Kultūra
Mūzika

Izdots jauns Pētera Vaska albums “Lūgšana” ar vairākiem pirmatskaņojumiem0

Foto – Leta/Evija Trifanova

Līdz šim apjomīgākākais nacionālās ierakstu kompānijas “Skani” ieraksts – komponista Pētera Vaska albums “Lūgšana”, no rītdienas 22. marta būs pieejams klausītājiem visā pasaulē. Albumā dzirdamas četras vokāli simfoniskas kompozīcijas, kas tapušas teju 40 gadu laikā. Trīs no tām – “Lūgšana mātei”, “Laudate Dominum” un “Lūgšana Latvijai” – šajā albumā piedzīvo pirmieskaņojumu jaunās versijās, komponistam ieraksta procesā klātesot. “Skani” izdotais albums ir komponista dāvana Latvijas simtgadē.

Vissenāk ir tapusi “Lūgšana mātei” (1978), kuru iepriekš klausītāji pazina kā “Kantāti sievietēm” ar Imanta Ziedoņa dzeju. Pēteris Vasks to komponēja – kā pats saka – vēl būdams jaunais komponists. Ar Veltas Tomas dzejoli sarakstītā “Lūgšana Latvijai” (2016) šajā albumā dzirdama Viļņa Šmīdberga instrumentācijā korim un pūtēju orķestrim, savukārt “Mesa” (2005) – korim un stīgu orķestrim. 2016. gadā sacerētais darbs “Laudate Dominum” korim un simfoniskajam orķestrim ir visnesenāk tapušais darbs šajā albumā.

“Gribu ar degošu sirdi lūgt par mūsu laiku, kas tik ļoti mainās. Mums jālūdz, lai nepazaudējam garīgos orientierus – daudzus no tiem jau esam pazaudējuši. Man ar to grūti samierināties. Kāpēc mēs aizejam bezcerīgā materiālismā, lietu un mantu kultā? Virspusējībā un paviršībā? Kāpēc steidzamies paši nezinādami kurp? Tādēļ savā mūzikā gribu atgādināt, ka ir arī cits ceļš!”, tā stāsta Pēteris Vasks

Ieraksts tapis 2018. gada septembrī koncertzālē Lielā Ģilde un to ieskaņoja Valsts akadēmiskais koris “Latvija”, Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris, Orķestris “Rīga”, soprāns Laura Teivāne un diriģents Māris Sirmais. Projekts tapis pateicoties Valsts Kultūrkapitāla fondam un komponista Pētera Vaska atbalstam.

LA.lv