×
Mobilā versija
Brīdinājums +26.3°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
9. jūnijs, 2015
Drukāt

“Intelektuālās dzīres” Ruckas muižā (1)

Foto - LETAFoto - LETA

Ivars Drulle

Uzdrīkstēšanās analizēt lietas no neierastiem skatpunktiem, būvējot ciešākas intelektuālās saskarsmes tiltus starp mākslu, arhitektūru, dizainu un ikdienas kultūras procesiem.

Izzināt šodienu caur aktuālo pieredzi un kultūras teorijas skatpunktiem, nebaidoties no vispārdrošākajām interpretācijām. Šī ir vien neliela daļa plašajā “intelektuālo dzīru” piedāvājumā, kas vēl šonedēļ trīs dienas – šodien, rīt un ceturtdien, 11. jūnijā, – būs pieejams mākslinieku rezidencē Ruckas muižā (Cēsīs), kur noris otrā Latvijas Laikmetīgās mākslas centra rīkotā vasaras skola “Šī ir rītdiena!”.

Interesantākā tās daļa man šķiet plašā lekciju programma, kurā vieslektori pievērsīsies dažādām nestandarta tēmām. Piemēram, šodien no plkst. 10 līdz 11.30 antropoloģe Lorēna Monseina Roudsa iepazīstinās ar salīdzinošo skatījumu postsociālisma un postkoloniālisma problemātikā un atmiņas jautājumiem laikmetīgās mākslas praksē. Bet pēcpusdienā mākslas zinātniece Laine Kristberga analizēs atmiņas un vēstures saglabāšanas jautājumus caur Žaka Deridā “arhīva drudža” konceptu. Par nākotnes, tagadnes, vēstures, zinātniskas pētniecības, dokumentālisma, fikcijas, iztēles un utopijas attiecībām savos darbos stāstīs Ivars Drulle (šodien no plkst. 18.30 līdz 19.30), Rasa un Raitis Šmiti (11. jūnijā no plkst. 12.30 līdz 14.30), kā arī Agne Bagdžiūnaite (šodien no plkst. 16 līdz 17). Bet rīt pēc brokastīm no plkst. 10 līdz 11.30 būs iespēja klausīties mākslinieku Voldemāru Johansonu, kurš stāstīs par savu radošo darbību, skaņas un telpiskām kompozīcijām, pievēršoties subjektivitātes un cilvēka uztveres perspektīvai. Ne velti viņš tiek dēvēts par renesanses tipa mākslinieku, kurš savā radošajā praksē apvieno interesi par vizualitāti, skaņu un zinātni. Vēlāk šajā dienā igauņu literatūrkritiķis Jāks Tombergs no plkst. 12 līdz 13 referēs par to, cik ļoti mūsdienās satuvinājušies reālisms un zinātniskā fantastika. Savukārt ceturtdien no plkst. 11 līdz 12 lietuviešu kuratore Dovile Tumpīte stāstīs par 21. gadsimta mākslā arvien biežāk izmantoto pieeju radīt mind-specific mākslu, veidojot mākslas darbus kā domu eksperimentus. Lekcijas un diskusijas ir publiskas, un tās iespējams bez maksas apmeklēt ikvienam interesentam. Tāpat rīt plkst. 21 Ruckas muižā ikviens aicināts uz diskotēku lektoriju “Kosmoss”, kas ir veltījums Hardijam Lediņam kā diskotēku žanra aizsācējam Latvijā.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. dzīres rīkojot, papriekšu tiek izsūtīti ielūgumi īpašiem viesiem. Kauns būtu piedzīvot īpaša viesa, kam patiešām pienāktos gods un cieņa, ierašanos neaicinātam…Katrā ziņā ar kultūru tam nav nekāda sakara.

Draugiem Facebook Twitter Google+