×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.0°C
Venta, Salvis, Selva
Svētdiena, 20. maijs, 2018
19. jūlijs, 2012
Drukāt

Izdevusies dižo samu vasara

Foto no V. Brīvmaņa personiskā arhīvaFoto no V. Brīvmaņa personiskā arhīva

Šis gads ir bagāts ar lielo samu lomiem. Ik pa laikam informācijas līdzekļos parādās ziņas par kāda ūsainā Daugavas milzeņa noķeršanu. Baumo, ka pirms Jāņiem pie Staburaga ar naktsšņori izvilkts neticama garuma un svara zemūdens dzīļu valdnieks. Samu ciltstēvs bijis 122 kilogramus smags un 3,05 metrus garš. Taču šī ziņa ir ar dakšām ūdenī ierakstīta, oficiāla apstiprinājuma tai nav. 


Toties dokumentāli pierādījumi ar fotogrāfijām ir par cita Daugavas dižsama izvilkšanu. 5. jūlijā Ilūkstes iedzīvotāji, pieredzes bagāti samotāji Vladimirs Brīvmanis un Oļegs Krasovskis piepūšamajā gumijas laivā ar 5 ZS benzīna dzinēju velcēja augšpus Pļaviņām, un pusē divpadsmitos dienā Vladimira vadītais nelielais vēderainais “Cormoran” vobleris sešu metru dziļumā (eholotes rādījums) pēkšņi it kā ieķērās dolomīta radzēs. Mēģinot atsvabināt mānekli raustot, V. Brīvmanis sajutis, ka tas nepavisam nav kontinents. Beidzot zivs sākusi staigāt un minūtes desmit vazājusi laivu gan augšup, gan lejup pa straumi. Ar to laikam arī lielsama spēki izsīkuši un ūsainis, ar garo asti ūdeni kuļot, beidzot parādījies ūdens virspusē. Vienu cimdotu roku Vladimirs bāzis zivij rīklē un ņēmis samu aiz žokļa, ar otru aiz žaunām un pa diviem tomēr laivā kaut kā makanu iedabūjuši. Zivs garums bijis 252 cm, svars 81,8 kilogrami. Šim zemūdens dzīvniekam vēdera dobums un kuņģis bijis galīgi tukšs. Ja tas iepriekšējā naktī būtu krietni pavakariņojis, tad zivs varētu pretendēt uz Latvijas rekordu, kas kopš 2010. gada vasaras pieder aizkrauklietim M. Veldem un ir 84,7 kilogrami.

Lielo samu izdevies izcelt dienas gaismā ar 2,40 metrus garu spēcīgu trollinga kātu, uz bezinerces spoles uztīta 0,28 mm resna pītā aukla. Šovasar ilūkstiešu tandēmam dažādās vietās Daugavā jau esot izdevies noķert divus ūsaiņus, smagākus par četrdesmit kilogramiem, bet svarā virs 23 kilogramiem esot neskaitāmi. Vladimirs uzskata, ka lielo samu pēdējos gados mūsu likteņupē kļūstot aizvien vairāk.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+