×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.3°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
13. septembris, 2014
Drukāt

Izvirdums Islandē veido jaunus pakalnus, ezeru un ūdenskritumu

Foto-LETA/AFPFoto-LETA/AFP

Magma, kas Islandē jau divas nedēļas izplūst virszemē Holuhraunas laukā, dažus kilometrus uz ziemeļiem no Vatnajēkidla ledāja, ir radījusi jaunus pakalnus, kā arī veido jaunu ezeru un ūdenskritumu, vēsta vietējie plašsaziņas līdzekļi.

Pēdējo gadsimtu lielākais izvirdums veido arvien plašāku un augstāku lavas lauku. Izveidojušies vairāki krāteri, kuru augstums sasniedz 70 metru, un tie turpina augt. Līdz šim no zemes dzīlēm izplūduši vairāk nekā 200 miljoni kubikmetru magmas.

Lava ieplūst upē, kas iztek no ledāja, veidojot vairākus metrus augstu dambi. Līdz ar to aug jauns ezers un, visticamāk, radīsies arī jauns ūdenskritums, kas varētu kļūt par lielāko ūdenskritumu Islandē.

Tā kā izvirdums turpinās un iespējama jaunu plaisu un krāteru rašanās, nav zināms, kāda ainava pavērsies pēc izvirduma beigām. Magmas izplūšana virszemē var turpināties vairāku gadu garumā.

Izvirdums nāk no Bardarbungas vulkāna sistēmas. Centrālais vulkāns atrodas zem vairāku simtu metru biezas ledus kārtas, un pēdējo divu nedēļu laikā saistībā ar magmas aizplūšanu tas pazeminājies par vairāk nekā 20 metriem. Turpinoties šim procesam, iespējama centrālā vulkāna sabrukšana un milzīgs izvirdums. Tas radītu plašus un postošus plūdus, kā arī lielu pelnu mākoni, kas, piepildoties ļaunākajam scenārijam, ne tikai paralizētu aviosatiksmi plašā apkaimē, bet arī izraisītu globālu atdzišanu.

Katastrofāla izvirduma risks saglabāsies tik ilgi, kamēr turpināsies seismiskā aktivitāte, – iespējams, vairākus gadus.

Islandes valdība sākusi gatavoties iespējamajai katastrofai, liek noprast valsts nacionālā radio aicinājums iedzīvotājiem nodrošināties ar radioaparātiem, kas spēj uztvert garos viļņus un darboties ar baterijām. Vulkāna eksplozijas gadījumā iespējams elektrotīkla sabrukums un garo viļņu radio tad var kļūt par vienīgo informācijas pārraides līdzekli.

Islandes austrumu daļā 12.septembra  vakarā konstatēts ļoti augsts sēra dioksīda līmenis, kas uz brīdi sasniedza 4000 mikrogramus kubikmetrā. Par veselībai bīstamu līmeni uzskata 500 mikrogramus.

Vietējie iedzīvotāji tika brīdināti neiziet no telpām, aizvērt logus un ieslēgt apkuri, lai iekštelpās paaugstinātu spiedienu un nepieļautu āra gaisa ieplūšanu mājokļos.

Gāzes no izvirduma šonedēļ sasniegušas arī Norvēģijas rietumu piekrasti, bet šeit sēra dioksīda līmenis ir zems un nerada draudus veselībai.

Tiešā izvirduma tuvumā gāzu koncentrācija gaisā ir nāvējoša, un Islandes varas iestādēm ik pa laikam nākas apcietināt ziņkārīgos, kas, spītējot aizliegumam, tuvojas izvirduma vietai.

Plašais karstās lavas lauks arī ietekmē laikapstākļus, radot virpuļviesuļus un neprognozējamas vēja virziena un ātruma izmaiņas.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+