Pasaulē
Eiropa

Karaliskās kāzas: Harijs un Megana šodien mij gredzenus1


Princis Harijs un viņa līgava Megana.
Princis Harijs un viņa līgava Megana.
Foto – AFP/LETA

Šodien, tieši divus gadus pēc viņu pirmās tikšanās, britu princis Harijs un amerikāņu aktrise Megana Mārkla mīs gredzenus laulības ceremonijā Svētā Džordža kapelā Vindzoras pilī.

 

No izmisuma līdz atplaukumam

Pat republikāņi un britu karaļnama nīdēji atzīst, ka Harijs un Megana nav pāris, kas radies karaļnama konjunktūras un popularitātes spodrināšanas dēļ, bet ir divu mīlošu un viens otru saprotošu cilvēku savienība. Karaļnama biogrāfi atzīmē, ka princis Harijs, kurš pirms tikšanās ar Meganu bija drūms un izmisis pēc virknes neveiksmīgu romantisku attiecību, tagad ir atplaucis. Viņi ir atraduši viens otrā spēku un savstarpēju atbalstu, lai tiktu galā ar noteikumiem, prasībām un izaicinājumiem, kas saistīti ar piederību karaļnamam un arī spēju izturēt mediju uzmācību. Dažādu iemeslu dēļ ar to netika galā Harija māte princese Diāna, britu troņmantnieka prinča Čārlza sieva, kura gāja bojā autokatastrofā 1997. gadā. Princeses Diānas traģiskā nāve, kas saviļņoja britu sabiedrību, ietekmēja pat tik konservatīvu iestādījumu kā britu karaļnams, kas kļuvis atvērtāks un saprotošāks. Lielisks atbalsts Harijam ir vecākais brālis Viljams, kuram laulībā ar dzīvesbiedri Keitu ir trīs bērni un kurš būs vedējs Harija kāzās.

 

“Aklais randiņš” ar laimīgu turpinājumu

Atceroties savu pirmo tikšanos Amerikā pirms diviem gadiem, viņi abi piemin spēcīgo savstarpējas pievilkšanas sajūtu. Princis Harijs, kurš ir sestais rindā uz britu troni, atzinis, ka “Megana spēji iekrita manā dzīvē”, un paudis pārliecību, ka viņa lieliski tiks galā ar savu jauno karalisko lomu par spīti ar to saistīto spriedzi. “Tā bija sakritušas zvaigznes, ka skaistā Megana iekrita manā dzīvē un es viņējā,” Harijs teica viņu pirmajā kopīgajā intervijā raidsabiedrībai BBC, atklājot, ka bildinājis Meganu brīdī, kad viņi kopīgi gatavoja vistas cepeti. “Viņa pat neļāva man pabeigt, jautājot: “Vai es varu teikt jā? Vai es varu teikt jā?” – un tad bija apkampieni,” teica Harijs. Viņi atklāja, ka maz zinājuši viens par otru, līdz 2016. gada jūlijā abi satikās “aklajā randiņā”, ko bija sarīkojis kāds kopējs draugs. Harijs atzina, ka nekad nebija dzirdējis par Mārklu, bet aktrise piebilda, ka ļoti maz zinājusi par britu karalisko ģimeni un tāpēc pajautājusi draugam: “Vai viņš ir jauks?” Viņu pirmā tikšanās noritēja tik labi, ka viņi tūlīt satikās vēlreiz un pēc dažām nedēļām devās piecu dienu ceļojumā uz Botsvānu Āfrikas vidienē, kur atgriezās uz trim nedēļām 2017. gada augustā. “Tad mēs bijām vieni paši, kas man bija ļoti svarīgi, lai pārliecinātos, vai mums ir iespēja iepazīt vienam otru,” teica Harijs. Viņi pavadīja vairākus mēnešus kopā, gatavojot pusdienas un skatoties televīziju, bet neparādoties sabiedrībā, lai nepievērstu uzmanību.

 

Ar mātes Diānas svētību

Pāris atzina, ka karaliskā ģimene bijusi ļoti saprotoša un pretimnākoša. Harijs izteicās, ka viņa māte Diāna un Mārkla būtu bijušas labākās draudzenes. Viņaprāt, Diāna priecātos par viņu kāzām. Meganas saderināšanās gredzens ir veidots no trīs dārgakmeņiem: dimanta no Botsvānas un diviem dārgakmeņiem no Harija mātes Diānas kolekcijas. “Gredzens ir skaists, turklāt tā dizainu veidoja Harijs. Tā kā es nevarēju satikt viņa māti, man ir ļoti svarīgi zināt, ka viņa šajā notikumā ir daļa no mums,” teica Megana. Viņu laulības gredzeni izgatavoti no zelta, kas iegūts raktuvē Velsas novadā. Harijs izteicies, ka arī viņam bijušas grūtības ar savas lomas apzināšanos karaliskajā ģimenē un vēlmi dalīties atbildībā. Viņš atzina, ka pārliecība par Meganas spēju tikt galā ar visiem pārbaudījumiem ir milzīgs atvieglojums. Britu karaļnama biogrāfi atzīmē, ka gan Harijam, gan Meganai nācies tikt galā ar emocionālajām un psiholoģiskajām problēmām pēc vecāku šķiršanās, un tas viņus satuvinājis un stiprinājis. Jautāts, vai viņiem būs bērni, Harijs teica: “Ne tūlīt! Soli pa solim un mums būs ģimene nākotnē.” Pēc kāzām Harija tituls varētu būt Saseksas hercogs, bet Megana būs Saseksas hercogiene.

 

Svaigas vēsmas britu karaļnamā

Harijs atzina, ka bijis satraukts, ievedot Mārklu karaliskajā ģimenē un apzinoties ar to saistīto spriedzi un viņa mātes savulaik pārdzīvotās grūtības šajā lomā. “Jūs varat gatavoties, cik gribat, bet mēs bijām pilnīgi nesagatavoti tam, kas notika vēlāk,” teica Harijs par mediju interesi par viņu attiecībām. Kad viņu sakars kļuva zināms atklātībā, Mārkla nokļuva britu plašsaziņas līdzekļu uzmanības centrā, liekot karaļnama pārstāvim izteikt brīdinājumu par preses “aizvainojošo un aizskarošo attieksmi”. “Tas nav viegli nevienam,” intervijā BBC atzina Harijs, “taču viņa izvēlējās mani un es izvēlējos viņu. Lai ar ko mums būs jātiek galā kopā vai atsevišķi, mēs vienmēr būsim kopā kā komanda,” viņš teica. Mārkla, kuras māte ir afroamerikāniete, atzina, ka apbēdinoša bija mediju īpašā pievēršanās viņas etniskajai izcelsmei. “Par mani uzrakstīts daudz nepatiesību, taču es atsakos to lasīt,” viņa teica. Viņas tēvs Tomass Mārkls, kuram ir nīderlandiešu un īru saknes, un māte Dorija Raglenda, afroamerikāniete, paziņojuši, ka ir “neticami laimīgi” par Hariju un Meganu. Viņas tēvam, televīzijas filmu operatoram, pirms dažām dienām veikta sirds operācija, tāpēc viņš neieradīsies uz kāzām.

Britu mediji atzīmē, ka līdz ar Meganu Mārklu karaļnamā ienāk jauktas rases amerikāniete ar neatkarīgiem uzskatiem un feministes pārliecību. “Prinča Harija draudzene ienesīs svaigas vēsmas britu karaliskajā ģimenē, apprecot karalienes Elizabetes II mazdēlu,” uzskata BBC karaļnama notikumu apskatnieks. Megana un Harijs paziņojuši, ka, ienākot karaliskajā ģimenē, viņi pievērsīsies arī seksuālo minoritāšu jautājumam un uzaicinājuši piedalīties kāzu svinībās Vindzoras pilī 1200 cilvēkus no labdarības organizācijām. Harija kāzas būs mazāk oficiālas nekā brālim Viljamam, un tajās nebūs klāt ne esošie, ne bijušie premjerministri un prezidenti. Turklāt kāzas notiks sestdien, neizsludinot oficiālu valsts brīvdienu. Ja kādu karaliskās kāzas neinteresē, un tādu cilvēku Britānijā ir daudz, viņi var nodoties ierastajām nedēļas nogales izklaidēm. Pēcpusdienā notiks Britānijas futbola kausa izcīņas finālspēle, kuru paredzējis apmeklēt arī Harija brālis Viljams. Par kārtējām karaliskajām kāzām priecājas britu uzņēmēji, jo to finansiālais pienesums varētu būt aptuveni simt miljoni mārciņu.

 

 

LA.lv