Dabā
Medības

Ja grib, tad var! Klubam “Sātiņi” tapusi jauna medniekmāja0


Jaunās kluba “Sātiņi” mednieku mājas projekts ir pabeigts un vīri ar to var lepoties.
Jaunās kluba “Sātiņi” mednieku mājas projekts ir pabeigts un vīri ar to var lepoties.
Foto: Linda Dombrovska

Mednieki rod dažādas iespējas uzbūvēt sev saietu namu, kur pasēdēt, padalīties stāstos, atpūsties, pasildīties pie mūrīša. Ar jaunu un ērtu saietu māju tagad var lepoties arī mednieku klubs “Sātiņi”, kas ar Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai finansiālu atbalstu uzbūvējuši medniekmāju ar nolūku pilnveidot tūrisma pakalpojumus.

Projekta mērķis – izveidot tūristiem un arī kluba biedriem pieejamu medniekmāju.

Kluba pārstāvis Gaidis Grinbergs stāsta, ka mednieku klubs “Sātiņi” dibināts 1956. gadā, bet biedrība 2005. gadā un apsaimnieko vairāk nekā sešus tūkstošus hektāru medību platību. Klubā ir ap trīsdesmit biedru, un līdz šim vīriem neesot bijusi bāze, kur apmesties.

“Iepriekš apmetāmies pie viena mednieka, tad pie otra, bet tas nebija risinājums,” stāsta Gaidis Grinbergs. Tādēļ tika pieņemts lēmums meklēt iespējamos risinājumus. Tiklīdz kļuva pieejama noskatītā vieta, bija iespēja sākt domāt par projektu.

“Pašlaik par paveikto ir liels gandarījums. Nebija viegli, jāsaka godīgi, bet tagad klubā visi tiešām priecājas un ir apmierināti. Ilgi pat īsti neticēju, ka tas ir iespējams,” stāsta Gaidis. “Pašlaik mums piecus gadus jānodrošina tūristiem iespēja šeit atpūsties, kaut vai padzert tēju. Uz dabas takas ir norādes, kā šeit nokļūt, un, iepriekš piesakoties, tas ir iespējams.”

Mednieku klubs “Sātiņi” palēnām izkopj dažādas tradīcijas. Klubā ir godabiedri – vīri, kuri mednieku gaitās dodas jau vairākus gadu desmitus un klubam devuši savu nenovērtējamo ieguldījumu. Bijušais kluba vadītājs Madars Grasmanis ieviesis tradīciju, ka pēc medībām katrs pastāsta, kas mežā redzēts, kā izdevies dzīvnieku nomedīt, kas noticis. “Pirms dažiem gadiem ieviesām nosacījumu, ka pirms dzinējmedībām kluba biedriem obligāti jādodas uz šautuvi,” stāsta Madars Grasmanis.

“Rezultāts nav galvenais, bet būtiski ir tas, ka mednieks izšauj. Šī doma radās pēc tam, kad dzinējmedībās bija daudz šāvienu, bet ar medījumu tā pašvaki. Tagad jāsaka, ka pēc dažiem gadiem jau ir manāmi rezultāti, un varam secināt, ka šautuves apmeklēšana ir vajadzīga lieta.”

Viens no interesantākajiem medniekmājas aksesuāriem ir liela lustra, ko tapinājis viens no kluba biedriem. Lustra veidota no medību platībās atrastiem staltbriežu ragiem. Esot jau savākts materiāls otrai lustrai, tikai vēl jāpagatavo.

Vēl viena būtiska tradīcija ir kopā pasēdēšana pēc medībām, un tieši tam arī noder jaunā medniekmāja. Pēc medībām tiek ceptas aknas un zaķīši, un jāsaka, ka tas nav vienkāršs mednieku mielasts, bet gan kārtīga restorāna cienīgs cienasts. Pusdienu laikā arī kluba viesiem jāceļas kājās un jāstāsta, kas redzēts, kas manīts, kas medībās piedzīvots. Tas visu šo procesu padara par īpašu un patiesi svarīgu.

Jāsaka, ka projekta īstenošanā ieguldīts daudz laika un rūpju, tomēr tas beidzot ir pabeigts un mednieku kluba Sātiņi vīri var ar lepnumu novērtēt padarīto. Projekts ir bijis grandiozs, izaicinājumu pilns, bet tagad ir taustāms un skatāms rezultāts. “Gandarījums ir liels,” vēlreiz atzīst Gaidis Grinbergs.

 

Vairāk lasiet žurnālā Medības

LA.lv
LE
LETA
Dabā
Sestdien gaisa temperatūra pakāpsies līdz +27 grādiem
2 dienas
LA
LA.LV
Dabā
Glābēji Alūksnes pusē izglābj nelaimē nonākušu ezi
2 dienas
LE
LETA
Dabā
Iepriecinošas prognozes: Laiks būs pārsvarā sauss un saulains
2 dienas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA
Dabā
Pirmdien daudzviet valstī spēcīgi līs un dārdēs pērkons
7 stundas
IL
Ilze Līvmane
Praktiski
Kāpēc, pirms laika pensionējoties, nedrīkst strādāt, bet īstajā vecumā strādā, cik tik gribi?
6 stundas
VK
Vita Krauja
Kultūra
Teātris ir gaistošs mirklis. Saruna ar aktrisi Elīnu Hanzenu
Intervija 11 stundas
LA
LA.LV
Sports
FOTO: Latviju pārstāvošajiem autosportistiem trīs goda pjedestāli “RallyX Nordic” debijas sacensībās Rīgā
7 stundas
AK
Aija Kaukule
Kultūra
Koncertzāle “Latvija”: jauna ērģeļmūzikas citadele vai Ventspils karaļvalsts greznumlieta?
8 stundas