Sports
Ziemas sports

Ķibermanis: Cerams, tikai tagad viss pa īstam sāksies0


Matīsam Miknim (pa labi) ir vislielākais stūmēja stāžs Oskara Ķibermaņa ekipāžā.
Matīsam Miknim (pa labi) ir vislielākais stūmēja stāžs Oskara Ķibermaņa ekipāžā.
Foto: Juris Kalniņš

Kad rudens pusē kļuva skaidrs, ka Oskaram Melbārdim veselības likstas liek ņemt otro lielo pauzi viņa karjerā, radās bažas, ka Latvijas bobslejam nāksies atkāpties no iekarotajām augstajām pozīcijām. Taču jau sezonas pirmajos braucienos ar līdera lomu organiski sadzīvoja Oskars Ķibermanis, kura pilotētais četrinieks ieguva vicečempionu titulu gan pasaules, gan Eiropas čempionātā un otro vietu Pasaules kausa (PK) izcīņas kopvērtējumā gan divniekos, gan četriniekos.

Patīkams pārsteigums

Ķibermanis bobsleja pilota dotības apliecināja jau ar pirmajiem soļiem sarežģītajā sporta veidā 2011. gadā. Savā pirmajā pasaules junioru čempionātā viņš izcīnīja otro vietu četriniekos un trešo divniekos, bet mēnesi vēlāk, otro reizi startējot PK posmā, iebrauca pirmajā desmitniekā.

2017. gadā Ķibermanis uzvarēja PK posmā leģendārajā Sanktmoricas trasē un tomēr visu laiku atradās Oskara Melbārža ēnā. Ne velti bobsleja saimē abiem palikušas iesaukas – mazais Osis un lielais Osis.

“Protams, sajūta šobrīd ir citāda nekā iepriekšējos pavasaros. Patīkams nogurums. Ikviens, kas kaut ko dara, cer, ka viņam sanāks, un arī es pirms sezonas gaidīju rezultātus, bet jāatzīst – ne tik labus,” stāsta Oskars Ķibermanis, norādot, ka progresu nodrošinājuši divi komponenti – lieliskais starta ieskrējiens un spēja visu sezonu nobraukt stabili. Nevienā braucienā neesot pieļauta ļoti rupja kļūda.

Ironiski – viņš uzskata, ka vissliktāk braucis PK sezonas pirmajos divos posmos Siguldā…

Lai gan Melbārdis izlaida sezonu, Ķibermanis brauca savās vecajās četrinieka kamanās, kā arī divniekā – tiesa, tikai Siguldas posmos, vēlāk pārsēžoties Rīgas Bobsleja tehniskajā centrā radītajās jaunajās un atzīstot, ka ir gana labs materiāls, lai turpinātu to attīstīt.

Stabila sezona

Iepriekšējās sezonās Ķibermanis reizi pa reizei izcēlās ar lieliskiem rezultātiem, bet šī ziema krīt acīs ar to, ka vairs nav mētāšanās augšā lejā – visu laiku pirmajā sešniekā. Divniekos PK pieci pjedestāli un zemākā vieta sestā, četriniekos – arī pieci, un ne zemāk par ceturto vietu. “Pašam nešķita, ka es kā pilots būtu sācis braukt jaunā kvalitātē, vienkārši parādījās stabilitāte un sacensībās nebija kļūdu.

Agrāk bieži bijis tā, ka izdodas viens brauciens, bet otrs – ne. Tagad realizēju to, kas ir iekšā. Pats īsti nezinu, kā to panācu, treniņos strādājām kā iepriekš, bez lielām pārmaiņām. Pirms sacensībām biju mierīgāks. Nemaz nedomāju par to, ka esmu vienīgais izlasē, no kura var prasīt rezultātu, un tas rada papildu atbildību. Vai ir Osis (Melbārdis) vai nav – katram sportistam mērķis ir augstākais neatkarīgi no tā, kurš tu esi komandas hierarhijā,” spriež Oskars Ķibermanis.

Lai gan šī viņam bija jau astotā sezona bobslejā, tikai 4. aprīlī, nosvinējis 26. dzimšanas dienu, rencēnietis pārkāps junioru vecuma slieksni. “Sevi par jauno neuzskatu, pieredze jau iekrāta. Šosezon jutu, ka citi filmē manus braucienus treniņos. Cerams, ka tagad viss tikai tā pa īstam sāksies,” nosaka pilots.

PK kopvērtējumā Oskars Ķibermanis šosezon izcīnīja otro vietu gan divniekos, gan četriniekos, atpaliekot vien no titulētā vācieša Frančesko Frīdriha, kurš dažbrīd šķita nepārspējams – īpaši divniekos, uzvarot visos PK posmos un pasaules čempionātā.

“Ja salīdzina ar iepriekšējo gadu, Frīdrihs kļuvis krietni stabilāks, tik bieži nepieļauj rupjas kļūdas. Labs starts, laba tehnika. Braukšana nav ideāla, bet, kad saliek kopā, tad uzvara nav nekāds pārsteigums,” konkurentu vērtē Ķibermanis. Arī pārējie vācieši Niko Valters un Johanness Lohners turpat vien ir.

Vienīgais no pārējās pasaules, kas stabili spēja ar viņiem konkurēt, bija Ķibermanis. “Pēc olimpiskajām spēlēm daži beidza karjeru, vairāki stūmēji aizgājuši – kanādiešiem nav spēcīgāko vīru, un starts ir nokrities. Bet nāks atkal nākamie vietā,” viņš prognozē, ka konkurence pieaugs.

Jāmeklē stūmēji

Pāris nedēļas pirms pasaules čempionāta Latvijas komandā radās liels satraukums, jo treniņā Leikplesidā Ķibermanis muļķīgā situācijā iedzīvojās savainojumā.

“Manēžā lēcām pāri barjerām, es nepaskatoties gribēju šķērsot skrejceļu, pa kuru tieši tobrīd nesās kāds francūzis, un – attapos zemē.

Dakteris teica, ka viena riba noteikti ir lauzta, varbūt pat vairākas, bet uz slimnīcu nebraucām, jo tāpat jau neko nevar izdarīt. Sākumā startēju ar pretsāpju tabletēm, bet tajā posmā man pat daudz netrūka līdz uzvarai divniekos. Nedomāju, ka tas mani izsita no sliedēm, varbūt pat mobilizēja vairāk, lai gan liels skrējējs jau nebiju.”

Starpgadījums netraucēja Oskaram Ķibermanim kļūt vien par trešo latviešu pilotu pēc valsts neatkarības atjaunošanas, kuram izdevies izcīnīt godalgu pasaules čempionātā. 2009. gadā bronzu pārveda Jāņa Miņina kvartets, bet Melbārdis 2015. un 2016. gadā sakrāja pilnu medaļu komplektu – zelts un bronza četriniekā, sudrabs divniekā.

Oskaram Melbārdim lielo slodžu dēļ bijuši vairāki ļoti nopietni savainojumi – nācies operēt muguru, bet šī sezona tika izlaista, lai saārstētu kājas muskuli. Ķibermanim pirms olimpiskās sezonas nācās gulties zem skalpeļa Ahilleja cīpslas dēļ, bet ļoti akūtas kaites gan neesot. Redzot, cik veiksmīgu sezonu aizvada Mazais Osis, Melbārdis izteicies, ka negrib jaukt kolēģa ekipāžu un atstās viņam savus stūmējus. Lai gan Jānis Strenga un Arvis Vilkaste iepriekšējos gados brauca lielā Oskara kamanās.

Ķibermanis norāda, ka šajā ziņā īsti neesot ko komentēt – lēmumu pieņemšot izlases galvenais treneris Sandis Prūsis. “Protams, jauni stūmēji ir jāmeklē. Trīs četriniekus mums šobrīd būtu grūti nokomplektēt. Arī par diviem tādā pasaules klases līmenī ir jautājums,” atzīst Oskars Ķibermanis.

Patīk medības

Kā pasaules vicečempions izvēdina galvu? Viens no viņa galvenajiem hobijiem ir medības. “Tagad ir klusā sezona, nezinu, kad iznāks aiziet. Man patīk medības ar dzinējiem. Lielākās trofejas? Nav jau nekā tāda, kāds alnis, mežacūka. Katrā ziņā gaļas ģimenei pietiek,” saimnieciski atzīst Oskars Ķibermanis.

Šoziem Saeimā bija plašas diskusijas par to, vai jauniešiem atļaut medībās šaut ar ieroci jau no 16 gadu vecuma. Oskars tēvam līdzi mežā gājis jau bērnudārza vecumā un ir pārliecināts, ka nav jāgaida pilngadības sasniegšana, lai uzņemtos atbildību par savu rīcību: “Kāpēc no 16 gadiem drīkst mācīties vadīt automašīnu? Uz ielas vēl vairāk var apdraudēt citus, bet mežā ir tikai mednieku kolektīva biedri. Cilvēks, kas jaunietim dos ieroci, arī izvērtēs viņa gatavību ar to adekvāti rīkoties.”

Vizītkarte. Oskars Ķibermanis

* Dzimis: 1993. gada 4. aprīlī Valmierā.

* Pirmais sporta veids: vieglatlētikas desmitcīņa.

* Bobslejā: kopš 2011. gada.

* Treneris: Sandis Prūsis.

* Lielākais sasniegums: pasaules vicečempions četriniekā ar Matīsu Mikni, Arvi Vilkasti un Jāni Strengu (2019), Eiropas vicečempions četriniekā ar tiem pašiem stūmējiem (2019).

Saistītie raksti

* Ziemas olimpiskajās spēlēs: Sočos (2014) 14. v. četriniekā ar Raivi Broku, Helviju Lūsi un Vairi Leibomu, 16. v. divniekā ar Leibomu; Phjončhanā (2018) 9. v. divniekā ar Matīsu Mikni, 10. v. četriniekā ar Mikni, Jāni Jansonu un Helviju Lūsi.

* Pasaules kausa izcīņā šosezon: otrā vieta divnieku kopvērtējumā (posmos – 2. v., 2. v., 3. v., 5. v., 3. v., 3. v., 5. v. un 6. v.), otrā vieta četrinieku kopvērtējumā (4. v., 4. v., 2. v., 2. v., 2. v., 3. v., 2. v. un 4. v.), otrā vieta divnieku un četrinieku kopvērtējumā.

* Izglītība: nepabeigta augstākā.

* Ģimene: sieva Jolanta, dēli Ansis (1,5 g.) un Arnis (viens mēnesis).

LA.lv
LE
LETA/LA.LV
Sports
Vienas izziņas dēļ aizkavējas lēmuma pieņemšana par Daugavas stadiona ledus halles projektētāju
17 stundas
LE
LETA/LA.LV
Sports
Levits pieņēmis LOK uzaicinājumu apmeklēt Tokijas olimpiskās spēles
18 stundas
LA
LA.LV
Sports
Bazēvičs un Rauza neiztur pārbaudes laiku Rīgas “Dinamo” komandā
19 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

VS
Viesturs Sprūde
Latvijā
Okupācijas muzejam var draudēt bankrots? Šodien sāk meklēt jaunu direktoru 1
2 stundas
LE
LETA
Ekonomika
Vai nodokļu reforma aprija fiskālo telpu?
9 minūtes
LE
LETA
Latvijā
Cerams, uz pilsētas svētkiem izlaidīs. Soctīkli paironizē par Ogres mēra aizturēšanu
2 minūtes
LE
LETA
Laukos
PVD apturējis divu “Pakistānas kebabs” uzņēmumu darbību
11 minūtes
LA
LA.LV
Ekonomika
Atklāj divreiz vairāk naudas izspiedējvīrusu paveidu
36 minūtes