Kultūra
Literatūra

Itālijā sākas itāliešu rakstnieka un vācbaltu baroneses mīlasstāstam veltīts projekts0


Kadrs no Lukīno Viskonti filmas “Il Gattopardo”.
Kadrs no Lukīno Viskonti filmas “Il Gattopardo”.
Ekrānuzņēmums no Youtube.com

No šodienas līdz 16. martam Palermo Mākslas akadēmijā Itālijā risinās radošs projekts “Il Gattopardo. Trīs vietas, viens stāsts. Palermo-Rīga-Vīne” Latvijas un Itālijas kopīgā kultūras mantojuma nozīme mūsdienās”, LA.lv uzzināja Latvijas Mākslas akadēmijā (LMA).

Palermo Mākslas akadēmijā notiks zinātniska konference, kuras vizuāli informatīvo ietvaru veidos Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA), Palermo Mākslas akadēmijas un Zigmunda Freida Universitātes Vīnē mācību spēki un studenti. Vizuālie stāsti infografiku un gleznu formātā stāstīs par īpašā pāra – divu spilgtu personību – itāliešu rakstnieka Džuzepes Tomazi di Lampedūzas (1896-1957) un vācbaltiešu izcelsmes baroneses no Stāmerienes, kas ir bijusi Itālijas psihoanalīzes asociācijas dibinātāja, Aleksandras fon Volfas (1894-1982) profesionālo darbību

Trīs Eiropas Savienības augstskolu sadarbība un iesaiste šinī projektā nav nejauša, katrai ir sava loma – LMA pārstāv zemi no kuras ir nākusi baronese fon Volfa un allaž turējusi to savā sirdī, Palermo mākslas akadēmija pārstāv ne tikai grāfa dzimto pilsētu, bet arī notikumiem bagātā vēsturiskā romāna “Gepards” (“Il Gattopardo”, 1956) sižetā aprakstīto krāšņo Sicīlijas ainavu un romantiskas jūtas, kas risinās uz politisko norišu fona karavadoņa Džuzepes Garibaldi iegrieztajos laikmeta griežos. Savukārt, tas, ka baronese savā psihoanalīzes praksē bija pārliecināta Zigmunda Freida sekotāja, kalpo par iemeslu viņa vārdā nosauktās Vīnes augstskolas mācību spēku un studentu klātbūtnei kopīgajā sadarbībā.

Fakti:

  • Aleksandra Alise fon Volfa (Alexandra Alice von Wolff Stomersee, 1894-1982) ir bijusi Freida sekotāja, ortodoksāla viņa piekritēja, bijusi Itālijas psihoanalītiķu savienības līdzdibinātāja (1936), atjaunotāja (1946) un vadītāja (1955-59).
  • Džuzepe Tomazi di Lampedūza (1896-1957) pilnajā vārdā – Dons Džuzepe Marija Fabricio Salvatore Stefano Vitorio Tomazi, Lampedūzas princis, Palmas hercogs, Montekjāro barons, Torretas barons – ir senas Sicīliešu aristokrātu dzimtas pārstāvis.
  • 1927. un 1931. gadā Džuzepe Tomazi di Lampedūza apciemoja Aleksandru Alisi fon Volfu Stāmerienas muižā.
  • 1932. gada 24. augustā Džuzepe Tomazi di Lampedūza un Aleksandra Alise fon Volfa salaulājās Rīgas Vissvētās Dievmātes Pasludināšanas baznīcā.
  • Lampeduzas audžudēls Džoakīno Lanca Tomazi publicējis autobiogrāfisku stāstu par savu patēvu “A biography through images”.
  • Palermo psiholoģijas institūta docente Silvāna Mičēli (Psicologia all’Università di Palermo) ir kataloģizējusi vairāk kā 400 vēstules – Lampeduzas un Lisī (Alessandra Wolff Stomersee) saraksti – un publicējusi tās Aspi. Vēstules atklātībai nodevis Lampedūzas audžudēls – muzikologs Džoakīno Lanca Tomazi.
  • Latvijā vairākkārt ir izdots Džuzepes Tomazi di Lampedūzas 1958.gadā izdotais romāns “Gepards”. Pēdējais 2017.gada izdevums ir iznācis apgādā “Jumava”. “Gepards” ir itāļu rakstnieka Džuzepes Tomazi di Lampedūzas autobiogrāfisks romāns.
  • Romāns “Gepards” ir ekranizēts 1963. gadā ar Klaudiju Kardināli un Alēnu Delonu galvenajās lomās, filmas režisors Lukīno Viskonti. Filma ieguvusi “Zelta palmas zaru” prestižajā Kannu kinofestivālā.
LA.lv