Pasaulē
Baltija

Igauņi brīdina par Ķīnas izlūkdienestu vervēšanas aktivitātēm0

Foto: LETA/Edijs Pālens

Igaunijas Drošības policija piektdien savā ikgadējā ziņojumā par drošības apdraudējumiem valstī aicinājusi cilvēkus, kam ir saskare ar sensitīvu informāciju, uzmanīties no Ķīnas izlūkdienestu centieniem viņus savervēt.

Tā norādījusi, ka Krievijas izlūkdienesti nebūt nav vienīgie, kas cenšas uzmeklēt naivus sadarbības partnerus Igaunijā.

“Aizvien biežāki kļūst Ķīnas izlūkdienestu centieni savervēt Eiropas Savienības pilsoņus, izmantojot internetu. Tiek uzrunāti valsts ierēdņi un speciālisti, kurus cenšas pievilināt ar ienesīgu darbu un apmaksātiem ārzemju braucieniem,” uzsvērts ziņojumā.

Taču patiesībā Ķīnas kompānijas nav ieinteresētas maksāt tūkstošiem eiro par apskatu, kurā apkopoti publiski pieejami materiāli, un aiz šādiem piedāvājumiem parasti slēpjas Ķīnas specdienesti. Nereti tādu šķietami nevainīgu apskatu veidošana var izvērsties nopietnākā sadarbībā, un savervētajam cilvēkam var tikt lūgts vai pieprasīts, lai viņš izpauž valsts noslēpumu vai citu konfidenciālu informāciju.

“Atgādinām, ka jebkāda sadarbība ar ārvalstu specdienestiem ir sodāma, un aicinām ikvienu nekavējoties ziņot par visiem šāda veida piedāvājumiem Drošības policijai. Gribam apelēt pie visu to cilvēku sirdsapziņas, kuriem pieejama sensitīva vai slepena informācija un kuri saskārušies ar šādiem savervēšanas mēģinājumiem, bet nav par tiem ziņojuši, un aicināt izdarīt to tagad,” teikts dokumentā.

LA.lv