašas sajūsmas. Hilarija tiek raksturota kā pārāk vēsa un bezpersoniska politiķe, kas gadu desmitiem bijusi daļa no valdošās elites un tādējādi attālinājusies no ierindas amerikāņu rūpēm. Tieši tādēļ 2008. gadā, kad Hilarija pirmoreiz kandidēja uz ASV prezidenta posteni, viņa bija spiesta piekāpties Barakam Obamam, kurš daudz prasmīgāk uzrunāja vēlētājus ar savu “cerību un pārmaiņu” vēstījumu.

Tagad, kad Obamas pilnvaru termiņš tuvojas beigām, Demokrātu partijai tā arī nav izdevies atrast nevienu labāku pēcteci, tādēļ karognesējas pienākumus atkal nācās uzņemties Klintonei. Reti kurš apšauba viņas kompetenci, jo atšķirībā no Trampa, kas politikā ir iesācējs, Klintone savas politiskās karjeras laikā ieņēmusi virkni ietekmīgu amatu: ASV pirmā lēdija, senatore no Ņujorkas štata, viena no Demokrātu partijas līderēm un ārlietu ministre. Jau pirms ceturtdaļgadsimta, kad prezidenta vēlēšanās startēja viņas vīrs Bils, Hilarija skaidri lika noprast, ka nebūs nekāda mājsaimniece: “Es varēju sēdēt mājās un cept cepumus, bet izvēlējos strādāt savā profesijā.” Hilarija atceras, ka jau bērnībā saskārusies ar dzimuma diskrimināciju, jo sapņoja kļūt par kosmonauti un pat aizsūtīja vēstuli ASV kosmosa aģentūrai NASA, bet saņēma atbildi, ka saskaņā ar tā laika politiku par kosmonautiem drīkst kļūt tikai vīrieši. “Pirmoreiz mūžā es biju saskārusies ar šķērsli, ko nevarēju pārvarēt ar smagu darbu un apņēmību,” savā autobiogrāfijā rakstīja Hilarija. Arī vēlāk viņai nācies uzmanīgi balansēt starp vīriešu un sieviešu pasaulēm. Starp citu, tas redzams arī viņas garderobē, jo Hilarija, tāpat kā Vācijas kanclere Angela Merkele, par savu uniformu izvēlējusies dažādu krāsu bikškostīmus un gandrīz nekad nav redzama svārkos. Modes eksperti secina, ka bikškostīms ir labs kompromiss, kas palīdz saglabāt lietišķu tēlu un pārāk neakcentē valkātājas sievišķību.

Pirmais džentlmenis Bils

Ja prezidenta vēlēšanās uzvarēs Hilarija, tad interesantā situācijā nonāks viņas vīrs Bils Klintons, kuram nāksies pildīt “pirmā džentlmeņa” pienākumus. Hilarija un Bils atkal varēs saimniekot Baltā nama plašumos, par ko viņiem noteikti saglabājušās spilgtas atmiņas no Bila prezidentūras laikiem. Tiesa gan, šīs atmiņas ir ne tikai pozitīvas, jo 90. gadu nogalē Bils pamanījās iekulties seksa skandālā, kas viņam gandrīz maksāja prezidenta amatu. Bila dēka ar Baltā nama praktikanti Moniku Levinsku saniknoja Hilariju, tomēr vēlāk viņa publiski aizstāvēja savu vīru un apgalvoja, ka šis skandāls bija “labējo spēku organizēta sazvērestība”. Viņas tagadējais politiskais konkurents Tramps gan paudis citu viedokli: “Ja jau Hilarija nebija spējīga apmierināt savu vīru, tad kas viņai liek domāt, ka viņa varēs apmierināt Ameriku?”

Klintonu pāra pazinēji uzsver, ka patiesībā nevar zināt, kuram no viņiem – Bilam vai Hilarijai – bijusi lielāka ietekme uz politiskās karjeras panākumiem. Amerikā pat bija radies šāds joks: Hilarija un Bils aizbraukuši uz viņas dzimto pilsētu, kur vietējā degvielas uzpildes stacijā Hilarija pamana, ka pie kases strādā viņas kādreizējais vidusskolas laika puisis. Hilarija par to pastāsta Bilam, kurš lepni paziņo: “Nu redzi, ja tu būtu apprecējusies ar viņu, tad tagad pati strādātu benzīntankā.” Hilarija uz to atbild: “Ja es būtu apprecējusies ar viņu, tagad viņš būtu ASV prezidents!”

Katrā ziņā nav šaubu, ka Bils, par spīti privātās dzīves nedarbiem, bija sabiedrībā mīlēts prezidents; aptaujas rāda, ka no jaunāko laiku prezidentiem ar līdzīgu popularitāti varēja lepoties tikai Ronalds Reigans. Protams, zināmā mērā Bilam arī paveicās, ka viņa valdīšanas laiks iekrita 90. gadu ekonomikas uzplaukuma periodā, kā arī miera laikmetā starp aukstā kara beigām un 2001. gada 11. septembra terora aktiem.

Pensionāru duelis

Lorem ipsum
FOTO: Leta

Amerikāņu piesardzīgo attieksmi pret Trampa un Klintones kanidatūrām veicina arī abu kandidātu cienījamais vecums, kas radījis pamatu bažām, vai viņiem būs pa spēkam izturēt ārkārtīgi saspringto prezidenta darba grafiku. Tramps šovasar nosvinēja 70 gadu jubileju un uzvaras gadījumā kļūtu par ievēlēšanas brīdī vecāko prezidentu ASV vēsturē. Tikai nedaudz jaunāka ir Hilarija, kurai 26. oktobrī apritēs 69 gadi. Klintone gan uzskata, ka viņas gadi nav nekāds trūkums. “Man ir kāda liela priekšrocība: es jau gadiem ilgi krāsoju matus, tādēļ jums nebūs jānoskatās, kā es nosirmoju Baltajā namā,” joko Hilarija. Tomēr pēdējos gados viņai bijušas vērā ņemamas veselības problēmas, kas saasinājās arī priekšvēlēšanu kampaņas laikā.

Tramps apgalvo, ka viņam ar veselību viss ir kārtībā; viņa ārsts pat pavēstīja, ka Donalds būtu “visu laiku veselīgākais prezidents”. Tramps uzsver, ka nekad nav smēķējis vai lietojis alkoholu. Uz šādu atturību viņu pamudināja vecākā brāļa Fredija bēdīgais liktenis. Fredijs bija civilās aviācijas pilots, bet pārāk aizrāvās ar alkohola lietošanu, tādēļ zaudēja darbu un nomira 43 gadu vecumā.

Lai gan Tramps ilgus gadus bijis kazino īpašnieks, viņš vēsta, ka nekad nav aizrāvies ar azartspēlēm. “Cilvēki domā, ka esmu spēlmanis, taču patiesībā nekad neesmu spēlējis azartspēles. Manā uztverē spēlmanis ir cilvēks, kurš apmeklē spēļu automātus. Es labāk izvēlos būt par spēļu automātu īpašnieku. Tas ir ļoti ienesīgs bizness,” savā grāmatā rakstīja Tramps.

Pirms dažiem gadiem parādījās ziņas, ka savas biznesa impērijas paplašināšanai Tramps ir noskatījis arī Latviju. Tolaik par viņa biznesa partneri tiecās kļūt politiķis Ainārs Šlesers, kurš kaldināja plānus par vērienīgiem izklaides biznesa projektiem Rīgā un Jūrmalā. Piemēram, Zaķusalā bija iecerēts uzbūvēt jaunu koncertzāli ar 6000 skatītāju vietām. Pirms pieciem gadiem Šlesers intervijā “Latvijas Avīzei” stāstīja, ka ir panākta vienošanās ar “augstākās klases nekustamā īpašuma biznesmeni Donaldu Trampu”. Kopā ar krievu komponistu Igoru Krutoju viņi vienojušies pārveidot “Jaunā viļņa” festivālu, kas tiktu rīkots angļu valodā un piemērots Eiropas auditorijai. “Tramps ir brends, pievelkoša zīme kā krieviem, tā skandināviem un amerikāņiem,” klāstīja Šlesers. Tomēr grandiozās, Ostapa Bendera cienīgās vīzijas par Ņū Vasjuki uzplaukumu tā arī nepiepildījās un “Jaunais vilnis” no Jūrmalas pārcēlās uz Sočiem, tuvāk savai auditorijai.

Putina favorīts

Tramps gan nekad nav slēpis, ka viņu interesē Krievijas tirgus, tādēļ viņš mēģinājis nodibināt sakarus ar Kremļa saimnieku Vladimiru Putinu. Tagad, kad Tramps ir reāls kandidāts uz ASV prezidenta amatu, interese ir abpusēja, jo Maskava devusi nepārprotamus mājienus, ka Baltā nama saimnieka postenī labprāt redzētu Trampu, kurš saprot izdevīgu darījumu būtību. Piemēram, Putina ausīs kā mūzika skan Trampa paustās šaubas par NATO alianses lietderību. Pēc bijušā NATO ģenerālsekretāra Andersa Foga Rasmusena domām, ASV attālināšanās no Eiropas būtu bīstams scenārijs, kas ļautu Krievijai palielināt savu ietekmi. “Kad Amerika atkāpjas, aiz tās paliek vakuums, ko izmanto sliktie puiši. Mums ir vajadzīgs “pasaules policists”, un šo lomu jāpilda ASV, jo citu kandidātu nav,” intervijā “Politico” atzina Rasmusens.

Taču amerikāņiem pēc Afganistānas un Irākas kariem, kas izmaksāja triljoniem dolāru, ir apnicis tēlot “pasaules policista” lomu, tādēļ vēlētājiem tīkamāks šķiet Trampa izolacionisms. Piemēram, viņa aicinājums uzbūvēt milzīgu žogu gar Meksikas robežu, lai apturētu “noziedznieku un izvarotāju” plūsmu uz ASV. Tramps, par spīti savam miljardiera statusam, šajās vēlēšanās uzstājas kā vienkāršās tautas aizstāvis, kas apņēmies pasargāt amerikāņus no nevēlamām globalizācijas sekām. Šis vēstījums ir atradis dzirdīgas ausis, jo ļoti daudziem amerikāņiem šķiet, ka līdzšinējie politiķi nevarēja vai negribēja aizstāvēt viņu intereses. Šovasar līdzīgu iemeslu dēļ vairākums britu vēlētāju nobalsoja par Lielbritānijas izstāšanos no Eiropas Savienības, un, iespējams, ka līdzīgs pārsteigums varētu notikt arī Amerikā. Bukmeikeru prognozes ar līdz pat 90% varbūtību pareģo, ka prezidenta vēlēšanās uzvarēs Klintone, tomēr Tramps negrasās padoties bez cīņas.

Pazemīgā pirmā lēdija

Lorem ipsum
FOTO: Leta

Lai gan priekšvēlēšanu kampaņā Donalds Tramps nereti brīdinājis par briesmām, ko ASV sabiedrībai varētu radīt nekontrolēts imigrantu pieplūdums, savā privātajā dzīvē viņš bijis ļoti atsaucīgs pret imigrantiem, it sevišķi Austrumeiropas skaistulēm. Trampa pirmā sieva bija čehu modele Ivana, ar kuru viņš laulībā nodzīvoja gandrīz 15 gadu, bet viņa tagadējā, trešā sieva ir 46 gadus vecā slovēniete Melānija Knausa. Arī viņa pēc profesija bija modele, kas varēja lepoties ar diezgan labu karjeru modes biznesā.

Saistītie raksti

Melānija prot piecas valodas (slovēņu, serbu, angļu, franču un vācu). 90. gadu vidū viņa devās strādāt uz Ņujorku, kur 1998. gada septembrī kādā modes ballītē iepazinās ar Trampu. Miljardieris uz ballīti bija atnācis ar citu pavadoni, kādu norvēģu skaistuli, bet nekavējoties sāka izrādīt uzmanību Melānijai un prasīja viņas telefona numuru. Taču viņa izrādījās daudz gudrāka: atteicās dot savu numuru, bet paprasīja Trampam viņējo un nogaidīja veselu nedēļu, līdz pati viņam piezvanīja. Acīmredzot šis gājiens pamodināja Trampā mednieka instinktu. “Ja es būtu iedevusi savu numuru, tad kļūtu par vienu no daudzām sievietēm, kam viņš mēdz piezvanīt,” vēlāk atzina Melānija. Neraugoties uz 24 gadu vecuma starpību, viņi sāka attiecības un 2005. gadā apprecējās. Viņiem ir desmit gadu vecs dēls Barons (Donaldam ir vēl četri bērni no iepriekšējām laulībām).

Melānija perfekti ir iejutusies mājsaimnieces tēlā un nemēdz apgrūtināt Trampu ar īpašām prasībām. “Es smagi strādāju no agra rīta līdz vēlam vakaram, tādēļ nevēlos pēc darba pārnākt mājās un strādāt pie attiecībām,” intervijā Lerijam Kingam vaļsirdīgi atzina Tramps. Viņš uzslavēja Melāniju, ka viņa neizmanto miljardiera sievas statusu un pārāk neaizraujas ar liekiem tēriņiem. Apprecoties ar Trampu, viņa nevarēja iedomāties, ka Donalds kādu dienu būs reāls pretendents uz ASV prezidenta amatu, taču drīz vien Melānijai var nākties uzņemties Baltā nama saimnieces lomu.

LA.lv