Latvijā
Vēsture

Iesvētīs restaurēto Kurzemes hercogienes sarkofāgu 16


Hercogienes Luīzes Šarlotes sarkofāgs pirms restaurācijas.
Hercogienes Luīzes Šarlotes sarkofāgs pirms restaurācijas.
Rundāles pils ahīva foto

28.septembrī plkst. 14 Kurzemes hercogu kapenēs Jelgavas pilī pēc restaurācijas iesvētīs Kurzemes hercogienes Luīzes Šarlotes sarkofāgu, LA.lv pavēstīja Rundāles pils pārstāve Līva Stroiča.

Piedaloties Latvijas Lauksaimniecības universitātes (LLU) vadībai, Rundāles pils direktoram Imantam Lancmanim un Rundāles pils muzeja restauratoriem, kas atjaunojuši sarkofāgu, LELB Liepājas bīskaps emeritus Pāvils Brūvers teiks runu un veiks iesvētīšanu.

“Luīzes Šarlotes sarkofāgs daudz zaudējis no sākotnējās greznības, sevišķi cietusi bija vāka dekoratīvā apdare. Sākotnēji tika veikta sarkofāga sarežģītā tehniskā restaurācija un atsevišķu zudušo alvas dekora detaļu un fragmentu rekonstrukcija,” stāsta Līva Stroiča, un sarkofāga slikto stāvokli pirms rekonstrukcijas var redzēt arī fotoattēlā.

Sarkofāga konservācija un tonēšana turpinājās ar zeltījuma un krāsojuma nostiprināšanu, sarkofāga alvas virsmas attīrīšanu no netīrumu slāņa, bet sarkofāga pamatplakne un dekoratīvie reljefie rotājumi, kāju un rokturu metāla virsmas – no virsējā oksidācijas produktu slāņa. Restauratori veica atjaunoto detaļu un oriģinālo virsmu tonēšanu, kā arī izlīdzināja jauno un autentisko alvas detaļu lodējumu vietu toņus un spīdumus.

Daudzu gadu laikā muzeja restauratori jau realizējuši apjomīgu kapenēs esošo sarkofāgu sakopšanas un restaurācijas programmu, kuras īstenošanu finansiāli atbalstīja Kurzemes bruņniecības Apvienotie Kurzemes fondi un Valsts Kultūrkapitāla fonds, to atjaunošanā tika ieguldīti arī muzeja nopelnītie līdzekļi. Kurzemes hercogienes Luīzes Šarlotes sarkofāgs ir jau 10. restaurētais sarkofāgs Kurzemes hercogu kapenēs Jelgavas pilī, pārējiem veikta virsmu sakopšana, pavēstīja Stroiča.

Hercogiene Luīze Šarlote (1617-1676), Brandenburgas markgrāfiene un Kurzemes-Zemgales hercogiene, nākusi no dižciltīgas dzimtas. Viņas tēvs bija Hohencollernu dinastijas Brandenburgas kūrfirsts Georgs Vilhelms, māte – Pfalcas princese, Brandenburgas kūrfirstiene un Prūsijas hercogiene Elizabete Šarlote.

1645. gada 10.oktobrī Luīze Šarlote salaulājās ar Kurzemes hercogu Jēkabu. Sākumā hercogi dzīvoja Kuldīgā, pēc tam pārcēlās uz Mītavu. Luīze Šarlote uzturēja ciešas saites ar hercoga Jēkaba audžumāti hercogieni Elizabeti Magdalēnu un, ietekmējoties no viņas parauga, savās muižās veidoja dārzus un lopkopības saimniecības. Laulībā ar hercogu Jēkabu dzimuši deviņi bērni – pieci dēli un četras meitas, tajā skaitā arī nākamais Kurzemes hercogs Frīdrihs Kazimirs (1650-1698) un pēdējais Ketleru dzimtas Kurzemes hercogs Ferdinands (1651-1737).

LA.lv