×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.0°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
13. jūnijs, 2017
Drukāt

Gatavo izmaiņas īres tirgus attīstībai (1)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Viens jauns dzīvoklis uz 875 cilvēkiem gadā. Pat četras reizes sliktāks rādītājs nekā kaimiņiem igauņiem, kur ik gadu dzīvokļu īres tirgū investē tik daudz, lai viens dzīvoklis būtu uz katriem 200 cilvēkiem. Līdzīgi ir arī Lietuvā – 300 cilvēki uz vienu jaunu dzīvokli. Kā norādīja Ekonomikas ministrijas valsts sekretāra vietnieks Edmunds Valantis, topošais dzīvojamo telpu īres regulējums domāts investīciju piesaistei – lai privātie uzņēmumi drosmīgāk investētu dzīvokļu celtniecībā, tādējādi sekmējot jaunu dzīvojamo telpu rašanos. Tomēr līdz ar šo regulējumu, kā arī vēlmi izskaust nodokļu nemaksāšanu īres tirgū gana krasi mainīsies izīrētāja un īrnieka juridiskās attiecības – noslēgtais īres līgums būs jāreģistrē zemesgrāmatā. Ja to nedarīsiet – administratīvais sods!

 

Valmierā dzīvokļus būvē pašvaldība

“Dzīvojamais fonds attīstās ļoti lēnām. Gribam, lai dzīvokļu būtu vairāk un tie būtu jaunāki. Līdzko būs pietiekami daudz dzīvokļu, sāks darboties pieprasījuma un piedāvājuma likums un cenas mazināsies. Tas ir viens no regulējuma galvenajiem mērķiem,” sacīja E. Valantis. Dzīvokļu trūkums ir viens no būtiskākajiem reģiona sāpju bērniem. Ja nav kur dzīvot, cilvēki aizbrauc, kā arī nav iespējas piesaistīt darbaspēku no citām vietām.

Kā absurds piemērs jāmin Valmiera, kur dzīvokļus sākusi būvēt pašvaldība. Līdzīga situācija ir arī Cēsīs, Siguldā un citviet valstī. “Tikpat labi pašvaldība varētu sākt fasēt un pārdot ūdeni. Dzīvokļu māju būvēšana nav pašvaldības funkcija! Pašvaldībai jārūpējas par sociālajām funkcijām. Dzīvokļi nav sociālās mājas, par ko būtu jādomā pašvaldībai,” uzsver Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) Būvniecības komitejas vadītājs Andris Božē.

“Valmieras namsaimnieka” valdes priekšsēdētājs Valdis Jēgers apstiprina, ka šobrīd pilsētā top divas dzīvokļu mājas ar 150 dzīvokļiem – gan vienistabas, gan divistabu, gan trīsistabu. Cena būšot zemāka nekā esošajā īres tirgū, kurā labu dzīvokli Valmierā var izīrēt par 350 – 400 eiro mēnesī. Jauns divistabu dzīvoklis izmaksāšot apmēram 250 eiro mēnesī.

 

Maksimālais īres līguma termiņš – 10 gadi

Otrs būtiskais jaunā regulējuma mērķis ir ēnu ekonomikas mazināšana. Līdz šim noteikumi paredz noslēgt vien īres līgumu, to nekur nereģistrējot. Tagad to vajadzēs izdarīt zemesgrāmatā, nodrošinot publiski pieejamu un ticamu informāciju par noslēgtajiem darījumiem. Idejas autori uzsver, ka jaunie noteikumi būs labvēlīgi abām pusēm, jo, piemēram, palīdzēs strīdu izšķiršanā. Piemēri – ja īrnieks atteiksies maksāt īri vai, ja izīrētājs bez pamata gribēs izlikt no dzīvokļa vai celt īres maksu. Svarīgi, ka par reģistrāciju zemesgrāmatā nebūs jāmaksā.

Tāpat jaunumi skars īres līguma termiņus – beztermiņa līgumi vairs nebūs iespējami. Līgumam būs jābūt ar termiņu, maksimums, uz 10 gadiem, to pēcāk pārslēdzot.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. denacionalizētais Atbildēt

    Profašistiskais režīms izdomā arvien jaunu kārtību, kā vairāk apspiest īrniekus! Vai nepietika ar fašistisko bandītu Lagzdiņa un Grūtupa denacionalizācijas likumu, kura rezultātā alkatīgiem bandītiem tika atļauts masveidā izmest īrniekus uz ielas! Nu, un ko ieguvāt, spekulanti nolādētie?! Rīgā pa pilnam tukšu māju, kuras neapsaimnieko un kuras maitā laika zobs, cerībā, kad kādreiz tās varēs nopārdot kārtējiem spekulantiem! Īres cenas nenormālas, algas kā Āfrikā, jaunatne pamet šo $ūda fašisteļu valsteli, pēc gadiem 50 šī nolādētā veiksmes stāstu paradīze beigs pastāvēt, jo atbrīvotāju tanku bučotāju skaits tikai pieaugs!

Draugiem Facebook Twitter Google+