Latvijā
Sabiedrība

Ja nedzims, izmirsim: demogrāfs prognozē, cik gadiem vēl pietiks latviešu 15


Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto – Shutterstock

Vai latvieši izmirs? LILIJA CERIŅA RĪGĀ

Demogrāfs, Starptautiskās migrācijas organizācijas (IOM) Rīgas biroja vadītājs Ilmārs Mežs uzskata – turpinoties līdzšinējai praksei, kad dzimstība Latvijā ir daudz zemāka par mirstību un liela daļa jauniešu turpina braukt projām, tas nenovēršami kādreiz notiks.

– Ja katra nākamā paaudze ir mazskaitlīgāka par iepriekšējo, nav jābūt ekspertam, lai saprastu, ka mūžīgi tas nevar turpināties. Pēdējo piecu gadu laikā Latvija ir zaudējusi 92 000 cilvēku – aptuveni 5% no iedzīvotāju skaita. Pamatojoties uz šiem datiem, var prognozēt, ka mūsu pietiks vēl aptuveni 100 gadiem.

Demogrāfs skaidro, ka dzim­stība bijusi krietni mazāka par mirstību visus 25 gadus, kopš Latvija atguvusi neatkarību. Arī pērn mirušo bija par 7000 vairāk nekā dzimušo, turklāt aptuveni 10 000 valsts iedzīvotāju emigrēja uz ārvalstīm. – Kaut gan pēdējos piecus gadus ir jaundzimušo skaita pieaugums, tas vēl nav pietuvojies mirušo skaitam. Līdz ar to var prognozēt, ka pēc 5–10 gadiem jaundzimušo skaits strauji samazināsies, jo potenciālo vecāku būs daudz mazāk, nekā ir patlaban.

Ilmārs Mežs mierina, ka gluži simt gados latvieši vis neizmirs, tas notiks ilgākā laika posmā. Pēc gadsimta Latvijā vēl būšot vairāki simti tūkstošu (ne vairs pusotra miljona!) latviešu, no kuriem vairākums turpināšot runāt latviski. – Negribas ticēt, ka latvieši varētu izmirt, bet līdz šim bijusi virzība uz to. Tomēr šo tendenci iespējams mainīt. Ja katrā ģimenē būtu vismaz divi bērniņi un bieži arī trešais, latviešu skaits saglabātos nemainīgs arī pēc gadsimta, – rezumē demogrāfs.

Lorem ipsum2
FOTO: Leta2

LA.lv