×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.4°C
Rasma, Rasa, Maira
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
13. decembris, 2012
Drukāt

“Hei, latviet, mājās steidz!”


ReklāmfotoReklāmfoto

Tā savā jaunākajā dziesmā, kas pašlaik piedalās Latvijas šlāgeraptaujas rudens posmā, aicina pieci vīri no Limbažu puses Pāles pagasta. Grupa “Tēva nams” plašākam klausītāju lokam kļuva pazīstama pērn, pirmoreiz piedaloties Latvijas šlāgeraptaujā.

 

Patiesībā vīru piecnieks nav iesācēji šlāgermūzikas jomā – grupa darbojusies jau 90. gados, taču pašlaik, pulcinot kādreizējos skolasbiedrus, atgriezusies, lai apvienotos radošā procesā un modinātu dzimtās puses patriotismu.

 

Grupas balss un vairāku dziesmu tekstu autors Andis Zaķis ir Pāles pagasta Ārciema lauku uzņēmējs. A. Zaķis stāsta, ka muzikālas saknes ir ikvienam no grupas vīriem, lai arī ikdienā viņi aizņemti citos darbos. Grupā muzicē gan galdniecības īpašnieks, gan celtniecības speciālists, mūzikas skolas skolotājs, gan pianists – kora diriģents.

Paša A. Zaķa muzikālās intereses iedēstītas bērnu mūzikas skolā. Vēlāk, jau mācoties Jāņmuižas lauksaimniecības skolā, tās nav zudušas – izveidota lauku kapela “Retro”. Tolaik entuziasma pilnie jaunieši pat ieguvuši vairākas godalgas konkursā “Ko tu proti?”. Toreiz, deviņdesmitajos, dibināta arī grupa, kam dots tautā pazīstamās Ilmāra Dzeņa dziesmas tituls. Tiesa, tolaik muzicēšana pārtrūkusi – celta sava saimniecība, dibināta ģimene.

Tomēr pēc laika atkal satikušies A. Zaķis, kādreizējais grupas basģitārists Ingus Vasiļjevs, bundzinieks Zigmārs…

“Sākām taustīties, ko vēl spējam, piesaistījām ceturto dalībnieku, ģitāras skolotāju Aleksandru Juhņēviču no Limbažu mūzikas skolas (pazīstams arī kā Igetas Gaiķes un Heinriha Kalvīša dziesmu autors), vēlāk četriniekam pievienojies arī taustiņnieks Raivo Beitiks,” stāsta A. Zaķis.

Grupas “Tēva nams” muzikanti uzsver – viņu mērķis neesot spēlēt balles par katru cenu, bet gūt prieku, kopīgi muzicējot. Prieks, ja izdodas pēc iespējas labāks skanējums. Ne velti apvienības sauklis skan – lai pašiem un citiem patīk! “Varbūt tie muzikanti, kas uz ballēm atbrauc divatā un piedāvā “konservētu” mūziku, ir pieprasītāki, taču mēs lepojamies, ka esam “dzīvais” sastāvs. Dzīvā mūzika ir mūsu sirdslieta. Ja vēlaties, aiciniet ciemos piecatā, jā ne – paldies,” pasmaida A. Zaķis.

“Tēva nama” muzikanti uzsver – galvenais ir radošais process. Ne velti grupas repertuāra dziesmas viņi rada paši. Aleksandram padodoties dziesmas par mīlestību, Andim, kā pats smejas, skarbās un patriotiskās – (“Hei, latviet!”, “Lauksaimnieka dziesma”), Ingus Vasiļjevs savukārt esot sapņotājs, romantiķis. Dziesmu saturs esot ļoti svarīgs, grupa cenšas izvairīties no vienveidības. Ansamblī valdot absolūta demokrātija – komandas darbs, citādi apvienība nemaz nebūtu dzīvotspējīga.

Ikdienas darbos reizēm gadoties ne viena vien rūpju rieva, tomēr pēc kopīgās muzicēšanas reizi nedēļā no tās ne vēsts. “Kā svaigu gaisu dabūjuši!” saka A. Zaķis. Papildu gandarījumu, saprotams, sniedzot klausītāju vērtējums. Pērn Latvijas šlāgeraptaujā “Jūrnieka dziesma” (I. Vasiļjevs) ieguva piekto vietu. A. Zaķis spriež – vidzemniekam pamatīgs sasniegums, viņš joko – šlāgeraptaujā balsojums kā Eirovīzijā – stāties pretī Latgales daudzbalsu spēkam varot tikai drosmīgais. Panākumu spārnoti, vīri nobrieduši arī sava debijas albuma ierakstam – tas tapšot turpat, kur līdzšinējo dziesmu ieraksti, – Rīgā producenta Andra Šīranta studijā.

Grupai mūzika ir ne tikai vaļasprieks vai pašizpausme – viņus spārno arī vēlme sapurināt patriotismu un Pāles pagasta kultūras dzīvi – darīt skaistāku dzimto novadu, darīt krāšņāku apkārtni.

Šogad jau otro gadu pēc kārtas jūnijā norisināsies vīru rīkotie muzikantu svētki Pālē. Muzikanti lepojas – šogad tie iekļauti Limbažu novada oficiālo notikumu plānā. “Ir jāuztur sabiedriskā dzīve. Lai atdzīvinātu panīkušo tūrisma kustību, A. Zaķis kopā ar sievu uzcēluši Ārciema brīvdabas baznīcu, kas jau iekļauta tūrisma ceļvežos. No visa spēka cenšamies, gribam lauku dzīvi kaut kā atdzīvināt. Tāpēc arī dziesma – “Hei, latviet!”.”

Nevar noliegt, dalība šlāgeraptaujā rosina sacensības garu, taču muzikanti cer, iespējams, tas palīdzēšot Pāles pagasta kultūras dzīvi vieglāk “pavilkt”. “Varbūt naivi skan, bet, dziedot “Hei, latviet!”, varbūt izdodas kādu uzrunāt, likt kādam padomāt, ko mēs darām, kurp ejam. Neesam ne sliktāka, ne dumjāka tauta kā citas. Jāapzinās pašiem savas spējas.”

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+