×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.8°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
15. maijs, 2015
Drukāt

Ideālie krievi. Saruna ar Lahtionovu ģimeni, kas Jūrmalas vietā izvēlējās Semjošku ciemu (31)

Foto - Ilze PētersoneFoto - Ilze Pētersone

Kāzu ceļojumā Dana un Aleksandrs aizdevās uz viņiem vēl nepazīstamo Latgali. Knapi divas dienas izturēja – apnicis, nebija tur īsti ko darīt –, un atgriezās jaunais pāris Jūrmalas mājā. Pagājuši desmit gadi, LAHTIONOVU ģimene sakuplojusi ar trīs meitām un otro pavasari sagaida Krāslavas novada Indras pagasta Semjošku ciemā. Majoru vasarnīcas nauda ieguldīta četru hektāru zemes gabalā un nelielā mājelē ceļa malā, kas tagad pārtop divtik plašākā miteklī. Pārcelšanos uz vairāk nekā trīssimt kilometru attālo Latvijas pierobežu abi nosauc par dzīves eksperimentu, bet vietas izvēli – likteņa zīmju noliktu.

Par latvieti nepārtaisīs

Dana: – Kad vēl dzīvojām Jūrmalā, vienu gadu gāju dziedāt tautasdziesmas. Tā nebija kopa vai koris, cilvēki sanāca reizi mēnesī pilsētas muzejā un savam priekam dziedāja. Zīmīgi, ka mana mīļākā dziesma, kuru katru reizi izvēlējos, bija latgaliešu “Auga, auga rūžeņa”.

– Kam jums dziedāšana?

– Bija interesanti iemācīties latviešu tradīcijas. Uz dziedāšanu nāca arī kāds onkulis – īstens latvietis, kas bija ļoti negatīvi noskaņots pret krieviem. Reiz viņš pie manis pienāk un saka – es nekad mūžā nevarēju iedomāties, ka ir arī tādi krievi. Nezināju, priecāties vai raudāt.

Tagad dziedu Krāslavas pilsētas jauktajā korī. Mani paaicināja, jo bija vajadzīgi soprāni. Pagājušajā gadā piedalījāmies Pasaules koru olimpiādē Mežaparkā. Tas bija gan forši, gan grūti. Šogad esmu arī vietējā Indras kolektīvā – katrā pagastā ir sava kultūras dzīve, dziedāšanas un deju grupas. Mūsu pagasts piekopj latviskās tradīcijas, cenšas tās parādīt tieši bērniem, un tad viss notiek latviski.

Aleksandrs: – Pieaugušajiem par to gan nav lielas intereses.

Dana: – Visapkārt jau runā krieviski, jo šeit dzīvo daudz baltkrievu, poļu. Piemēram, Krāslavas ģimnāzijā mācības notiek latviski, bērni prot valodu, taču starpbrīdī skan krievu valoda.

Aleksandrs: – Vakar manā jogas grupas nodarbībā Krāslavā piedalījās septiņas sievietes, sešām dzimtā valoda bija latviešu, bet visas runāja tikai krieviski vai latgaliski.

– Kā ģimenē sarunājaties?

Dana: – Krievu valodā. Nerunāšu taču ar saviem bērniem latviski, jo tas nebūs dabiski. Mana vecmāte smejas – kamēr dzemdēji, runāji latviešu valodā, kā bērns piedzima, ar viņu tūlīt sāki runāt krieviski. Redzi, Dana, kā darbojas instinkts!

Es varu dziedāt latviešu tautasdziesmas, man patīk tradīcijas, skapī ir Kurzemes tautastērps, saktas un pastalas, bet tās par latvieti nepataisīs.

Aleksandrs: – Bet kā latviešu kultūru, par kuru es abām rokām esmu par, pareizi piedāvāt Pļavnieku krievam – viņš taču nesaprot, ko tie tūkstoši “čoknutije” (ķertie) latvieši tur Mežaparkā dara! Jo viņam neviens nepastāsta, cik tas ir skaisti un interesanti, viņam nav kā man – Dana, kas uz to pavelk.

Dana: – Man ir cita pozīcija. Ja dzīvo zemē, kur esi piedzimis, tev jāciena šīs valsts tradīcijas, un nevienam tevi nav jāpierunā to darīt. Ir jākaunas nezināt tās valsts valodu, es pat nesaprotu, kā vispār tā var dzīvot.

– No kurienes jums tik laba latviešu valoda?

– Ne jau no Latgales, izaugu Siguldā.

Pievienot komentāru

Komentāri (31)

 1. Jūs esat malacīši! Lai Jums viss iecerētais izdodas!
  Noteikti atbrauksim ciemos!

 2. skumji,ka komentari tik rībeigi,
  KEIDI POŠI TAIDI KOMENTARI!

  ROKSTA RAKSTIETOJAM GON NAVĀDZĀ CYLVĀKUS DAĻĀT TAUTEIBŌS,
  tys tik paroda,cik žurnaļisti neinteliģenti,,pat zemiski,vysi mas asam cylvāki,vysi!

 3. Varbūt šis tas man šķita neparasti, piemēram, cik ilgi bērni iztiks bez reālas skolas (?), arī viena otra atbilde.
  Bet protams- pēc raksta un atbildēm- jauki cilvēki. Lai viss izdodas!

 4. Ar trīs meitām es arī būtu aizlaidies uz pasaules galu. Novēlēšu viņiem, lai ceturtais ir dēls, kas to saimniecību turpinās.

 5. frāze”īstens latvietis kas bija negatīvi noskaņots pret krieviem” ir naidu kurinoša… Nav brīnums, ka zviedreļu un jūdeļu augļotāji 25 gadus spēj strauji izmerdēt Latvijas tautiņu, ja tiem tik dažādos veidos spēj iebarot šos niekus..

 6. Nerunas ar berniem Latviski,jo tas nav dabiski.Savadi,ka ta saka dzivojot Latvija.Bēdīgi

  • Paga, paga, tu kaut pusi raksta izlasīji? Tad jau to pašu tik pat labi var teikt par tiem, kas aizbrauc uz Angliju, iemācās angļu valodu, bet ar saviem bērniem ģimenē turpina runāt latviski.

 7. Brīnišķīgi, ka izglītoti un materiāli nodrošināti cilvēki brauc uz Latgali! Pilsētā mēs pat zvaigznes neredzam – ielu apgaismojums nomāc. Mūsu bērni nav redzējuši zvaigznes! Bet laukos, izej naktī ārā un augšā fantastiska zvaigžņu sega! Taču, lai priecātos par dzīvi, vajadzīga ērta un silta māja, labs ēdiens, arī automašīna, lai nesēdētu iesprostots kā cietumā. Tikai viena problēma – kā Latgalē nopelnīt iztiku? Tas ļoti uztrauc vietējos, no kuriem piena kombināts pienu iepērk par 17 un pat 13 centiem litrā… Čakli strādājot savā saimniecībā, paēduši ir, taču vajag arī naudu! Ļoti patika doma par bērnu skološanu mājās, jo skolās, īpaši lielpilsētās, bērniem faktiski māca, ka var sist vājakos un darīt viņiem pāri; var pazemot tos, kuriem ģimenē mazāki ienākumi; var izsmiet cilvēku par viņa apģērbu, izskatu, rakstura savdabību; ka grūtā brīdī tev neviens nepalīdzēs, bet vēl paņirgāsies, utt. Skolotāji uz šādām attiecībām piever acis un šīs nezāles neizravē uzreiz, jo tas neietilpstot viņu darba pienākumos, viņim esot tikai jāmāca mācību viela…

 8. Man kaut kā nav gadījies dzirdēt, ka tas vīrs runātu latviski – visos videosižetos tikai krieviski. Varbūt jūs varētu man norādit kādu vietni internetā, kur es varētu pārliecināties, ka viņš runā latviski?

 9. Kur neruna latviski tikai Atbildēt

  krieviski un latgaliski…… Bet Latgalu valoda ir ta pati latviesu valoda, tikai ar smagu latgalisku izloksni un regionalu vardu krajumu. Latgalu valoda nav nekada svesvaloda ka krievu vai polu lai gan seperatisti stastis citadi.

 10. Paldies. Latviešiem jau sen vajadzētu beigt vilkt līdzi ar lepnumu savu dižo sāpi par pazemotajiem un nesaprastajiem, daudz cietušajiem, vai arī naidu un uzskatu,ka esam labāki, tāpēc mums kaut kas vairāk pienākas. Uz katru cilvēku jāskatās atsevišķi, jo dažs labs latvietis cūcības ziņā neatpaliek no tāda paša krieva, poļa, amerikāņa u.t.t.
  Paldies,ka mākat arī latviski un cieniet zemi, kur esiet, taču par krievu valodu nepārdzīvojiet. Ta’jā runā cilvēki, kas šobrīd inkarnējas Mātes Zemes Sirds centrā, un krievu valoda ir Zemes sirds valoda, dzimtā valoda. Pat amerikāņi ir pierādījuši, ka smadzenes vislabāk uztver krievu valodu. Un ja gribam vienotību visā pasaulē, tad agrāk vai vēlāk šo valodu zināsim visi un sapratīsimies tajā visi. Tāpēc vajadzētu citkārt paskatīties daudz plašāk….kāpēc un kurš veido situācijas,lai kropļotu, nodzirdītu , izputinātu krievu valodu un tautu.

 11. Varu tikai ar baltu skaudību lasīt ,iedomājoties lauku romantiku .Šis sižets prasīties prasās TV ,nofilmēts.Tas vairāk iespaidotu gan pozitīvi noskaņotos ,gan pretņus ,dažādās tautībās.

 12. Jauki, gaishi cilveeki! Lai veicas!

 13. Nav problēmu ar to, ka cittautieši vēlas uzturēt savu kultūru. Problēma slēpjas tajā, ja cittautieši sāk noniecināt to valsti, kurā dzīvo, ja aizskar tās konstitūticiju, nemācās tās valodu, pieprasa pārveidot visu pēc sevis. Ja viņiem jautātu vai viņi aizstāvēs savu valsti, tad viņiem tas neinteresē, citi vispār gribētu, lai atgrieztos padomju savienība.

 14. Politikāņi (gan krievu, gan latviešu, gan vēl visādu) ir tik ļoti sajaukuši cilvēku prātus, ka mēs jau nedomājam normāli. Neviena tauta nav slikta, nav slikto krievu un labo latviešu- katra tauta pati par sevi ir gudra un laba. Kad paskatās programmu Dozdj, brīžiem kamols kāpj kaklā- cik gudri, cik dziļi, cik labestīgi, cik kolosāli krievu cilvēki dzīvo Krievijā. Diemžēl ir tāds Putins un Žirinovskis , un vēl kāds sliņķis varbūt mūsu paziņu lokā, par kuriem spriežam par visu tautu. Par jebkuru, arī par savu.

  • kādi tur politikāņi(kas ir tikai mēreni algoti kvekši)..paskaties kas latvietim stāsta , ka krievs to vien gaida lai to aizvestu uz “Cibereju” un krievam to, ka latvietis ir baigais fašists? Pareizi, jūeļu, Volstrītas smerdeļu zaglīgo masu info līdzekļi…Pietiek paskatīties 10 sižetus daudzos Krievijas TV kanālos, lai redzētu to pašu kosntrukciju kas Latvijā, – nelabie ir VISI izņemot jūdeļus…Pēdejos gan neron jaukt ar kaut cik strādājošiem izraēlas ebrejiem,nabaga mūža maškantas maksātājiem, kam arī riebj šie plukatas…

 15. Prieks par šo ģimeni! Lai vairākas tādas būtu! Arī Latviešu!

 16. Laba intervija, interesanta tiešām, bet atvainojos – nosaukums liek gribēt dauzīt galvu pret sienu.
  “Ideālie krievi”, nu tiešām?! Vai liksiet interviju ar kādu latviešu pāri, kuru nosauksit “ideālie latvieši”?
  Protams, ka “ideāli” šis krievu pāris – kuri ir Latvijas pilsoņi, tātad arī latvieši – ir tāpēc, ka tie tekoši runā valsts valodā un saka, ka tas ir jāmāka, kā arī negatīvi piemin Pļavnieku krievu, kurš neko negrib zināt par latviešiem.
  Bet raksta nosaukumus ir tik prasts, atvainojiet. Ja kas, es arī esmu “krievs”, bet es apvainotos, ja mani kāds nosauktu par “ideālo krievu” vai “labo krievu”, jo tie pirmkārt mani pielīdzina kaut kādiem saviem skaistuma standartiem un skatās nevis kā uz cilvēku, bet kā uz kaut ko, kas izpilda viņu ideāluma kritērijas, kā arī otrkārt tāpēc, ka tie izsaka savu attieksmi – esi tāds, kāds mēs gribam, lai tu esi, un tad tu būsi “labs”.
  Beidzot – ka tik tur nav tāda maza pretīga attieksme – pāris ir “ideālie krievi”, jo Dana runā brīvi latviski un ciena latviešu kultūru, bet saka, ka “par latvieti nepataisīsi”. Ķipa, lai tie krievi runā latviski, bet nu latviešu saimei viņi nekad nepievienosies, un jo ātrāk viņi to saprot, jo labāk (“ideālāk”).
  Atvainojiet – intverija tiešām interesanta, bet šitāds it kā sīkums aizskar mani un daudzus “krievus”, kurus es zinu, kuri ir patiesībā īsteni latvieši un Latvijas patrioti.

  • Te jau ir tā starpība starp krievu un latvieti. Krievs nekad nav pazemots, krievam nekad nekas nav atņemts, krievs allaž ir centies dabūt visu par brīvu, krievs uzskata, ka viņam visi ir parādā, un katrs sīkums, kur viņam jāpieliek kādas pūles vai kaut mazliet jāpiekāpjas, viņu “aizskar”.
   Latvietis ir pieradis sakost zobus un paciest, kad krievs viņu veda uz Sibīriju, kad sabāza cietumos un apšāva par to, ka viņu Staļina tētiņu kāds atteicās mīlēt, un par to, ka latvietim savā zemē piederēja kāds īpašums. Krievs izsūtīja latvieti uz Sibīriju un ieperinājās viņa mājā, dzīvo līdz šai dienai un krāj sevī “sīkos aizvainojumus”, ka viņam, lūk, latviski jārunā, tajā suņu valodā.
   Nepilsoņi? Nabadziņi, viņiem pilsonību nemet pakaļ, bet liek nopelnīt vismaz ar valodas zināšanām…
   Paldies par interviju. Konkrētā ģimene vienkārši ir normāli cilvēki savā konkrētajā vidē, nevis kaut kādi pārcilvēki vai ideālie… Prieks par viņiem.

  • Ideālie krievi, kas ir Krievijā, nevis šeit.

  • A,man patik, nav te ko kasities.

 17. Bet-kā viņi nopelna iztikai???

  • tādu darbiņu ,kādu prot un dara + viņiem ir iekrājumi no pārdotās Jūrmalas mājas.
   Malači,jauka ģimenīte,veiksmi turpākā dzīvē.

 18. Prieks par šādu ģimeni un attieksmi par zemi,kur esi dzimis un audzis,bet skumji ,ka šādus krievu cilvēkus nevar bieži dzirdēt un redzēt .Var jau būt ka tas ir tāpēc ,ka viņi nebļauj skaļāk par tiem apspiestiem.Lai viņiem veicas!

Draugiem Facebook Twitter Google+